Trwa ładowanie...

​Jedzenie ziemniaków w ciąży zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy

Avatar placeholder
04.05.2019 09:24
​Jedzenie ziemniaków w ciąży zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy
​Jedzenie ziemniaków w ciąży zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy (Zdjęcie kobiety w ciąży / Shutterstock)

Według amerykańskich naukowców spożywanie ziemniaków lub frytek w większość dni tygodnia może zwiększać ryzyko cukrzycy podczas ciąży. Prawdopodobnie dzieje się tak z powodu skrobi ziemniaczanej, która może wywołać znaczne podwyższenie poziomu cukru. Autorzy są zdania, że zastąpienie kilku porcji ziemniaków innymi warzywami przeciwdziała temu zjawisku.

1. Ciąża, a styl odżywiania

Organizm kobiety podczas ciąży jest niezwykle obciążony, dlatego w tym okresie może pojawić się cukrzyca. Choroba zwykle mija po porodzie, ale może stanowić długoterminowe ryzyko dla matki i dziecka. Naukowcy chcieli zbadać, co ma wpływ na podatność kobiet na to schorzenie.

Badania zostały przeprowadzone na podstawie danych z lat 1991-2001 wśród kobiet, które nie przechodziły żadnych chorób przewlekłych przed zajściem w ciążę. 

Cukrzycę ciężarnych można kontrolować za pomocą diety i ćwiczeń. Jednak niektóre pacjentki mogą potrzebować leków, które wpływają na poziom glukozy we krwi. Bez odpowiedniego leczenia może dojść do przedwczesnego porodu czy nawet poronienia.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Badania pokazały, że istnieje o 27 proc. większe ryzyko cukrzycy podczas ciąży u kobiet, które zwykle jadły od 2 do 4 porcji gotowanych, tłuczonych, pieczonych ziemniaków czy frytek tygodniowo.

U ciężarnych, które spożywały więcej niż pięć porcji tygodniowo, ryzyko wzrosło do 50 proc. Naukowcy szacują, że jeśli kobiety zamieniłyby ziemniaki na inne warzywa lub kasze przynajmniej dwa razy w tygodniu, obniżyłyby ryzyko cukrzycy o 9-12 proc. Przyjęto, że 1 porcja to 100 g.

Badania są ważne ze względu wpływ cukrzycy na zdrowie matki i dziecka. U kobiet w ciąży może doprowadzić do stanu przedrzucawkowego oraz nadciśnienia, co ma nie tylko negatywny wpływ na dziecko, ale może też doprowadzić do zwiększenia ryzyka cukrzycy typu 2 u matki w późniejszym okresie. 

Badania pokazują potencjalne powiązanie, jednak nie udowadniają związku przyczynowo-skutkowego. Eksperci są zdania, że kobiety mogą znacznie zmniejszyć ryzyko cukrzycy ciężarnych poprzez zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną.

Następny artykuł: Produkty wskazane i niewskazane
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze