Trwa ładowanie...

Jaką herbatę pić w ciąży? Sprawdź, jakie gatunki możesz pić bez obaw, a których lepiej unikać

 Sylwia Stachura
23.07.2021 04:14
Jaką herbatę pić w ciąży? Sprawdź, jakie gatunki możesz pić bez obaw, a których lepiej unikać
Jaką herbatę pić w ciąży? Sprawdź, jakie gatunki możesz pić bez obaw, a których lepiej unikać (Zdjęcie herbaty / Shutterstock)

Herbata zawiera polifenole i antyoksydanty, które świetnie wpływają na zdrowie, redukują ryzyko wystąpienia nowotworów i poprawiają odporność. Picie naparów w ciąży niesie wiele korzyści, jednak istnieją gatunki wtedy niepolecane. Sprawdź, które napary są bezpieczne, a których powinnaś unikać w czasie ciąży.

spis treści
Napoje dla kobiety w ciąży
Napoje dla kobiety w ciąży [9 zdjęć]

Podczas ciąży należy uważać nie tylko na to, co się je, ale również na to, co się pije. Drinki są oczywiście

zobacz galerię

1. Herbaty ziołowe w ciąży

Kobietom w ciąży najczęściej poleca się herbaty ziołowe. Nic dziwnego – napary z ziół nie zawierają kofeiny, nawadniają organizm, dostarczają cennych witamin i minerałów oraz mogą pomóc w łagodzeniu różnych dolegliwości ciążowych.

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Jeśli więc jesteś w ciąży i marzy ci się herbata, to w pierwszej kolejności zwróć uwagę na ziołowe herbatki. Pamiętaj jedynie o tym, by nie przekraczać dziennej zalecanej liczby filiżanek, ponieważ każdy produkt w nadmiarze może być szkodliwy. Po które ziołowe herbaty najlepiej sięgnąć?

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Lista bezpiecznych herbat dla kobiet w ciąży

Herbata imbirowa łagodzi poranne mdłości, wspomaga procesy trawienne i koi bóle brzucha. Wystarczy kupić korzeń imbiru i codziennie rano dodawać 4-5 plasterków do gorącej wody. Pamiętaj, żeby nie pić więcej niż 3 szklanki dziennie tej mikstury dziennie.

Świetnym naparem dla wszystkich ciężarnych jest pokrzywa. Herbata z tej rośliny dostarcza żelaza, magnezu oraz wapnia, czyli substancji potrzebnych w czasie ciąży. Bez obaw parz to zioło 2 razy dziennie.

Lubisz herbatę malinową? To świetnie, bo herbata z liści malin (a nie suszonych owoców) jest polecana kobietom w ciąży. Możesz pić aromatyczny napój od drugiego trymestru, ale najbardziej docenisz ją na finiszu. Herbata z liści malin jest znana jako naturalny sposób na przyspieszenie porodu. Poza tym napój ten jest bogaty w magnez i wapń.

Herbata z mniszka lekarskiego przyda się bliżej porodu, kiedy wiele kobiet narzeka na zatrzymanie wody w organizmie. Znany wszystkim mlecz jest źródłem potasu, a napar z suszonego mniszka działa moczopędnie. Jeśli przeszkadza ci gorzki smak tej herbaty, dodawaj trochę suszu do innej herbaty, by zneutralizować nieprzyjemny posmak.

Herbata miętowa łagodzi problemy trawienne i rozluźnia mięśnie brzucha, a poza tym pomaga na nudności i wymioty. Jeśli rosnący brzuszek utrudnia ci zasypianie, pij wieczorem herbatę rumiankową. Napar ziołowy działa delikatnie i nie jest szkodliwy dla dziecka.

Herbata rooibos w ciąży? Tak, nie ma zaleceń, aby ciężarne unikały tej herbaty. Herbata rooibos nie zawiera kofeiny i jest bogata w antyoksydanty - ma ich nawet więcej niż zielona herbata. Pozytywnie wpływa na układ pokarmowy i mogą ją pić nawet dzieci. Wiele osób pije rooibos z dodatkiem mleka i miodu.

Zobacz także:

3. Herbaty zakazane w ciąży

Zastanawiasz się, co z zieloną i czarną herbatą? Ze względu na dużą zawartość kofeiny, lekarze nie polecają ich ciężarnym kobietom. Nadmiar kofeiny w diecie kobiet w ciąży może mieć tragiczne skutki. Okazuje się, że picie napojów z kofeiną przyczynia się do wydłużenia czasu ciąży, zbyt niskiej wagi noworodków oraz zwiększenia ryzyka poronienia aż o 50 proc.!

Kobiety w ciąży nie powinny przekraczać 200 mg kofeiny w swoim dziennym menu. W praktyce oznacza to, że po wypiciu 4-5 filiżanek zielonej lub czarnej herbaty dziennie, dostarczamy organizmowi więcej kofeiny, niż powinnyśmy.

Wiesz już, że zielona herbata w ciąży to nie najlepszy pomysł, ale co z innymi rodzajami rozgrzewającego trunku? Jeśli oczekujesz narodzin dziecka, unikaj również herbaty oolong, earl grey i darjeeling.

Ze względu na różne skutki uboczne jest też kilka ziołowych herbat, których nie należy pić w ciąży. Zrezygnuj z herbaty z żeń-szenia, dziurawca, krwawnika oraz lukrecji. Poza tym trzymaj się z dala od herbat odchudzających, oczyszczających oraz mieszanek na różne dolegliwości zdrowotne (na cholesterol, pracę jelit itd.).

Herbata w ciąży nie jest zakazana, ale na niektóre gatunki trzeba zwrócić większą uwagę. Pamiętaj również o tym, żeby nie pić herbaty w nadmiarze i stosować się do zalecanych dziennych dawek.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Herbata w ciąży.

Następny artykuł: Czy można jeść maliny w ciąży?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze