​Jedzenie ziemniaków w ciąży zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy

Według amerykańskich naukowców spożywanie ziemniaków lub frytek w większość dni tygodnia może zwiększać ryzyko cukrzycy podczas ciąży. Prawdopodobnie dzieje się tak z powodu skrobi ziemniaczanej, która może wywołać znaczne podwyższenie poziomu cukru. Autorzy są zdania, że zastąpienie kilku porcji ziemniaków innymi warzywami przeciwdziała temu zjawisku.

Ciąża, a styl odżywiania

Organizm kobiety podczas ciąży jest niezwykle obciążony, dlatego w tym okresie może pojawić się cukrzyca. Choroba zwykle mija po porodzie, ale może stanowić długoterminowe ryzyko dla matki i dziecka. Naukowcy chcieli zbadać, co ma wpływ na podatność kobiet na to schorzenie.

Polecane wideo:

Badania zostały przeprowadzone na podstawie danych z lat 1991-2001 wśród przyszłych matek, które nie przechodziły żadnych chorób przewlekłych przed zajściem w ciążę. 

Cukrzycę ciężarnych można kontrolować za pomocą diety i ćwiczeń. Jednak niektóre pacjentki mogą potrzebować leków, które wpływają na poziom glukozy we krwi. Bez odpowiedniego leczenia może dojść do przedwczesnego porodu czy nawet poronienia.

Badania pokazały, że istnieje o 27 proc. większe ryzyko cukrzycy podczas ciąży u kobiet, które zwykle jadły od 2 do 4 stugramowych porcji gotowanych, tłuczonych lub pieczonych ziemniaków czy frytek tygodniowo.

U ciężarnych, które spożywały więcej niż pięć porcji tygodniowo, ryzyko wzrosło do 50 proc. Naukowcy szacują, że jeśli kobiety zamieniłyby ziemniaki na inne warzywa lub kasze przynajmniej dwa razy w tygodniu, obniżyłyby ryzyko cukrzycy o 9-12 proc.

Badania są ważne ze względu wpływ cukrzycy na zdrowie matki i dziecka. U kobiet w ciąży może doprowadzić do stanu przedrzucawkowego oraz nadciśnienia, co ma nie tylko negatywny wpływ na dziecko, ale może też doprowadzić do zwiększenia ryzyka cukrzycy typu 2 u matki w późniejszym okresie. 

Z drugiej strony, eksperci z Wielkiej Brytanii podkreślają, że nie ma wystarczających dowodów na to, aby kobiety miały nagle zacząć ograniczać się w spożywaniu ziemniaków w ciąży.

Badania pokazują potencjalne powiązanie, jednak nie udowadniają związku przyczynowo-skutkowego. Eksperci są zdania, że kobiety mogą znacznie zmniejszyć ryzyko cukrzycy ciężarnych poprzez zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Błędy dietetyczne ciężarnych
Błędy dietetyczne ciężarnych

Wieczerza wigilijna

Wieczerza wigilijna

Przed nami święta Bożego Narodzenia, czyli czas wyjątkowych aromatów, potraw i smaków. Czy kobieta w ciąży musi obejść się smakiem?

Błędy dietetyczne ciężarnych

Nie jedz tego w ciąży!

Nie jedz tego w ciąży!

Mrożone owoce morza Są one niebezpieczne ze względu na możliwość zakażenia listerią. Dozwolone jest spożywanie owoców morza w wersji ugotowanej lub puszkowanej. Wątróbka Wątróbka jest bogatym źródłem żelaza, jednak zawiera także duże ilości witaminy A....

Błędy dietetyczne ciężarnych

Nadwaga w ciąży

Najczęstszą przyczyną nadwagi w ciąży są zbyt duża ilość kalorii spożywana w ciągu dnia lub występowanie nadwagi przed ciążą. Jednakże w okresie ciąży nie wolno się odchudzać, by nie spowodować niedoborów pokarmowych. Należy wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe,...

Błędy dietetyczne ciężarnych

Nadwaga u kobiety w ciąży

Nadwaga u kobiety w ciąży

Ciąża to nie choroba, należy wiec ćwiczyć, przy czym nie uprawiać forsownych ćwiczeń, a chodzić na długie spacery i cieszyć się życiem.

Błędy dietetyczne ciężarnych

Zioła, których nie może przyjmować kobieta w ciąży

Zioła, których nie może przyjmować kobieta w ciąży

Bezpieczeństwo stosowania ziół w ciąży Ziołowe herbaty są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Pomagają w wielu dolegliwościach. W ciąży należy pić słabe napary w umiarkowanych ilościach. Bez obaw można sięgać po pokrzywę (działa moczopędnie), mniszek lekarski...

Błędy dietetyczne ciężarnych

Sprawdź, co się stanie, jeśli zrezygnujesz z cukru

Sprawdź, co się stanie, jeśli zrezygnujesz z cukru

Cukier w pożywieniu człowieka obecny jest od zawsze. Naturalnym jego źródłem są owoce, ale w formie białego proszku dodawany jest prawie do wszystkiego. Eksperci alarmują - jemy za dużo cukru. Uzależniamy się, ponieważ cukier działa na organizm jak heroina....

Błędy dietetyczne ciężarnych

Ile przytyć w ciąży?

Ile przytyć w ciąży?

Wiele mam przy zachodzeniu w ciążę obawia się, że dużo przytyje, tracąc figurę. W głowach brzęczy im znane od lat: „w ciąży musisz jeść za dwoje", w związku z czym oddają się przyjemnościom podniebienia, nie zważając na kilogramy w ciąży. Ciąża jednak...

Błędy dietetyczne ciężarnych

Ból brzucha po jedzeniu - metody na ból brzucha, problem kobiet w ciąży

Zgaga i ból brzucha po jedzeniu to dolegliwości, które w ciąży występują dosyć często. Ponadto pojawiają się w pierwszym trymestrze nudności, wymioty. Przyszłe mamy narzekają na huśtawki nastrojów i ciągłe zmęczenie. W jaki sposób pozbyć się nieprzyjemnych...