Chiński kalendarz płci - charakterystyka, planowanie płci dziecka
Starożytna metoda chińska planowania płci dziecka opiera się na chińskim kalendarzu płci. Zaglądając do jego tabel można sprawdzić płeć dziecka, które ma się urodzić. Może się to sprawdzić w zaskakująco wielu przypadkach. Trudno jest wyjaśnić skuteczność chińskiego kalendarza płci. Planowanie płci dziecka za pomocą metody chińskiej lepiej jest traktować jako ciekawostkę. Jeśli płeć dziecka jest z jakichś powodów bardzo ważna (np. możliwość odziedziczenia wady wrodzonej w przypadku określonej płci), lepiej jest nie polegać tylko na tabelach kalendarza chińskiego.
1. Chiński kalendarz płci - charakterystyka
Oryginał starożytnych tablic zawierających przewidywaną płeć dziecka w zależności od wieku matki i miesiąca poczęcia znajduje się w Instytucie Nauki w Pekinie. W Chinach powszechnie wierzy się w ich skuteczność. Chiński kalendarz płci opiera się na kalendarzu słoneczno-księżycowym. W roku jest 12 miesięcy, choć co jakiś czas pojawia się miesiąc trzynasty. Każdy miesiąc ma 29-20 dni. Obecnie istnieją dwie wersje chińskiego kalendarza płci – biorący pod uwagę wiek matki w momencie zajścia w ciążę lub urodzenia dziecka.
Zobacz także;
- Paloma, Żyraf i Myszon. Jakie jeszcze imiona nadają dzieciom Polacy?
- Dlaczego niektóre kobiety gorzej znoszą ciążę? Winna jest płeć dziecka
- Młode matki nie wierzą w przesądy, ale dla świętego spokoju ciągle to robią
- Dlaczego dziewczęta tracą wiarę we własny talent już w wieku sześciu lat?
- Rodzice podcinają dzieciom skrzydła. Są zakompleksione i nie wierzą w siebie
2. Chiński kalendarz płci - zasady
Chiński kalendarz płci opiera się na wieku matki w momencie zajścia w ciążę i miesiącu poczęcia dziecka:
- kobieta 25-letnia w styczniu, marcu, maju, lipcu najprawdopodobniej pocznie dziewczynkę, natomiast chłopca w lutym, kwietniu, czerwcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu;
- kobieta 31-letnia w lutym, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie pocznie najprawdopodobniej dziewczynkę, a chłopca w styczniu, marcu i grudniu;
- kobieta 45-letnia, która zaszła w ciążę w styczniu, kwietniu, maju, czerwcu, sierpniu, październiku pocznie dziewczynkę, a chłopca w lutym, marcu, lipcu, wrześniu, listopadzie i grudniu.
Chiński kalendarz płci może zostać sprawdzona z użyciem znanych już przypadków. Wystarczy znać datę urodzenia dziecka i wiek matki w momencie urodzenia dziecka. Od tego odejmujemy 9 miesięcy i możemy sprawdzić w tabelach, czy płeć dziecka się zgadza. Pamiętajmy, że nie będzie to takie proste w przypadku wcześniaków.
Jeśli zamierzamy planować dziecko za pomocą chińskiego kalendarza płci, nie wybierajmy na poczęcie około 10 dni „przełomowych”, czyli tych, w których zmienia się predyspozycja do urodzenia dziecka o określonej płci. Ten okres jest momentem wahań, kiedy planowanie płci dziecka może być mniej skuteczne. Jeśli chcemy począć dziewczynkę, a kalendarz chiński mówi, że miesiącami do tego odpowiednimi są lipiec, sierpień i wrzesień - wybierzmy sierpień, który jest w centrum tego okresu.
Dodatkowym utrudnieniem chińskiego kalendarza płci jest nieadekwatność kalendarza chińskiego i używanego przez nas kalendarza gregoriańskiego. W związku z tym skuteczność przewidywań może spaść nawet o połowę. Można więc z równą dokładnością rzucić monetą. Podobno skuteczność jest bardzo wysoka, jeśli uda nam się przeliczyć datę poczęcia dziecka na kalendarz chiński. Jest to jednak dość skomplikowany proces.