Trwa ładowanie...

Ciąża po 35. roku życia

Avatar placeholder
04.03.2024 09:56
Ciąża po 35
Ciąża po 35 (123rf)

Obecnie wiele kobiet, tak jak księżna Meghan, zakłada rodzinę po trzydziestce, a ciąża po 35. roku życia nikogo już nie dziwi. Większość kobiet w tym wieku przechodzi ciążę bez problemów i rodzi zdrowe dzieci. Badania wykazały jednak, że z taką ciążą mogą wiązać się pewne problemy. Aby decyzja o urodzeniu dziecka była w pełni świadoma, każda kobieta powinna zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń. Co należy wiedzieć o ciąży po 35 roku życia?

spis treści

1. Wiek a płodność kobiety

Gdy tylko pojawiła się wiadomość o tym, że żona księcia Harry'ego spodziewa się pierwszego dziecka, zaczęto mówić o tym, jakie zagrożenia może mieć ciąża w tym wieku. Księżna ma 36 lat, a według oficjalnej terminologii ciąże po 35 roku życia określa się jako "ciąże geriatryczne".

Spadek płodności kobiety zaczyna się po ukończeniu 30 lat. Z tego powodu wiele kobiet w wieku 35 lat i starszych może zajść w ciążę po dłuższym okresie prób niż młodsze kobiety starające się o dziecko.

Obniżona płodność może mieć związek z rzadszą owulacją lub schorzeniami narządów płciowych. Kobieta może mieć problem z zajściem w ciążę z powodu endometriozy, niedrożności jajowodów lub mięśniaków macicy.

Zobacz film: "Choroby, na które powinnaś się zaszczepić przed ciążą"
Ciąża w każdym wieku (20+)
Ciąża w każdym wieku (20+)

Coraz więcej gwiazd lansuje modę na późne macierzyństwo, dumnie prezentując powiększające się brzuszki

przeczytaj artykuł

Jeśli kobieta po 35 roku życia nie zachodzi w ciążę mimo prób, a bezowocne starania o dziecko trwają już pół roku, czas wybrać się do lekarza. Badania sugerują, że nawet 1/3 kobiet między 35 a 39 rokiem życia może mieć problemy z niepłodnością. W wielu przypadkach zastosowanie leczenia pozwala kobietom zajść w ciążę.

Kobiety po 35 mogą mieć większe trudności z poczęciem dziecka, ale z drugiej strony mają większe szanse na urodzenie bliźniąt. Prawdopodobieństwo ciąży mnogiej jest większe także po zastosowaniu leczenia niepłodności.

Niestety, wraz z wiekiem rośnie również ryzyko urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi. Najbardziej powszechną wadą chromosomalną jest zespół Downa, który objawia się opóźnieniem umysłowym oraz wadami fizycznymi.

Ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa przez 25-latkę wynosi zaledwie 1 do 1250, podczas gdy w wieku 35 lat ryzyko wzrasta do 1 do 400. Jeśli ciężarna ma 40 lat, prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zespołem Downa wynosi aż 1 do 100.

Z wiekiem rośnie również ryzyko poronienia. Najwięcej poronień odnotowuje się w pierwszym trymestrze ciąży bez względu na wiek kobiety. Około 10 proc. kobiet przed trzydziestką doświadcza poronienia, przy czym u kobiet w przedziale wiekowym 35-39 lat ryzyko poronienia jest już dwukrotnie większe i wynosi około 20 proc.

Prawdopodobieństwo poronienia u kobiet w wieku 40-44 lat jest jeszcze większe i wynosi około 35 proc.

2. Powikłania ciążowe po 35

Kobiety, które 35 urodziny mają już za sobą, mają duże szanse na urodzenie zdrowego dziecka, ale są narażone na więcej powikłań niż młodsze kobiety. Mimo to, pewność, że donosimy zdrową ciążę maleje razem z wiekiem - ciąża u kobiety 35 -letniej niesie za sobą mniejsze ryzyko niż ciąża w wieku 39 lat.

Najczęstsze komplikacje ciążowe u kobiet po 35 roku życia to:

  • cukrzyca ciążowa – ryzyko cukrzycy w ciąży u kobiet po 35 roku życia jest około dwukrotnie większe niż u młodszych kobiet. Ciężarne dotknięte cukrzycą częściej niż inne kobiety rodzą bardzo duże dzieci;
  • wysokie ciśnienie krwi – może pojawić się właśnie podczas ciąży. Ciężka postać wysokiego ciśnienia nosi miano stanu przedrzucawkowego;
  • problemy z łożyskiem – najczęstsze powikłanie to tak zwane łożysko przodujące (ma miejsce, gdy łożysko zasłania szyjkę macicy). Po 35 roku życia ryzyko tego typu komplikacji jest niemal dwa razy większe. Łożysko przodujące może powodować obfite krwawienie podczas porodu – ten stan jest groźny dla matki i dziecka;
  • poród przedwczesny – urodzenie dziecka przed 37 tygodniem ciąży zwiększa u niego ryzyko poważnych problemów zdrowotnych.
  • poronienie – po 40 roku życia ryzyko poronienia jest 2-3-krotnie większe, ale przyczyny tego zjawiska nie są do końca znane.

Aby zmniejszyć ryzyko powikłań ciążowych, mając co najmniej 35 lat, należy zadbać o stan zdrowia jeszcze przed staraniami o dziecko. Przed zajściem w ciążę i na jej początku należy przyjmować kwas foliowy i zdrowo się odżywiać. Warto zadbać o prawidłową wagę, zarówno niedowaga, jak i nadwaga jest niekorzystna dla ciężarnej.

Ponadto należy całkowicie zrezygnować z alkoholu i papierosów. Bardzo ważne jest niespożywanie niedogotowanego mięsa i nieopróżnianie kociej kuwety, są to bowiem źródła zakażenia toksoplazmozą. Ciężarne nie powinny również spożywać ryb zawierających dużo rtęci.

Następny artykuł: Ciąża po 40
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze