Trwa ładowanie...

W którym tygodniu widać płeć dziecka – kiedy wykonać USG, co wpływa na płeć

To w którym tygodniu widać płeć dziecka zależy od kilku czynników. Wpływ na to ma m.in. to, która to z kolei ciąża dla kobiety. Na ogół jednak około 16 tygodnia można zobaczyć płeć dziecka. Wówczas zewnętrzne narządy płciowe dziecka są już dobrze widoczne. Jednak czasami zdarza się, że płeć dziecka widać we wcześniejszym lub późniejszym tygodniu ciąży. Wpływ na to w którym tygodniu widać płeć dziecka ma bowiem również to czy np. jest to ciąża mnoga oraz jak ułożone jest dziecko w czasie USG. Dlatego warto potwierdzić płeć dziecka w czasie kolejnych badań USG.

Zobacz film: "Od czego zależy płeć dziecka?"

spis treści

1. W którym tygodniu widać płeć dziecka - kiedy wykonać USG

W którym tygodniu widać płeć dziecka? Wiele kobiet zastanawia się nad tym, gdy ciąża robi się widoczna. W większości przypadków płeć dziecka robi się widoczna około 16 tygodnia. Jednak nie oznacza to, że nie ma szans na to, że ginekolog nie zobaczy płci wcześniej, czasami nawet w 14 tygodniu.

Tak naprawdę to w którym tygodniu widać płeć dziecka zależy od doświadczenia lekarza i sprzętu na jakim jest wykonywane USG. Duży wpływ na to w którym tygodniu widać płeć dziecka ma również po prostu ułożenie dziecka. Często zdarza się, że maluszek nie ma ochoty odpowiednio się ułożyć i płeć dziecka nie jest pewna na 100 proc. do momentu narodzin.

Zazwyczaj ginekolog ostatecznie potwierdza płeć dziecka na USG połówkowym, które jest wykonywane około 20 tygodnia ciąży.

10 rzeczy, które zrozumie każda kobieta w ciąży
10 rzeczy, które zrozumie każda kobieta w ciąży [7 zdjęć]

Ciąża to nie tylko wspaniały okres oczekiwania przyjścia na świat największego skarbu matki. To również...

zobacz galerię

2. W którym tygodniu widać płeć dziecka - co wpływa na płeć

Choć wiele kobiet skupia się na tym, w którym tygodniu zobaczą płeć dziecka, to większość nie zastanawia się nad tym, co tak naprawdę wpływa na płeć dziecka. Gdy się zagłębimy w ten temat, może się okazać, że płeć dziecka można zaplanować.

Na płeć dziecka wpływa już moment zapłodnienia. Na lekcjach biologii dowiedzieliśmy się, że plemnik zawiera chromosom Y lub X, natomiast komórka jajowa kobiety tylko X. A więc w zależności od tego, czy komórka jajowa zostanie zapłodniona przez plemnik Y, będziemy mieć chłopca, a jeśli plemnik X będziemy mieć dziewczynkę.

Obecnie popularne w internecie są naturalne metody zaplanowania płci dziecka. Można skorzystać np. z metody Shettlesa. Metoda to jest jednak dość skomplikowana i wymaga znajomości dokładnego momentu owulacji. Według tej metody, aby spłodzić dziewczynkę, należy współżyć najlepiej na ok. 40 godzin przed jajeczkowaniem, ponieważ plemniki "żeńskie" są wolniejsze, ale przetrwają dłużej w drogach rodnych kobiety. Natomiast jeżeli chcemy mieć syna, należy poczekać do samego momentu owulacji, wówczas szybkie plemniki męskie mają większe szanse na zapłodnienie. Ponadto w spłodzeniu chłopca pomoże głęboka penetracja, a w przypadku dziewczynki wystarczy płytka.

ZOBACZ TAKŻE:

Inna teoria zakłada, że w sterowaniu płcią dziecka pomaga zmiana płci dziecka. Jednak nie ma jednoznacznych wyników badań potwierdzających skuteczność, którejkolwiek z tych metod.

Planując dziecko, warto pamiętać w którym tygodniu widać płeć dziecka, aby szybko sprawdzić, czy akurat w waszym przypadku opisana powyżej metoda się sprawdziła. Nie należy również zapominać, że najważniejsze, aby dziecko było zdrowe, a ciąża przebiegała prawidłowo. Czekanie na tydzień w którym widać płeć dziecko, to jedynie dodatek.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.