Ile żyją plemniki – gdzie powstają, żywotność plemników
Proces powstania i dojrzewania plemników nosi nazwę spermatogenezy. Trwa około 72 dni. Początek następuje w plemnikotwórczych komórkach. Nim plemniki osiągną dojrzałość, muszą przejść przez kilka etapów rozwojowych. Gdzie produkowane są plemniki, ile żyją i w jaki sposób dochodzi do zapłodnienia?
1. Gdzie powstają plemniki?
Za produkcję plemników odpowiadają jądra, które znajdują się w worku mosznowym. Dzięki takiej lokalizacji, czyli na zewnątrz ciała, panuje niższa temperatura, która sprzyja produkcji plemników.
Jądra zbudowane są z mikroskopijnych kanalików nasiennych. Plemniki przechodząc przez sieć kanalików dojrzewają do możliwości zapłodnienia komórki jajowej.
2. Ile żyją plemniki i gdzie dojrzewają?
Na początku dojrzewa główka plemnika. Kiedy główka jest już należycie wykształcona, plemnik uwalniany jest do przewodów najądrzach. W tym miejscu pozostaje przez około 3 tygodnie.
Plemnik wprawiany jest w ruch poprzez drgania witki. Zbudowana jest ona z elastycznych włókien zdolnych do kurczenia się. Plemniki zdolność do zapłodnienia i ruchliwości wykazują przez wiele dni.
Jeżeli jednak nie dochodzi do wytrysku, plemnik traci witalność i zanika. Za jakość spermy odpowiadają hormony: FHS, LH oraz testosteron.
Jeżeli męski organizm nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, wówczas plemniki są mniej ruchliwe i tym samym – mniej zdolne do zapłodnienia. To ile żyją plemniki zależy również od jakości środowiska, w którym się znajdą.
To też warto wiedzieć
- Stres, a płodność męska
- Oligospermia
- Przeciwciała antyplemnikowe
- Płodność mężczyzny
3. Ile żyją plemniki w pochwie?
To pytanie należy rozgraniczyć na dwie kwestie: ile żyją plemniki w pochwie, a ile żyją plemniki poza organizmem? Warto wiedzieć, że zazwyczaj tylko połowa z wyprodukowanych plemników jest zdolna do sukcesu w kontekście zapłodnienia.
Średnio do „ataku” rusza około 40 milionów plemników. Z aktywnych plemników szansę na zapłodnienie ma około 3 miliony. Wyścig kończy żywot wielu „bojowników”.
Ile żyją plemniki w kobiecej pochwie? Środowisko intymne kobiety jest sprzyjające dla plemników. Jest ciepło i wilgotno. W takich warunkach plemnik może przetrwać w kobiecym organizmie od 2 do 5 dni.Ile żyją plemniki poza organizmem? Plemnik w odpowiednich warunkach jest w stanie przeżyć do około 18 godzin.
Skoro plemniki mogą tyle żyć w ciele kobiety, dlaczego tak wiele par nie może doczekać się potomka? W perspektywie dążenia do zapłodnienia liczy się przede wszystkim wrażliwość plemników.
Niesprzyjające warunki ograniczają ludzką płodność. Plemnikom szkodzi między innymi zatrucie środowiska, siedzący tryb życia, wyczerpująca praca, nadmierna aktywność sportowa, otyłość, przesadne spożywanie alkoholu (szczególnie piwa, które zawiera szkodliwe dla potencji fitoestrogeny), stosowanie anabolików powodujących przyrost masy mięśniowej.
Patogeniczne warunki są przyczyną licznych zdeformowań, na przykład powstają plemniki z dwoma główkami lub bez witek. Deformacje znacznie ograniczają ich ruchliwość.
A jak jest z tak zwaną preejakulacją? Przed wytryskiem może pojawić się płyn przypominający kobiecy śluz. Również w tym płynie mogą znajdować się zdolne do zapłodnienia plemniki. Dlatego też stosunek przerywany nigdy nie jest w 100 procentach bezpieczny.