Trwa ładowanie...

Energiczna przyszła mama – jak dbać o dobry nastrój w ciąży?

Avatar placeholder
28.02.2022 17:08
Materiał sponsorowany przez
(Materiał Partnera)

Jeśli uwielbiasz kawę, w ciąży nie musisz z niej całkowicie rezygnować. Oczywiście pod warunkiem, że wszystko przebiega prawidłowo. Jedna filiżanka cappuccino czy americany nie zaszkodzi maleństwu, a tobie może pomóc uporać się ze zmęczeniem i rozkojarzeniem. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z kofeiną, która jest nie tylko w kawie, lecz również herbacie i czekoladzie. Używki w ciąży należy mieć pod kontrolą. Co jeszcze powinnaś wiedzieć? Przeczytaj!

1. Skąd się biorą wahania nastrojów w ciąży?

Zmęczenie i pobudzenie, złość i euforia, lęk i nadzieja – emocje, które odczuwasz, zmieniają się jak na huśtawce. To całkowicie normalne! Chwiejność emocjonalna w ciąży wynika z uwarunkowań hormonalnych. Wzrost stężenia estrogenu i progesteronu wywołuje najróżniejsze dolegliwości, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Odpowiada za senność, poranne mdłości, zachcianki kulinarne, a także napady płaczu przeplatane wybuchami radości.

Zmiany hormonalne to nie wszystko. Sama wiadomość o ciąży niesie ogromny ładunek emocjonalny. Oczekiwanie na dziecko jest niezwykłym doświadczeniem, które wywraca ustalony porządek świata do góry nogami. W codzienność wkradają się nowe zasady i trzeba się im podporządkować.

Modyfikacja trybu życia jest konieczna, choć nie zawsze prosta. Utrudnia ją chociażby zmęczenie w ciąży, które nie pozwala normalnie pracować ani realizować ustalonych planów. Do tego dochodzą wszechobecne przesądy, zakazujące spania na plecach, noszenia zakupów czy picia kawy w ciąży. Wszystkie te zmiany stanowią spore obciążenie psychiczne i nasilają objawy tzw. burzy hormonalnej. Jak w takim stanie utrzymać energię i dobry humor? Przyda się spora dawka zdrowego rozsądku.

2. Herbata i kawa w ciąży – jakie używki są bezpieczne dla ciężarnych?

Lista zakazów ciążowych jest bardzo długa. Niektóre z nich to zwykłe przesądy (jak ten mówiący, że ciężarna nie powinna patrzeć na ogień), inne mają potwierdzenie w badaniach. Na przykład używki w ciąży należy ograniczyć, a niektóre całkowicie odstawić. Wiadomo, jak bardzo szkodliwe są alkohol i papierosy, ale co z kawą? Czy rzeczywiście kofeina w ciąży jest zakazana?

Nie. Kawa w ciąży nie jest zakazana, ale lepiej ją ograniczyć. Istnieje ku temu kilka poważnych powodów. Wypijanie dużej ilości kawy w ciąży może prowadzić m.in. do:

  • przedwczesnego porodu i urodzenia dziecka z niską masą ciała,
  • zaburzenia przezłożyskowego transportu substancji odżywczych dla płodu,
  • ograniczenia wchłaniania żelaza i rozwoju niedokrwistości ciężarnej.

Ile kawy w ciąży dziennie można wypić? Nie ma jednoznacznych danych pokazujących, jaka dawka kofeiny na dobę jest bezpieczna. Zakłada się, że nie powinna przekraczać 200 mg. W praktyce oznacza to, że jedna filiżanka kawy nie zaszkodzi ani mamie, ani dziecku. Dotyczy to zarówno kawy zalewanej wrzątkiem (ma około 40-75 mg kofeiny), jak i parzonej metodą ciśnieniową (ma ok. 100-150 mg).

Jeśli uwielbiasz smak aromatycznej arabiki, w ciąży nie musisz z niej rezygnować. Pamiętaj jednak o ograniczeniu innych źródeł kofeiny, którą zawierają m.in.:

  • herbata,
  • guarana,
  • yerba mate,
  • czekolada,
  • kakao,
  • napoje energetyzujące.

3. Jak mieć energię w ciąży?

Kawa jest substancją o działaniu psychoaktywnym. Pobudza ciało i ożywia umysł, świetnie sprawdza się po nieprzespanej nocy, jednak wywołuje też skutki uboczne. Przede wszystkim działa moczopędnie i może nasilać dolegliwości ciążowe, przez co zamiast poprawy nastroju, przyniesie jego pogorszenie. W dodatku nadmiar kofeiny osłabia koncentrację i wzmaga rozdrażnienie. A że w organizmie kobiety w ciąży metabolizuje się nawet 3 razy dłużej niż w przypadku kobiet nieciężarnych, łatwo o „przedawkowanie”. Okazuje się, że kawa w ciąży nie zawsze działa tak, jak powinna. Choć zapewnia szybki efekt, czasem warto zamienić ją na coś zupełnie innego. Warto poszukać źródeł energii na świeżym powietrzu. Ruch w ciąży jest przecież wskazany. Nie musi to być godzinny trening. Wystarczy spacer w słońcu, a w niepogodę taniec do ulubionej muzyki. Najlepszą receptą na zmęczenie w ciąży jest również wypoczynek. Żadna kawa nie zastąpi dobrej jakości snu, który poprawia nastrój mamy i zapewnia prawidłowy rozwój jej dziecka, bez żadnych skutków ubocznych. Aby mieć energię w ciąży, trzeba po prostu o siebie dbać – zapewniając właściwą dietę, odpowiednią dawkę ruchu i dobrej jakości wypoczynek.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze