Apetyt w ciąży

Apetyt w ciąży jest początkowo niewielki, kobieta musi często zmuszać się do jedzenia. Ma to oczywiście związek z mdłościami, które bardzo często nie tylko odbierają apetyt, ale także poważnie utrudniają życie. W drugim i trzecim trymestrze natomiast sytuacja u większości kobiet diametralnie się zmienia i kobieta zaczyna „jeść za dwoje” (co nie jest zalecane!). Zarówno bardzo słaby apetyt, jak i niemal ciągłe uczucie głodu są naturalne w ciąży.

Zwiększony apetyt w ciąży

Zwiększony głód w ciąży nie jest niczym nieprawidłowym, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze. Zwiększona potrzeba jedzenia wiąże się z tym, że coraz większy maluszek zużywa więcej składników odżywczych. Napady głodu są zazwyczaj tym silniejsze, im słabszy był apetyt w pierwszym trymestrze. Organizm stara się „nadążyć” za wzrostem dziecka.

Polecane wideo:

Oprócz tego, że duży apetyt w ciąży jest normalny, nie można pozostawiać go bez kontroli. Zbyt szybkie przybranie na wadze także w czasie ciąży może być niezdrowe, szczególnie dla organizmu matki. Ciąża nie jest czasem, kiedy je się za dwoje, czyli dwa razy więcej. Ta druga osoba, czyli dziecko rozwijające się w łonie matki, jest dużo mniejsza niż dorosła kobieta, a więc potrzebuje dużo mniej składników odżywczych.

Jeśli kobiecie trudno poskromić apetyt, powinna zwrócić uwagę na to, co je. Ogromna ilość zdrowych produktów, takich jak warzywa, owoce i nabiał (w takiej kolejności), nie zaszkodzi tak bardzo jak takie same ilości hamburgerów i frytek. Warto też wybierać produkty zawierające dużo błonnika, które na dłużej pozostawiają uczucie sytości (w odróżnieniu od produktów zawierających cukier – powodujących nagły skok glukozy we krwi i równie gwałtowny jego spadek już po krótkim czasie).

Brak apetytu w ciąży

Brak apetytu w ciąży zwykle pojawia się na początku ciąży i trwa przez pierwszy trymestr. Ma to związek z uciążliwymi dolegliwościami ciążowymi takimi jak mdłości i wymioty, ale także ze spowalnianiem działania układu pokarmowego (co jest wywołane podniesionym poziomem progesteronu i zatrzymywaniem wody w organizmie), stresem wywołanym ciążą.

Dużo rzadziej pojawia się utrata apetytu w trzecim trymestrze ciąży. Może być wywołana uciskiem rosnącego dziecka na żołądek. Nie jest to żadna nieprawidłowość. Należy jednak pamiętać, aby dostarczać swojemu organizmowi oraz dziecku niezbędnych składników odżywczych.

Aby zapewnić dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych, należy jeść mniejsze porcje, ale częściej. Takie posiłki pomagają także ograniczyć mdłości, które zmniejszają się przy pełnym żołądku. Nie można się zmuszać do jedzenia, lepiej odczekać, jeśli na przykład rano żadne jedzenie nie może przejść przez gardło. Tłuste potrawy zmniejszają apetyt, a ponadto są ciężkostrawne – dobrze jest je ograniczyć, jeśli apetyt w ciąży jest za słaby.

W przypadku, jeśli kobieta nie jest pewna, czy odżywia się prawidłowo w danym okresie ciąży i czy prawidłowo przybiera na wadze, powinna zapytać o to lekarza prowadzącego ciążę. Zarówno jedzenie zbyt dużo, jak i zbyt mało jest niezdrowe w ciąży.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Dieta – pierwszy trymestr
Dieta – pierwszy trymestr

Luteina w czasie ciąży

Luteina w czasie ciąży

Zdrowa, zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze wpływa korzystnie na ciążę i wspomaga właściwy wzrost oraz rozwój płodu.

Dieta – pierwszy trymestr

Dieta ciężarnej - podstawy, co jeść, zachcianki

Dieta ciężarnej - podstawy, co jeść, zachcianki

. O tym, że rację miałam ja, a nie oni najlepiej świadczył zdrowy noworodek o wadze 3750g. Babcia i tak nie wyglądała na przekonaną, że moja dieta (...) była optymalna. Po cichu liczyła, że w drugiej ciąży dam się jednak podtuczyć. Dieta...

Dieta – pierwszy trymestr

Przyrost wagi w ciąży - dieta, prawidłowy przyrost

, co również sprzyja szybkiemu powrotowi do dawnej sylwetki. Przyrost wagi w ciąży - dieta Dieta kobiety ciężarnej nie różni się znacząco od normalnej (...) , racjonalnej diety. Jednak ważne jest, by była ona urozmaicona,...

Dieta – pierwszy trymestr

Luteina w ciąży

Zdrowa, zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze wpływa korzystnie na ciążę i wspomaga właściwy wzrost oraz rozwój płodu. Kobiety w ciąży

Dieta – pierwszy trymestr

Lody w ciąży

Lody w ciąży

Lody są produktem spożywczym charakteryzującym się dobrymi właściwościami odżywczymi. Dostarczają organizmowi pełnowartościowe białko, wapń oraz błonnik, jeśli zawierają kawałki owoców. Jednakże mogą być źródłem zakażenia bakteriami salmonelli oraz Listeria...

Białko

Spożywanie nabiału w ciąży

Spożywanie nabiału w ciąży

Nabiał w ciąży to ważna część diety kobiety ciężarnej. Ilościowo określa się, że nabiał to 3 porcje dziennie. Nabiał jest korzystny w czasie ciąży ze względu na zawartość białka i wapnia, a także witaminy D i A.

Dieta – drugi trymestr

Drugi trymestr - brak apetytu

Drugi trymestr - brak apetytu

Brak apetytu w drugim trymestrze ciąży najczęściej spowodowany jest nudnościami, wymiotami i wyczuleniem na zapachy, które odrzucają przyszłą mamę od pokarmów.

Tłuszcze

Jedzenie ryb w czasie ciąży

Jedzenie ryb w czasie ciąży

Ryby są niezastąpionym źródłem wielonasyconych kwasów tłuszczowych omeg -3, białka, jodu i witaminy D. Dlaczego powinnaś jeść ryby?

Węglowodany

Spożywanie czekolady w ciąży

Spożywanie czekolady w ciąży

Czekolada jest najczęściej spożywanym produktem spośród słodyczy. Zawiera mnóstwo kalorii, ale także substancji aktywnych - polifenoli, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka

Choroby i dolegliwości w ciąży

Ciąża - czas pełen niespodzianek

Ciąża - czas pełen niespodzianek

dniami i nocami - zwłaszcza nocami? No i ten apetyt na seks... Ciąża to tak naprawdę zwariowany okres. Nie wierzysz? Sprawdź sama, co cię czeka. Apetyt (...) w miarę jedzenia Myślisz, że w trakcie ciąży...