Trwa ładowanie...

Mięta w ciąży. Czy jest bezpieczna?

Mięta w ciąży. Czy jest bezpieczna?
Mięta w ciąży. Czy jest bezpieczna? (Getty images)

Zioła i przygotowywane z nich napary mają zazwyczaj bardzo silne działanie - czasem nawet silniejsze niż leki wydawane na receptę. Niektóre ze składników ziół bywają szkodliwe dla kobiet w ciąży i nie należy ich pod żadnym pozorem zażywać. Jednak jest też sporo takich, które można przyjmować, oczywiście w rozsądnej dawce. Dobrym przykładem jest mięta, która ma wiele właściwości cenionych przez przyszłe mamy. Czy w ciąży można pić miętę? Czy mięta pieprzowa w ciąży również jest bezpieczna?

spis treści

1. Właściwości mięty

Zielone miętowe listki zawierają w sobie bogactwo aromatycznych i pożytecznych składników, takich jak olejek lotny, kwas askorbinowy, karoten, rutyna, apigenina, betaina, kwasy oleanowy i ursulowy. Zawierają także witaminy C i A oraz żelazo, wapń, potas, magnez.

Mięta ma wiele leczniczych i kulinarnych zastosowań i jest powszechnie używana przez ludzi na całym świecie. Inne popularne zioła z rodziny mięty to m.in. bazylia, lawenda czy tymianek. Początki mięty pieprzowej sięgają XVII-wiecznej Anglii, gdzie mięta nadwodna zmieszała się z miętą zieloną, tworząc to aromatyczne zioło.

Zobacz film: "Zioła w domowej apteczce"

Niemal natychmiast zyskało ono dużą popularność i pojawiło się w pozostałych zakątkach Europy. Mięta stosowana bywa jako przyprawa podczas gotowania potraw ze względu na przyjemny smak i aromat. Świeże listki mięty dobrze komponują się z deserami (lodami, owocami czy czekoladą), a także można je dodawać do sałatek, dipów, sosów.

Napary miętowe są bardzo orzeźwiające i mają wspaniały aromat. Zioło to jest powszechnie uważane za dobre dla kobiet spodziewających się dziecka. Liście mięty to dobry sposób na walkę z niektórymi objawami ciąży, jak np. porannymi mdłościami. Pomagają także poprawić nastrój, uspokoić nerwy i zniwelować zmęczenie.

2. Herbata miętowa w ciąży

Czy można pić miętę w ciąży? Tak! Mięta posiada wiele właściwości korzystnych dla kobiety w ciąży. Oczywiście, jak wszystkie zioła, należy przyjmować ją w rozsądnych ilościach. Najlepiej jest też poinformować lekarza prowadzącego o planach używania jakichkolwiek produktów zielarskich, w tym i mięty, zarówno zwykłej, jak i pieprzowej.

Pierwsza i najważniejsza korzyść płynąca z naparów miętowych dla ciężarnych to wpływ na poranne nudności oraz wzdęcia. Wiadomo, że są to jedne z najdokuczliwszych dolegliwości w okresie ciąży, zatem kobiety szukają sposobu na to, jak sobie z nimi poradzić.

Herbatki ziołowo – owocowe dla dzieci i niemowląt, kobiet karmiących i kobiet w ciąży – jakie należy stosować?
Herbatki ziołowo – owocowe dla dzieci i niemowląt, kobiet karmiących i kobiet w ciąży – jakie należy stosować?

Zioła i owoce w postaci herbat stosowane są od stuleci. Z roku na rok wzrasta świadomość i wiedza konsumentów

przeczytaj artykuł

Ponadto mięta ma działanie uspokajające i pomaga złagodzić drażliwość i niepokój, który często towarzyszy w czasie tych szczególnych dziewięciu miesięcy. Wszystko wskazuje także na to, że napary miętowe pomagają w zwalczaniu bezsenności. Liście mięty wspomagają pracę przewodu pokarmowego i trawienie, a także mogą zmniejszyć skurcze.

W ciąży nie powinno się przyjmować antybiotyków ani leków przeciwbólowych w dużych ilościach, zatem system odpornościowy najlepiej wspomagać drogami naturalnymi, na przykład poprzez picie herbatek miętowych.

Herbata miętowa jest także stosowana w leczeniu astmy i różnych alergii. Zatem problemy z oddychaniem czy reakcje alergiczne można zniwelować w czasie ciąży dzięki naparom z mięty. Zaletą mięty jest także niewielka zawartość kofeiny, która z powodzeniem może zastąpić tę, która występuje w kawie. Jest ona o wiele bardziej przyjazna dziecku i w takim samym stopniu pobudza mamę.

Miętowe napary, obok innych ziół, są coraz bardziej popularne wśród kobiet korzystających z dobrodziejstw natury i medycyny ludowej. Oczywiście, każdą decyzję warto konsultować z lekarzem, gdyż może się okazać, że akurat nasz organizm i nasze dziecko mogą nie przyjmować tego lub innego zioła.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze