Co jeść, żeby zajść w ciążę?
Płodność jest związana z naszą dietą. Jedzenie organicznych warzyw, wystrzeganie się żywności przetworzonej, dostarczanie swojemu organizmowi pełnoziarnistych węglowodanów i wartościowego białka może nie wystarczyć. Okazuje się, że kobiety, które chcą zajść w ciążę powinny jeść różne produkty w zależności od etapu cyklu miesiączkowego. Dlaczego? Ze względu na hormony, które wydzielają się w różnych fazach. Jeśli chcemy zwiększyć szansę na poczęcie, powinnyśmy wziąć to pod uwagę w komponowaniu codziennego menu.
1. Dieta w czasie menstruacji
W czasie miesiączki często czujemy się wzdęte, zmęczone i nie jesteśmy w dobrym nastroju. Możemy wtedy cierpieć na niedobór żelaza, ponieważ w trakcie menstruacji każda kobieta traci 30–40 mililitrów krwi. W tym czasie warto skupić się na produktach bogatych w ten pierwiastek, takich jak mięso, rośliny strączkowe, ryby, zielone warzywa liściaste. Są one bogate zarówno w żelazo, jak i białko. Poza tym należy pamiętać, że żelazo lepiej wchłania się w obecności witaminy C. Powinniśmy więc jeść też czerwone papryki, pomidory, brokuły, kiwi i cytrusy. Wystrzegajmy się potraw, które mogą przyczyniać się do zwiększania obfitości krwawienia, a tym samym niedoborów żelaza. W czasie menstruacji unikajmy alkoholu, kofeiny, ostrych przypraw.
2. Dieta w fazie folikularnej
W fazie folikularnej organizm wytwarza duże ilości estrogenu, a pęcherzyk jajnikowy się rozwija. To właśnie w nim znajdzie się dojrzała komórka jajowa i ulegnie ona owulacji (jajeczkowaniu). Faza folikularna trwa około 9 dni i w tym czasie warto jeść produkty, który wspomagają rozwój pęcherzyka. Nasza dieta w tym okresie powinna obfitować w orzechy, nasiona, zielone warzywa, jajka i ryby. W fazie folikularnej nie należy pić alkoholu – odwadnia organizm i zakłóca równowagę hormonalną organizmu.
3. Dieta w czasie owulacji
W czasie owulacji dojrzała komórka jajowa zostaje wydalona z pęcherzyka jajnikowego. W tym okresie organizm potrzebuje dużej dawki witamin z grupy B oraz minerałów. Ważną rolę spełniają również zdrowe kwasy tłuszczowe, które poprawiają krążenie krwi i pomagają pęcherzykowi otworzyć się, by komórka jajowa mogła trafić do jajowodu. Najlepszym źródłem kwasów omega-3 są ryby. Ponadto warto jeść zielone warzywa liściaste, produkty pełnoziarniste, jaja, mięso. Nie zapominajmy o piciu dużej ilości wody – dzięki niej hormony są transportowane, a pęcherzyk jajnikowy dojrzewa w odpowiednim tempie. Czego unikać? Pokarmów o odczynie kwasowym, takich jak kawa, alkohol, przetworzona żywność. To przez nie śluz w macicy staje się nieprzyjazny dla plemników, co może wpłynąć na problemy z zajściem w ciążę.
4. Dieta w fazie lutealnej
Faza lutealna to czas, by czerpać jak najwięcej ważnych składników odżywczych, sprzyjających rozwojowi komórek. Warto szczególnie zwrócić uwagę na produkty bogate w beta-karoten, który utrzymuje prawidłowy poziom hormonów i zapobiega poronieniom. Znajdziemy go w marchwi, słodkich ziemniakach oraz zielonych liściastych warzywach. Kobiety starające się o potomstwo w fazie lutealnej powinny jeść świeże ananasy. Zawierają one substancję zwaną bromeliną, która działa przeciwzapalnie i pomaga zagnieździć się jajeczku. W fazie lutealnej należy jeść jak najwięcej ciepłych posiłków – wysoka temperatura pomaga utrzymać ciążę. Warto więc jak najczęściej przygotowywać zupy i gulasze. Lepiej stronić od zimnych posiłków i surowych produktów.
Jeśli zależy nam na poczęciu dziecka, przyjrzyjmy się swojemu codziennemu jadłospisowi. Weźmy pod uwagę to, jakie procesy zachodzą w naszym organizmie w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego. Organizm potrzebuje wtedy różnych składników i witamin. Odpowiednia dieta może wpłynąć na płodność i przyspieszyć zajście w ciążę.