Trwa ładowanie...

Ciąża w każdym wieku (20+)

Avatar placeholder
30.11.2018 17:46
Ciąża w każdym wieku (20+)
Ciąża w każdym wieku (20+) (123rf)

Coraz więcej gwiazd lansuje modę na późne macierzyństwo, dumnie prezentując powiększające się brzuszki pod seksownymi kreacjami i przekonując, że odmienny stan to najlepszy środek odmładzający. Czy to trend godny naśladowania, czy igranie ze zdrowiem własnym i dziecka? Jakie są szanse na zajście w ciążę i jej prawidłowy przebieg w zależności od wieku?

W ciążę po czterdziestce zaszła Monica Bellucci, Halle Berry, Carla Bruni czy Uma Thurman. Z jednej strony słynne „mamy 40 plus” odzwierciedlają nowoczesne podejście do macierzyństwa: najpierw kariera, zdobywanie świata, stabilizacja finansowa, potem dziecko. Z drugiej – biologii nie da się oszukać, nie można też udawać, że z fizjologicznego punktu widzenia jest to najlepszy moment w życiu kobiety na rodzenie dzieci. Zanim decyzję o wydaniu na świat potomka, przesuniemy na bliżej nieokreśloną przyszłość, musimy poznać kilka ważnych faktów związanych z kobiecą płodnością.

1. 20-25 lat

To wiek, w którym kobieta jest statystycznie najbardziej płodna. Posiada w rezerwie ok. 400 tysięcy komórek jajowych, miesiączki występują regularnie, a owulacja pojawia się w prawie każdym cyklu. Jednak nawet to nie daje gwarancji zapłodnienia, jeśli uprawia seks bez antykoncepcji. U przeciętnej kobiety w tym przedziale wiekowym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi ok. 30 proc. Organizm dwudziestoparolatki jest nie tylko w pełni dojrzały, ale również sprawny i silny na tyle, że ciąża i poród nie będą dla niego obciążeniem. To również najlepszy czas pod kątem dziecka – zagrożenie poronieniem jest najniższe z możliwych, wynosi ok. 9 proc. Badania dowodzą, że urodzenie pierwszego dziecka przed ukończeniem 30-go roku życia, zmniejsza ryzyko raka piersi i jajnika.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
10 rzeczy, które zrozumie każda kobieta w ciąży
10 rzeczy, które zrozumie każda kobieta w ciąży [7 zdjęć]

Ciąża to nie tylko wspaniały okres oczekiwania przyjścia na świat największego skarbu matki. To również

zobacz galerię

2. 30 lat

Jeśli po raz pierwszy trafisz na porodówkę po 28 roku życia, nie zdziw się, jeśli personel medyczny określi cię mianem „starej pierworódki”. W tym wieku płodność kobiety zaczyna stopniowo spadać, liczba komórek jajowych zmniejsza się do 50 tysięcy, a szanse na zapłodnienie w normalnym cyklu do ok. 20 proc. Zaczynają natomiast dokuczać pierwsze problemy zdrowotne, takie jak nadciśnienie i zaburzenia hormonalne. W trakcie ciąży częściej niż u młodszych mam pojawiają się mięśniaki macicy. Ryzyko poronienia wynosi 12 proc., a badania wykazują, że liczba przeprowadzonych cięć cesarskich u kobiet pomiędzy 30 a 35 rokiem życia jest prawie dwa razy wyższa niż u dwudziestoparolatek.

3. 35 lat

Z dwóch milionów komórek jajowych, które miałaś w chwili swoich narodzin, zostało 35 tysięcy. Również one starzeją się i trudniej ulegają zapłodnieniu. Istnieje ok. 15 proc. szans na zajście w ciążę, natomiast ryzyko jej poronienia wzrasta do 18 proc., co oznacza, że niemal co piąta ciąża rozpoczęta po 35 roku życia zostanie utracona. Nadciśnienie tętnicze i cukrzyca ciążowa zdarzają się dwa razy częściej niż u młodszych kobiet. Więzadła macicy tracą na elastyczności, co zwiększa prawdopodobieństwo operacyjnego zakończenia porodu. U ciężarnych po 35 roku życia badania prenatalne są koniecznością, ponieważ w tej grupie wiekowej ryzyko poczęcia dziecka z wadą genetyczną znacznie wzrasta.

(materiały własne wp)

4. 40 lat

Czterdziestolatki ze swoimi 10 tysiącami jajeczek mają tylko 5 proc. szans na zajście w ciążę. Częściej są otyłe, mają podwyższone ciśnienie i inne choroby przewlekłe. Jeśli zdecydują się na zabieg in vitro, uda się on tylko w przypadku 28 proc. z nich. Decydując się na dziecko w tym wieku ryzykują stanem przedrzucawkowym (podwyższonym ciśnieniem krwi związanym z ciążą), który może doprowadzić do udaru, drgawek, uszkodzenia nerek, wątroby, a nawet śmierci. Co trzecia ciąża pomiędzy 40 a 45 rokiem życia kończy się poronieniem. Jest to spowodowane większą wadliwością komórek jajowych, niewłaściwą grubością śluzówki macicy i zbyt małym dopływem krwi do tego narządu. Bardziej prawdopodobne staje się wystąpienie łożyska przodującego lub jego przedwczesnego odklejenia. Dzieci dojrzałych mam częściej rodzą się z wagą urodzeniową niższą niż 2,5 kg.

To musisz wiedzieć:

5. 45 lat

W tym wieku dzieci rodzi zaledwie 3 proc. kobiet, a ciąża i poród stanowi dla organizmu swojego rodzaju wyczyn sportowy. Objętość krwi rośnie dwukrotnie, co znacznie obciąża serce i nerki. Ponad połowa ciąż kończy się poronieniem, a ryzyko zaburzeń chromosomalnych płodu gwałtownie wzrasta. Większość ciąż w tym wieku jest efektem zapłodnienia in vitro i wykorzystania komórek jajowych pochodzących od młodszych dawczyń. Przyszłe mamy po 45 roku życia muszą przyjmować również estrogen i progesteron do czasu, aż łożysko samo zacznie wytwarzać te hormony.

6. Co na to nauka?

Choć powyższe fakty nie zachęcają do odwlekania decyzji o dziecku, badania dowodzą, że kobiety, które rodzą dzieci po czterdziestce, nie korzystając przy tym z farmakologicznego leczenia bezpłodności, żyją dłużej. Należy również pamiętać, że płodność i zdrowie są w dużej mierze kwestią indywidualną. Nawet rezerwa komórek jajowych może różnić się znacznie – w zależności od konkretnej kobiety.

Lekarze zachęcają do zamrażania swoich jajeczek, które będzie można wykorzystać w późniejszych latach. Naukowcy pracują w laboratoriach nad przedłużeniem okresu kobiecej płodności i oddaleniem menopauzy. Przeciwnicy późnego macierzyństwa ostrzegają przed wizją sześćdziesięciolatek wychowujących z trudnością swoje 15-letnie pociechy. Ale skoro 45-latka może być dzisiaj młodą mamą, to nie powinniśmy się zdziwić, jeśli „sześćdziesiątka” stanie się wkrótce nową „czterdziestką”.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze