Trwa ładowanie...

Apetyt w ciąży

Avatar placeholder
07.10.2020 11:20
Apetyt w ciąży
Apetyt w ciąży (123rf)

Apetyt w ciąży jest początkowo niewielki, kobieta musi często zmuszać się do jedzenia. Ma to oczywiście związek z mdłościami, które bardzo często nie tylko odbierają apetyt, ale także poważnie utrudniają życie. W drugim i trzecim trymestrze natomiast sytuacja u większości kobiet diametralnie się zmienia i kobieta zaczyna „jeść za dwoje” (co nie jest zalecane!). Zarówno bardzo słaby apetyt, jak i niemal ciągłe uczucie głodu są naturalne w ciąży.

spis treści

1. Zwiększony apetyt w ciąży

Zwiększony głód w ciąży nie jest niczym nieprawidłowym, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze. Zwiększona potrzeba jedzenia wiąże się z tym, że coraz większy maluszek zużywa więcej składników odżywczych. Napady głodu są zazwyczaj tym silniejsze, im słabszy był apetyt w pierwszym trymestrze. Organizm stara się „nadążyć” za wzrostem dziecka.

Oprócz tego, że duży apetyt w ciąży jest normalny, nie można pozostawiać go bez kontroli. Zbyt szybkie przybranie na wadze także w czasie ciąży może być niezdrowe, szczególnie dla organizmu matki. Ciąża nie jest czasem, kiedy je się za dwoje, czyli dwa razy więcej. Ta druga osoba, czyli dziecko rozwijające się w łonie matki, jest dużo mniejsza niż dorosła kobieta, a więc potrzebuje dużo mniej składników odżywczych.

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

Jeśli kobiecie trudno poskromić apetyt, powinna zwrócić uwagę na to, co je. Ogromna ilość zdrowych produktów, takich jak warzywa, owoce i nabiał (w takiej kolejności), nie zaszkodzi tak bardzo jak takie same ilości hamburgerów i frytek. Warto też wybierać produkty zawierające dużo błonnika, które na dłużej pozostawiają uczucie sytości (w odróżnieniu od produktów zawierających cukier – powodujących nagły skok glukozy we krwi i równie gwałtowny jego spadek już po krótkim czasie).

2. Brak apetytu w ciąży

Brak apetytu w ciąży zwykle pojawia się na początku ciąży i trwa przez pierwszy trymestr. Ma to związek z uciążliwymi dolegliwościami ciążowymi takimi jak mdłości i wymioty, ale także ze spowalnianiem działania układu pokarmowego (co jest wywołane podniesionym poziomem progesteronu i zatrzymywaniem wody w organizmie), stresem wywołanym ciążą.

Dużo rzadziej pojawia się utrata apetytu w trzecim trymestrze ciąży. Może być wywołana uciskiem rosnącego dziecka na żołądek. Nie jest to żadna nieprawidłowość. Należy jednak pamiętać, aby dostarczać swojemu organizmowi oraz dziecku niezbędnych składników odżywczych.

Aby zapewnić dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych, należy jeść mniejsze porcje, ale częściej. Takie posiłki pomagają także ograniczyć mdłości, które zmniejszają się przy pełnym żołądku. Nie można się zmuszać do jedzenia, lepiej odczekać, jeśli na przykład rano żadne jedzenie nie może przejść przez gardło. Tłuste potrawy zmniejszają apetyt, a ponadto są ciężkostrawne – dobrze jest je ograniczyć, jeśli apetyt w ciąży jest za słaby.

W przypadku, jeśli kobieta nie jest pewna, czy odżywia się prawidłowo w danym okresie ciąży i czy prawidłowo przybiera na wadze, powinna zapytać o to lekarza prowadzącego ciążę. Zarówno jedzenie zbyt dużo, jak i zbyt mało jest niezdrowe w ciąży.

Następny artykuł: Dieta ciężarnej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze