Trwa ładowanie...

Dziewczęta tracą wiarę we własny talent już w wieku sześciu lat

Avatar placeholder
04.06.2019 07:55
Dziewczęta tracą wiarę we własny talent już w wieku sześciu lat
Dziewczęta tracą wiarę we własny talent już w wieku sześciu lat (123rf)

Dziewczęta zaczynają postrzegać siebie jako mniej utalentowane od chłopców już w wieku 6 lat, orzekła grupa amerykańskich naukowców. Mówią, że "przygnębiające" wyniki sugerują, iż problem może mieć wpływ na przyszłe kariery dziewczynek.

1. Starsze dziewczęta nie są pewne swoich możliwości

Zespół naukowców z Uniwersytetu Princeton, Uniwersytetu w Nowym Jorku i Uniwersytetu w Illinois zbadał, kiedy zaczęły pojawiać się te stereotypy na temat płci. W badaniu wzięło udział 400 dzieci, opublikowano je w czasopiśmie „Science”. Początkowo 5-latni chłopcy i dziewczęta mieli podobną samoocenę, różnice wyszły na jaw dopiero po roku. Podejrzewa się, że powodem takiego stanu rzeczy jest przekaz mediów, nauczycieli i innych dzieci.

W czasie badania podzielono dzieci w wieku pięciu, sześciu i siedmiu lat na grupy, w których wykonywali różne ćwiczenia. W jednym z nich, czytano historię o kimś, kto jest "naprawdę inteligentny", ale nie było jasne, o kim dokładnie ta historia jest. Potem dzieci miały zgadnąć, kto był bohaterem.

Do wyboru miały dwóch mężczyzn i dwie kobiety. W wieku pięciu lat, chłopcy wybierali mężczyzn, a dziewczęta wybierały kobiety w 75 proc. przypadków. Ale już rok później zarówno chłopcy, jak i dziewczęta częściej wybierali mężczyzn.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Dziewczęta i chłopcy mają takie same umiejętności, jednak dziewczynki stopniowo  tracą wiarę w swoje siły
Dziewczęta i chłopcy mają takie same umiejętności, jednak dziewczynki stopniowo tracą wiarę w swoje siły (Shutterstock)

W innym scenariuszu grupy dzieci grały w nową grę planszową. Niektóre pudełka były oznakowane „dla dzieci, które są naprawdę inteligentne”, inne zaś „dla dzieci, które potrafią bardzo się strać”.

Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy chętnie wybierali gry wymagające myślenia, jednak dziewczynki w wieku sześciu i siedmiu lat rzadziej mówiły, że podoba im się gra dla inteligentnych dzieci.

Prof Andrzej Cimpian, jeden z naukowców, którzy brali udział w badaniu, powiedział, że "wnioski, które wynikają z tych danych mówią, że małe dzieci są narażone wpływy współczesnej kultury, która zakłada, że geniusz jest częściej mężczyzną niż kobietą.

Tacy młodzi, a tacy przedsiębiorczy!
Tacy młodzi, a tacy przedsiębiorczy! [7 zdjęć]

Są niezwykle utalentowani, inteligentni, założyli własne firmy, dokonują nowych odkryć i odnoszą ogromny

zobacz galerię

To przygnębiające, że te efekty pojawiają się tak wcześnie. Kiedy je widzisz, zdajesz sobie sprawę, jak trudne będzie życie niektórych dziewczynek".

2. Stereotypy przyjęte w młodym wieku kształtują całe późniejsze życie

We wcześniejszych badaniach przyjrzał się karierom akademickim i ich związkom z wrodzoną błyskotliwością, która pozwala odnieść sukces. Argumentował on, że tym więcej osób oceniło potrzebę geniuszu – w dziedzinach takich jak fizyka i filozofia - im mniej kobiet angażowało się w te dziedziny nauki.

Prof Cimpian dodał, że stereotypy wykształcone w dzieciństwie mogą wpłynąć na przyszłe życie. W wieku pięciu, sześciu lub siedmiu lat nie myślisz o karierze, ale kiedy robisz to za kilkanaście lat, przekonania z dzieciństwa biorą w tym udział. To narasta, jak kula śnieżna”.

Zobacz także

Główny autor badań, dr Lin Bian podkreśla, jak ważne jest uświadamianie rodziców i nauczycieli, aby podkreślali znaczenie ciężkiej pracy.

"Badania sugerują, że każdy radzi sobie lepiej, jeżeli wierzy, że ciężka praca jest kluczem do sukcesu. W naszych badaniach okazało się, dziewczyny są w szczególności wrażliwe na wpływ komunikatów poświęconych ciężkiej pracy - stały się równie zainteresowane „mądrą” grą, jak chłopcy. W ten sposób podnosimy znaczenie ciężkiej pracy jako środka do sukcesu. Może to chronić, a nawet promować interesy młodych dziewcząt" – mówi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze