Płodność u kobiet
Płodność u kobiet zależy od wielu czynników, takich jak prawidłowa waga ciała, stosowanie używek, poziom stresu czy nadmierna aktywność fizyczna. Problemy z płodnością u kobiet są równie częste jak niepłodność męska. Niestety, płodność kobieca zaczyna obniżać się wcześniej niż w przypadku płodności u mężczyzn. Problemy z poczęciem może mieć już kobieta trzydziestoletnia. Całkowita niepłodność przychodzi wraz z menopauzą, około pięćdziesiątego roku życia.
1. Od czego zależy płodność kobiety?
Głównym czynnikiem w przypadku płodności kobiecej jest wiek. Najwyższa płodność przypada na wiek między dwudziestym a dwudziestym piątym rokiem życia. Z różnych względów, coraz mniej kobiet w tym wieku rodzi dzieci, ta decyzja jest odkładana na później. Po ukończeniu przez kobietę trzydziestego roku życia płodność zaczyna spadać, by w wieku czterdziestu lat sięgnąć zaledwie 5 proc. szans na zapłodnienie w czasie jednego cyklu menstruacyjnego. Spadek płodności wraz z wiekiem jest naturalny i wiąże się z obniżaniem ilości „rezerwowych” komórek jajowych, ich starzeniem się, zwiększoną ilością cykli bezowulacyjnych. U dojrzałych kobiet zwiększa się także ryzyko chorób obniżających płodność – takich jak endometrioza czy mięśniaki macicy.
NIECODZIENNY PORÓD
Innowacyjne dokonanie brytyjskich naukowców umożliwiło niepłodnej kobiecie zajście w ciążę. Zobacz, na czym polagała zasatosowana przez nich metoda, dzięki której 27-latka powiększyła swoją rodzinę.
Płodność kobiety zmienia się także w trakcie cyklu menstruacyjnego. Ogólnie rzecz biorąc, dni płodne to czas okołoowulacyjny. Dni niepłodnezaczynają się wraz z obumarciem komórki jajowej.
2. Jak zwiększyć płodność kobiety?
Aby zwiększyć swoją płodność, kobieta powinna unikać wszelkich używek. Dym papierosowy, także w przypadku biernego palenia, nie tylko szkodzi zdrowiu, ale także zmniejsza szanse na poczęcie. Wypijanie dużych ilości kawy także negatywnie wpływa na płodność: zarówno męską, jak i kobiecą. Dzieje się tak nawet wtedy, kiedy kobieta przechodzi terapię zwiększającą płodność.
Innym sposobem na zwiększenie płodności kobiecej jest kontrola stresu. Techniki relaksacyjne, masaże czy joga powinny poprawić stan nerwów, a także korzystnie wpłynąć na płodność i przyspieszyć czas oczekiwania na potomka.
Na kobiecą płodność ma także wpływ dieta. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn najważniejsze jest spożycie antyoksydantów, czyli witamin i innych składników, które zmniejszają szkody wyrządzone komórkom przez wolne rodniki, utleniające, a przez to niszczące komórki. Według innych badań, ważne są także ryby, a raczej ich ograniczona ilość. Osoby, których dieta jest bogata w ryby, częściej mają trudności z poczęciem dziecka. Wiąże się to prawdopodobnie z tym, że jedzenie ryb podnosi poziom rtęci w organizmie.
Oprócz diety, istotna także jest prawidłowa waga, co dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Kobiety z nadwagą bardzo często mają problemy z poczęciem, co wiąże się z brakiem równowagi hormonalnej. Czasem schudnięcie zaledwie 5 proc. całkowitej masy ciała znacząco zwiększa płodność. Nadwaga często występuje także przy zespole policystycznych jajników. To schorzenie znacznie obniża szanse na zajście w ciążę. Spadek wagi te szanse podnosi.
Wszelkie infekcje i nieprawidłowości w obrębie narządów płciowych mogą ograniczyć płodność. Mogą to być mięśniaki macicy, endometrioza, zespół policystycznych jajników czy nieprawidłowości anatomiczne. Dlatego bardzo ważne są regularne wizyty u ginekologa i badania.
Zwiększone szanse na poczęcie pojawiają się w czasie dni płodnych. W dni niepłodne nie może dojść do zapłodnienia. Dzięki naturalnym metodom planowania rodziny kobieta nie tylko poznaje swój cykl menstruacyjny, objawy owulacji i termin następnej miesiączki, ale także łatwiej zachodzi w ciążę, wykorzystując tę wiedzę.