Trwa ładowanie...

Rabarbar w ciąży i inne zdrowe przysmaki w tym wyjątkowym okresie

8 zdrowych napojów - dla kobiet w ciąży, dzieci i dorosłych
8 zdrowych napojów - dla kobiet w ciąży, dzieci i dorosłych (Grafika / Shutterstock)

Rabar w ciąży to doskonały wybór, ponieważ dostarcza do organizmu szereg drogocennych witamin. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Dzięki temu unikniesz wahań nastroju, osłabienia, a nawet wcześniejszego porodu. W tym szczególnym okresie nie można jednak spożywać wszystkiego. Oto kilka posiłków smacznych, zdrowych i bezpiecznych w czasie ciąży.  

spis treści

1. Rabarbar w ciąży

Rabarbar jest źródłem witamin: C, E oraz A. Zawiera również duże ilości fosforu oraz potasu.

Rabarbar ma działanie przeciwzapalne. Reguluje procesy trawienne, jest doskonałym źródłem błonnika, pomaga pozbyć się wzdęć.

Rabarbar wpływa pozytywnie na skórę, warto wiedzieć, że po upieczeniu wytwarza się w tej roślinie polifenol – rapontygenina, która zapobiega rozwojowi komórek rakowych i działa antyalergicznie.

Zobacz film: "Jaką wodę pić?"

Jakiś czas temu pojawiły się doniesienia, że rabarbar może być niebezpieczny dla ciężarnych. Wszystko z powodu kwasy szczawiowego, którego niewielka ilość znajduje się w niejadalnych liściach. Może być niebezpieczny tylko wtedy, gdy będziemy go spożywać więcej niż występuje w żywności, a przecież nikt nie spożywa go na wszystkie posiłki, stąd też twierdzenie o jego szkodliwości w ciąży jest nieprawdziwe.

2. Woda w ciąży

To najmniej ekscytująca propozycja, jednak wciąż powinniśmy podkreślać zalety picia wody dla wszystkich. Organizm kobiety w ciąży potrzebuje jej więcej, ponieważ dostarcza ją nie tylko wszystkim komórkom w ciele, ale również rozwijającemu się dziecku. Jeśli do tej pory podchodziłaś do zasady picia ośmiu szklanek wody dziennie z dystansem, czas na zmianę i sumienne stosowanie się do tego zalecenia.

Picie wody w ciąży powinno stać się nawykiem. Jest ona głównym składnikiem mleka matki, a jej niedobór w organizmie może być w niektórych przypadkach przyczyną przedwczesnego porodu. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu zapomnisz o huśtawkach nastrojów i będziesz mieć więcej energii.

3. Smoothie w ciąży

Graj w zielone! Moda na koktajle z dodatkiem szpinaku, jarmużu i natki pietruszki trwa, dlatego sama wypróbuj, jak smakują te zielone szejki
Graj w zielone! Moda na koktajle z dodatkiem szpinaku, jarmużu i natki pietruszki trwa, dlatego sama wypróbuj, jak smakują te zielone szejki

Koktajl owocowy to prosty i smaczny sposób na urozmaicenie swoich napojów. Wystarczy kilka garści świeżych, sezonowych owoców i mleko, by stworzyć kompozycję, która nie tylko ugasi pragnienie, ale również może być pożywną przekąską. Szklanka smoothie to porcja białka, wapnia oraz błonnika, a także wielu witamin i minerałów pochodzących z owoców.

Jakie owoce wybrać? Najlepiej miksuj sezonowe produkty, które mają najwięcej smaku i wartości odżywczych. Latem koniecznie wykorzystaj truskawki, maliny, jagody, wiśnie, brzoskwinie. Lubisz tropikalne smaki? Dodaj do koktajlu ananasa, mango, kiwi, banana, papaję. Smoothie warto wzbogacić o siemię lniane, nasiona chia, jagody goji czy wiórki kokosowe, które dodadzą smaku oraz porcji antyoksydantów.

4. Soki warzywne w ciąży

Nie przepadasz za słodkimi sokami? Warto wykorzystać warzywa, które świetnie nadają się do przyrządzania soków. W supermarketach bez problemu kupisz gotowe soki z warzyw, ale lepiej samodzielnie przygotować je w domu.

Czego potrzebujesz? Sokowirówki lub wyciskarki oraz dużej ilości świeżych warzyw. Możesz wykorzystać praktycznie wszystkie. Wyciśnij sok z pomidorów, marchewki, buraków, selera, kapusty, natki pietruszki, szpinaku, jarmużu. Jeśli wolisz lekko słodki smak soku, dodaj do mieszanki sok z jabłek. To świetny sposób na dostarczenie organizmowi porcji mikroelementów, witamin, przeciwutleniaczy oraz błonnika.

5. Mleko i mleczne napoje w ciąży

Mleko jest źródłem wapnia, białka oraz witaminy B12, dlatego warto po nie sięgać w czasie ciąży. Szklanka zimnego napoju świetnie orzeźwia i gasi pragnienie w ciepły dzień.

Jeśli nie lubisz albo nie możesz pić mleka, wypróbuj inne napoje na jego bazie. Maślanka i kefir są zwykle lepiej tolerowane przez dorosłych. Możesz też przygotować typowy turecki napój na gorące dni – ayran. Wystarczy wymieszać jogurt naturalny z wodą mineralną i dodać odrobinę soli. Zapewniamy, że schłodzony idealnie zaspokoi pragnienie.

6. Lemoniada w ciąży

Nie ograniczaj się do lemoniady z cytryn. Wykorzystaj truskawki, rabarbar, limonki i miętę do stworzenia wyjątkowej, letniej lemoniady
Nie ograniczaj się do lemoniady z cytryn. Wykorzystaj truskawki, rabarbar, limonki i miętę do stworzenia wyjątkowej, letniej lemoniady

Co pić w ciąży, gdy już ci się znudzi woda? Domową lemoniadę! Jej przygotowanie jest banalnie proste, a na pewno będzie dobrą alternatywą dla soków.

Najbardziej popularna jest lemoniada cytrynowa, do której przygotowania potrzebujesz tylko cytryn, wody oraz substancji słodzącej (zamiast cukru warto wybrać miód, syrop klonowy albo syrop z agawy). Dodaj do niej listki świeżej mięty, a uzyskasz zdrowy i orzeźwiający napój pełen witaminy C.

Lemoniadę możesz też przyrządzić z grejpfrutów, arbuza, ananasa czy truskawek. Warto do niej dodać świeże zioła – bazylię, melisę, rozmaryn oraz tymianek. Do wyboru masz naprawdę wiele opcji.

7. Mrożona herbata w ciąży

W ciąży nie powinnaś przesadzać z ilością kofeiny, dlatego lekarze radzą, by zrezygnować z kawy i ograniczyć spożycie czarnej herbaty. Na szczęście możesz wykorzystać również herbaty owocowe lub zielone. Dodaj do szklanki plasterki świeżej cytryny, które ci pomogą na poranne mdłości.

8. Woda kokosowa w ciąży

Woda kokosowa świetnie nawadnia organizm i jest naturalnym źródłem wapnia, sodu, magnezu i potasu
Woda kokosowa świetnie nawadnia organizm i jest naturalnym źródłem wapnia, sodu, magnezu i potasu

Woda z młodych kokosów podbiła serca miłośników zdrowej żywności oraz sportowców na całym świecie. Dzięki zawartości substancji mineralnych, świetnie uzupełnia niedobory elektrolitów i może nawet stanowić alternatywę dla napojów izotonicznych.

Właśnie dlatego powinnaś po nią sięgnąć w cieplejsze dni – kiedy się pocisz, tracisz cenne minerały. Napój kokosowy świetnie uzupełnia te niedobory, gasi pragnienie i zapobiega odwodnieniu.

9. Mocktail w ciąży

Wiosną i latem nie brakuje okazji do spotkań ze znajomymi i imprez na świeżym powietrzu. Wszyscy mogą w tym czasie orzeźwiać się schłodzonym winem albo drinkiem z lodem, a ty? To, że nie możesz pić alkoholu nie oznacza, że masz zrezygnować z życia towarzyskiego. Zamiast drinka z procentami przygotuj sobie mocktail. Co to jest? To po prostu bezalkoholowy drink, który możesz bez przeszkód pić przez całą ciążę.

Mocktaile to najczęściej bezprocentowe wersje popularnych drinków. Uwielbiasz Piña coladę? Zmieszaj sok ananasowy z mleczkiem kokosowym, a uzyskasz ten sam smak. Fanki Mojito muszą po prostu wykreślić z receptury biały rum, a miłośniczki Krwawej Mary – wódkę. W ten sposób możesz przygotować większość popularnych koktajli.

Następny artykuł: Pyszne krakersy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze