Trwa ładowanie...

Zioła w ciąży

Avatar placeholder
09.04.2017 21:14
Zioła w ciąży
Zioła w ciąży

Zioła w ciąży to temat nastręczający wielu problemów nie tylko przyszłym mamom, ale również lekarzom. Dużo ziół nie zostało bowiem jeszcze dokładnie poznanych ani przebadanych pod kątem niepożądanych skutków ubocznych. Warto pamiętać, że zioła i przygotowywane z nich napary czy herbatki mają dość silne działanie. Niekiedy nawet silniejsze niż leki przepisywane na receptę – szczególnie wtedy, gdy pije się je w dużych ilościach. Stosowanie ziół w ciąży należy dlatego zawsze konsultować z lekarzem.

spis treści

1. Stosowanie ziół w ciąży

Kobiety w ciąży dbają zazwyczaj o zdrowe odżywianie się, unikają szkodliwych potraw i napojów oraz przestrzegają zaleceń dietetycznych. Jeśli jednak chodzi o picie ziołowych herbat w ciąży, sprawa się komplikuje. Które zioła są bezpieczne, a które mogą zagrażać płodowi? Jeśli nie wiesz, jakie zioła powinnaś wykreślić z jadłospisu, skontaktuj się z lekarzem. Uważaj również przy zakupie ziołowych mieszanek do zaparzania w domu. Niektóre z ich składników są szkodliwe w ciąży. Nie musisz od razu rezygnować ze wszystkich ziołowych napojów. W przypadku niektórych warto tylko zachować umiar. Ich popijanie od czasu do czasu nie zaszkodzi ani tobie, ani dziecku.

Najważniejsze jest rozsądne dawkowanie ziół w ciąży. Nawet łagodne zioła spożywane w nadmiarze mogą powodować komplikacje zdrowotne. Filiżanka ziółek wypijana okazjonalnie na pewno nie wpłynie negatywnie na dziecko, ale już picie kilku szklanek naparów ziołowych na dzień może oddziaływać ze szkodą dla płodu. Warto pamiętać, że zioła mają wiele właściwości leczniczych, uspokajających, normujących pracę narządów wewnętrznych. Są bogate w witaminy i mikroelementy, wzmacniające organizm ciężarnej i przynoszące ulgę w ciążowych dolegliwościach. Przyda się zatem wiedza o ziołowych naparach i ich właściwościach. Nigdy jednak nie wolno leczyć się ziołami na własną rękę!

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Zioła bezpieczne w ciąży

Rodzaj ziołaDziałanie
Pokrzywa zwyczajnaZawiera żelazo i wapń. Wzmacnia organizm i działa lekko moczopędnie.
Mniszek lekarskiŹródło witaminy A, potasu i żelaza. Wspomaga procesy trawienne, pobudzając wydzielanie żółci. Ułatwia usuwanie nadmiaru wody z organizmu, zapobiegając obrzękom ciała.
ImbirZapobiega nudnościom w ciąży. Ma działanie rozgrzewające, antyseptyczne i pobudzające krążenie krwi. Polecany przy przeziębieniu.
RumianekMa działanie uspokajające. Łagodzi stany zapalne. Wspomaga trawienie.
MelisaDziała uspokajająco, koi nerwy. Zmniejsza ból głowy. Ułatwia zasypianie.
NagietekZawiera magnez oraz witaminę C. Zmniejsza ryzyko poronienia.
Mięta pieprzowaŁagodzi poranne nudności oraz pomaga przy dolegliwościach trawiennych.
Poziomka (liście)Ma właściwości podobne do pochodzącej z tej samej rodziny maliny. W czasie ciąży napar może być używany jako środek uspokajający.

W ciąży można również bez obaw stosować takie zioła, jak koper włoski, anyż, czy kminek. Są one pomocne w zaburzeniach układu pokarmowego i wspomagają laktację. Należy jednak pamiętać, że zioła mogą być jedynie uzupełnieniem dobrze zbilansowanej diety.

Zobacz także:

3. Zioła zakazane w ciąży

Oprócz ziół bezpiecznych w ciąży, są również takie, których stosowanie przez kobiety ciężarne jest niewskazane. Zioła te mogą powodować pobudzenie macicy do akcji skurczowej, co grozi we wczesnym etapie ciąży poronieniem, a w późnych miesiącach – porodem przedwczesnym. Warto zatem zwrócić uwagę, czy w mieszankach ziołowych do picia nie znajdują się takie zioła, jak: hibiskus, lukrecja, jemioła, tymianek, rozmaryn, szałwia, żeń-szeń, aloes, chmiel, krwawnik pospolity, serdecznik pospolity, tasznik pospolity, pluskwica groniasta, mięta polna czy liście malin. Napar z liści malin czasami wykorzystywany jest do przyspieszenia porodu, ponieważ uelastycznia szyjkę macicy. Większość lekarzy zaleca jednak jego picie dopiero po 38. tygodniu ciąży.

Rodzaj ziołaDziałanie
TymianekMa działanie poronne.
RozmarynMa działanie rozkurczające i może prowadzić do poronienia.
Żeń-szeńSubstancje czynne żeń-szenia mogą spowalniać rozwój płodu i skutkować jego wrodzonymi wadami rozwojowymi.
AloesPowoduje przekrwienie miednicy mniejszej i przedwczesne skurcze macicy.
ChmielPobudza produkcję estrogenów, których nadmiar w ciąży jest szkodliwy dla płodu i może powodować jego wady wrodzone.
CząberMogą odwadniać organizm kobiety i powodować przekrwienie narządów rodnych.

Zioła w ciąży wymagają mądrego i rozsądnego stosowania. Większość z nich jest bezpiecznych i może skutecznie podnieść smak i aromat potraw lub być stosowanych w formie napojów. Gdy twoja wiedza o ziołach jest uboga i nie wiesz, czy dane zioło nie wywoła niepożądanych objawów w ciąży, lepiej zrezygnuj z jego stosowania lub zasięgnij porady lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze