Trwa ładowanie...

Ile przytyć w ciąży?

Ile przytyć w ciąży?
Ile przytyć w ciąży? (Źródło:123RF)

Wiele mam przy zachodzeniu w ciążę obawia się, że dużo przytyje, tracąc figurę. W głowach brzęczy im znane od lat: „w ciąży musisz jeść za dwoje”, w związku z czym oddają się przyjemnościom podniebienia, nie zważając na kilogramy w ciąży. Ciąża jednak nie oznacza wcale, że musisz w praktyce stosować to znane powiedzenie.

Zamiast „za dwoje”, jedz „dla dwojga”. Postaw na zdrowe jedzenie, zadbaj o dietę bogatą w składniki i minerały odpowiednie dla twojego nowego cudownego stanu. Pamiętaj także, by nie ufać książkowym tabelkom, które mówią, ile powinnaś przytyć w danym tygodniu, miesiącu, trymestrze.

1. Ile jeść w ciąży?

Kilogramy w ciąży są w pewnym sensie powtarzalne i istnieje pewna norma, jednak jest to także kwestia indywidualna. Każda z nas ma inne predyspozycje, u jednej zbiera się woda w organizmie, u innej nie lub też jest jej mniej. Tabelki i ścisłe wyliczenia odstawiamy zatem na bok i oddajemy się w „ręce” zdrowej żywności, która poprawi nasze samopoczucie oraz zmniejszy przyrost zbędnych kilogramów, których przysporzyłyby nam rurki z kremem, ptysie czy inne rarytasy.

Czym powinnaś kierować się, będąc w ciąży? Zapamiętaj tych kilka punktów, a na pewno będziesz zadowolona, a twoje nienarodzone maleństwo zdrowsze i lepiej odżywione.

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"
  • Swoją dotychczasową dietę postaraj się zwiększyć o 300 kalorii.
  • Zredukuj liczbę pustych kalorii. Owszem, spełniaj ciążowe zachcianki, ale z umiarem! Pamiętaj, tu chodzi przede wszystkim o twoje maleństwo. Co jesz ty, je ono!
  • Staraj się każdy posiłek wzbogacić o dodatkowe warzywa i owoce. To one dostarczą malcowi najwięcej witamin.
  • Ruszaj się, spaceruj, gimnastykuj się (Jak? Podpowie ci położna w szkole rodzenia). Ruch sprzyja kondycji (masz przecież co nosić), dotlenieniu ciebie i dziecka, pomoże także przy porodzie.
  • Dbaj nie tylko o dietę, ale i o skórę. Tę na brzuchu masuj, stosuj kremy, by zminimalizować ryzyko powstania rozstępów w ciąży.

2. Oblicz swoje BMI

Body Mass Index, czyli indeks masy ciała. Jak to zrobić? Podnieś swój wzrost do kwadratu (np. 1.64 *1.64 = 2.68), a następnie swoją wagę w kilogramach podziel przez otrzymany wynik. Miary, w jakich powinna mieścić się idealna waga, znajdziesz w Internecie wpisując w wyszukiwarkę BMI.

Znając swoje BMI, będziesz wiedziała, ile możesz przytyć, by nie martwić się o zdrowie. Jeśli przed ciążą twoja waga była w normie, w pierwszym trymestrze powinnaś przytyć do 2 kg. Jeśli zaś byłaś „puszysta”, do 1 kg.

W drugim trymestrze - do 8 kg lub 5, jeśli miałaś nadwagę, a w trzecim od 5-7 kg. Pamiętaj! Nie ma jednych konkretnych wyliczeń co do twojej wagi. Zawsze jest jakieś od… do…. Nie ufaj żadnym tabelom, które dają dokładne co do kilograma kalkulacje.

Ciesz się ciążą i dbaj o zdrowie. Karm siebie tak, jakbyś karmiła swój dziecko. Lekko, zdrowo i z nutą przyjemności. Jeden ptyś nie zaszkodzi. Pamiętaj także, by pić dużo wody – nawet dwa litry dziennie. Przyspiesza ona przemianę materii, likwiduje zaparcia i wypłukuje toksyny z organizmu.

Następny artykuł: Kawa w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze