Trwa ładowanie...

Poroniłaś? Sprawdź co może ci pomóc urodzić zdrowe dziecko!

Avatar placeholder
07.12.2022 10:56
Wystarczy prosty test DNA, by sprawdzić przyczynę niepłodności
Wystarczy prosty test DNA, by sprawdzić przyczynę niepłodności (123rf)

Przy nieleczonej celiakii ryzyko poronień wynosi aż 15-27 proc. Przyczyną niepowodzeń często bywa więc trwała nietolerancja glutenu, co potwierdzają liczne badania. Co więcej, to schorzenie może powodować również niepłodność – i to u obojga partnerów.

spis treści

Żeby sprawdzić, czy za kłopoty z płodnością odpowiada celiakia i by zapobiec możliwym problemom z donoszeniem ciąży, wystarczy prosty test DNA.

1. Celiakia – możliwa przyczyna niepłodności u obojga partnerów

U kobiet z niepłodnością celiakia występuje 3,5 razy częściej niż u kobiet zdrowych. To oznacza, że płodność chorych na celiakię jest o około 40 proc. niższa niż w ogólnej populacji. Odpowiadają za to zaburzenia wchłaniania – są one spowodowane uszkodzeniami kosmków jelitowych.

Zobacz film: ""Poroniłam 3 razy". Dlaczego w Polsce to wciąż tabu?"

W wyniku nieleczonej celiakii dochodzi m.in. do niedoborów żelaza, wapnia, kwasu foliowego, witaminy B6, B12 i K, co nie tylko obniża płodność, ale też wpływa na hormony i powoduje inne powikłania, m.in. zniszczenie łożyska. Przykładowo, niedobór wapnia prowadzi do upośledzenia funkcjonowania gospodarki hormonalnej, wysokiego ciśnienia, skurczów, a niedobór żelaza – do małej ilość krwinek czerwonych, które są odpowiedzialne za transport tlenu do wszystkich organów (w tym jajników i macicy).

Celiakia wpływa również na obniżenie potencji i jakości nasienia u mężczyzn. Niedobory witaminowe (szczególnie witaminy A) osłabiają bowiem jakość plemników.

Sprawdź również:

Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszeń

2. Objawy celiakii to m.in. brak okresu czy zaburzenia hormonalne

Celiakia bardzo często nie daje typowych objawów, mogą jej jednak towarzyszyć problemy układu rozrodczego, m.in.: brak miesiączek, zaburzenia hormonalne, wczesna menopauza, enodmetrioza, nawykowe poronienia, wcześniactwo czy niska waga urodzeniowa dziecka.

Zobacz też:

Celiakia – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

3. Wciąż masz szansę na poczęcie zdrowego dziecka

Badania pokazują, że kobiety ze stwierdzonymi nietolerancjami pokarmowymi, po wyeliminowaniu szkodliwych dla nich produktów, zaczynają regularnie miesiączkować i zachodzą w ciążę. Wystarczy wykonać test DNA, aby sprawdzić, czy problem nietolerancji glutenu dotyczy także ciebie.

Nie bez znaczenia jest także leczenie celiakii u mężczyzn – po wyeliminowaniu szkodliwego dla nich glutenu mogą powrócić do sprawności seksualnej i poprawić jakość nasienia.

4. Celiakia – dlaczego ma wpływ na zagnieżdżenie zarodka i rozwój płodu?

Celiakia zdecydowanie obniża szanse na poczęcie, a nawet jeśli do niego dojdzie, podział komórek i rozwój embrionu jest zaburzony. Przeciwciała związane z celiakią mogą hamować zagnieżdżenie się zarodka w macicy oraz formowanie łożyska.

Nieprawidłowa flora jelitowa zaburza florę bakteryjną pochwy, co wpływa negatywnie na jej odporność na infekcje. Warto pamiętać, że dla swobodnej wędrówki plemników niezbędne jest odpowiednie pH pochwy. Ma to znaczenie także w skuteczności technik wspomaganego rozrodu.

Fakty i mity na temat poronienia
Fakty i mity na temat poronienia [8 zdjęć]

Czy przed poronieniem można się uchronić? Wokół tego zjawiska narosło wiele mitów. Nic dziwnego, skoro

zobacz galerię

5. Ciąża kobiety chorującej na celiakię

Nieleczona celiakia jest czynnikiem zwiększającym ryzyko komplikacji w czasie ciąży, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka. Może prowadzić m.in. do poronienia, porodu przedwczesnego, hipotrofii płodu, oddzielenia łożyska, nieprawidłowego obkurczenia się macicy po porodzie, krwawień czy zakażenia połogowego.

Ponadto u kobiet z celiakią częściej występuje położenie miednicowe dziecka i częściej konieczne jest cesarskie cięcie. Dzieci matek chorujących na celiakię rodzą się z małą masą urodzeniową, często występuje u nich także ryzyko niedokrwistości spowodowane małą ilością żelaza zgromadzonego podczas życia płodowego.

Wykonując prosty test na celiakię, jesteś w stanie uchronić siebie i dziecko przed tymi powikłaniami i już niedługo cieszyć się zdrowym potomstwem.

Więcej informacji o celiakii uzyskasz pod bezpłatnym numerem 800 007 771.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze