W którym tygodniu widać płeć dziecka – kiedy wykonać USG, co wpływa na płeć
To w którym tygodniu można poznać płeć dziecka zależy od kilku czynników. Wpływ na to ma m.in. to, w której ciąży jest kobieta. Na ogół jednak około 16 tygodnia można zobaczyć płeć dziecka. Wówczas zewnętrzne narządy płciowe dziecka są już dobrze widoczne. Czasami zdarza się jednak, że płeć dziecka widać we wcześniejszym lub późniejszym tygodniu ciąży. Wpływ na to w którym tygodniu widać płeć dziecka ma bowiem również to czy np. jest to ciąża mnoga oraz jak ułożone jest dziecko w czasie USG. Dlatego warto potwierdzić płeć dziecka w czasie kolejnych badań USG.
1. W którym tygodniu można poznać płeć dziecka - kiedy wykonać USG
W którym tygodniu widać płeć dziecka? Wiele kobiet zastanawia się nad tym, gdy ciąża robi się widoczna. W większości przypadków płeć dziecka robi się widoczna około 16 tygodnia. Jednak nie oznacza to, że nie ma szans na to, że ginekolog nie zobaczy płci wcześniej, czasami nawet w 14 tygodniu.
To kiedy widać płeć dziecka? Tak naprawdę to w którym tygodniu można poznać płeć dziecka zależy od doświadczenia lekarza i sprzętu na jakim jest wykonywane USG. Duży wpływ na to w którym tygodniu płeć dziecka będzie możliwa do rozpoznania ma również po prostu jego ułożenie.
Zazwyczaj ginekolog ostatecznie potwierdza płeć malucha na USG połówkowym, które jest wykonywane około 20 tygodnia ciąży, choć zdarza się, że do końca pozostaje niewiadomą i płeć dziecka nie jest pewna na 100 proc. do momentu narodzin.Wpływa na to wiele czynników, takich jak m.in. ilość płynu owodniowego czy grubość jamy ściany brzusznej.
Podczas wspomnianego badania USG lekarz informuje rodziców o możliwości poznania płci dziecka i pyta czy chcemy się tego dowiedzieć. Niektórzy rodzice chcą mieć niespodziankę i nie chcą jej znać przed porodem, więc nie będzie dla nich istotne, kiedy płeć dziecka będzie możliwa do rozpoznania.
2. W którym tygodniu widać płeć dziecka - co wpływa na płeć
Choć wiele kobiet skupia się na tym, w którym tygodniu zobaczą płeć dziecka, to większość nie zastanawia się nad tym, co tak naprawdę wpływa na płeć dziecka. Gdy się zagłębimy w ten temat, może się okazać, że płeć dziecka można zaplanować.
Na płeć dziecka wpływa już moment zapłodnienia. Na lekcjach biologii dowiedzieliśmy się, że plemnik zawiera chromosom Y lub X, natomiast komórka jajowa kobiety tylko X. A więc w zależności od tego, czy komórka jajowa zostanie zapłodniona przez plemnik Y, będziemy mieć chłopca, a jeśli plemnik X będziemy mieć dziewczynkę.
Obecnie popularne w internecie są naturalne metody zaplanowania płci dziecka. Można skorzystać np. z metody Shettlesa. Metoda to jest jednak dość skomplikowana i wymaga znajomości dokładnego momentu owulacji.
Według tej metody, aby spłodzić dziewczynkę, należy współżyć najlepiej na ok. 40 godzin przed jajeczkowaniem, ponieważ plemniki "żeńskie" są wolniejsze, ale przetrwają dłużej w drogach rodnych kobiety.
Natomiast jeżeli chcemy mieć syna, należy poczekać do samego momentu owulacji, wówczas szybkie plemniki męskie mają większe szanse na zapłodnienie. Ponadto w spłodzeniu chłopca pomoże głęboka penetracja, a w przypadku dziewczynki wystarczy płytka.
ZOBACZ TAKŻE:
Inna teoria zakłada, że w sterowaniu płcią dziecka pomaga zmiana płci dziecka. Jednak nie ma jednoznacznych wyników badań potwierdzających skuteczność, którejkolwiek z tych metod.
Planując dziecko, warto pamiętać w którym tygodniu widać płeć dziecka, aby szybko sprawdzić, czy akurat w waszym przypadku opisana powyżej metoda się sprawdziła. Nie należy również zapominać, że najważniejsze, aby dziecko było zdrowe, a ciąża przebiegała prawidłowo. Czekanie na tydzień w którym widać płeć dziecko, to jedynie dodatek.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Kiedy można poznać płeć dziecka? Odpowiedni czas, badanie USG.