Żelazo dla dzieci

Żelazo to składnik mineralny niezbędny do życia i wielu procesów biologicznych. Organizm dorosłego człowieka zawiera przeciętnie ok. czterech gramów żelaza. Ponad połowa znajduje się w hemoglobinie, zaś reszta jest zmagazynowana w nerkach, wątrobie, śledzionie, szpiku kostnym i innych narządach. Zapotrzebowanie na żelazo jest uzależnione od szybkości wzrostu tkanek oraz syntezy hemoglobiny. Największe występuje podczas dwóch pierwszych lat życia dziecka, kiedy organizm rozwija się najszybciej.

Rola żelaza w organizmie

Do właściwego funkcjonowania potrzebujemy odpowiedniej ilości mikroelementów. Jednym z nich jest żelazo, którego większość (czyli około 68 proc.) wchodzi w skład hemoglobiny. Jest to barwnik znajdujący się w krwinkach czerwonych i mioglobinie – białku zlokalizowanym w mięśniach. Hemoglobina umożliwia transport tlenu z płuc do wszystkich tkanek ciała. Jest niezbędna do prawidłowego przebiegu wszelkich procesów życiowych w organizmie. Z kolei mioglobina przenosi tlen w obrębie komórek mięśniowych.

Co więcej, żelazo bierze czynny udział w pracy układów enzymatycznych, wspomaga wytwarzanie wielu białek oraz mobilizuje do działania układ krwiotwórczy i wzmacnia cały organizm. Inne podstawowe funkcje żelaza to także zwiększanie odporności organizmu na choroby, zapobieganie zmęczeniu, ochrona przed anemią czy przywracanie prawidłowego kolorytu skórze.

Człowiek najlepiej przyswaja żelazo z czerwonego mięsa, wątroby, nerek, jajek, orzechów, daktyli i fig. Gorzej wchłania się minerał pochodzenia roślinnego, którego dostarczają nam warzywa, rośliny strączkowe, owoce i zboża. Warto zapamiętać, że kwas solny oraz witamina C zwiększają przyswajalność żelaza. Z drugiej strony, nabiał, żółtka jaj oraz garbniki znajdujące się w herbacie działają odwrotnie.

Niedobór żelaza w organizmie dziecka

Dzienne zapotrzebowanie dziecka do trzeciego roku życia to od 6 do 15 miligramów, zależnie od wieku. Nieprawidłowa dieta może doprowadzić do niedoboru żelaza, a to do zwiększenia ryzyka wystąpienia anemii. Nie oznacza to jednak, że nadmiar żelaza nie szkodzi organizmowi. Najlepiej więc podawać maluchowi odpowiednią, dopasowaną do wieku i potrzeb ilość tego pierwiastka.

Niedokrwistość to jedna z częstych chorób wieku dziecięcego. Pojawia się zwykle u dzieci między szóstym miesiącem a trzecim rokiem życia oraz w wieku szkolnym. Do niedokrwistości dochodzi w wyniku niedostatecznej podaży żelaza w okresie płodowym, za małej ilości produktów bogatych w żelazo w diecie lub na skutek zaburzeń wchłaniania. Schorzenie to również występuje w przypadku utraty krwi, inwazji pasożytów oraz w okresie dynamicznego wzrastania.

Pierwsze objawy anemii to zmęczenie, apatia i wstręt do jedzenia. Następnie można zaobserwować spadek wydolności fizycznej i szybkie męczenie się, ponieważ mięśnie stają się coraz słabsze. Często pojawiają się też inne symptomy, takie jak kołatanie serca czy niepokój. Skóra przybiera blady kolor, jest słabo napięta i szorstka. Paznokcie i włosy staja się kruche. Ponadto dziecko staje się senne, zmęczone, drażliwe i miewa bóle głowy. Zwiększa się jego podatność na infekcje, szczególnie układu oddechowego.

Leczenie polega na podawaniu doustnie preparatów żelaza. W sytuacjach skrajnych podaje się je domięśniowo lub dożylnie w formie zastrzyku. Ważna jest też odpowiednia dieta. Zaleca się spożywanie czerwonego mięsa, wątróbki, warzyw i owoców bogatych w witaminę C. W diecie należy ograniczyć produkty mączne, mleko i kasze. Istotna jest także systematyczna kontrola parametrów krwi i poziomu żelaza. Ponadto trzeba regularnie oceniać wzrost i rozwój dziecka.

Nadmiar żelaza w organizmie dziecka

Badania wskazują także, że nie tylko niedobór żelaza jest szkodliwy dla małego człowieka. Także jego nadmiar, często lekceważony, może stać się zagrożeniem. Podawanie odżywek wzbogaconych w żelazo dzieciom, które nie mają jego niedoborów, może bowiem powodować opóźnienie w rozwoju intelektualnym i ruchowym.

Niedobory żelaza u małych dzieci są wywołane szybkim wzrostem. Jeśli nie uzupełnia się braków, mogą prowadzić do anemii, która poważnie spowalnia rozwój maluchów. Mleko matki zaspokaja zapotrzebowanie na żelazo do około 4-6 miesiąca życia. Później dodatkowym źródłem tego pierwiastka mogą być odżywki dziecięce i pokarmy zbożowe wzbogacone w żelazo, jak również inne pokarmy, w tym mięso. Okazuje się, że zdrowe maluchy, które otrzymują odżywki o większej zawartości żelaza niż wskazuje na to dzienne zapotrzebowanie, miewają problemy pod względem rozwoju intelektualnego oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej, szczególnie w porównaniu z dziećmi, które mają żelazo w normie.

Nadmiar żelaza u dziecka może być przyczyną zatruć, które objawiają się wymiotami i biegunką oraz powodują uszkodzenia jelit. Zbyt wysoki poziom tego minerału w organizmie często spowodowany jest długotrwałą kuracją lub leczeniem pozajelitowym, zawierającym zbyt duże dawki żelaza. Istnieje również rzadka choroba wywołana nadmiarem żelaza o nazwie hemochromatoza. Jest to schorzenie wrodzone, które można leczyć. Podawanie żelaza powinno zawsze odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza.

Anna Kowalska, 10 miesięcy temu

Dieta dla malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post wczoraj

4
Artykuły Dieta dla malucha
Dieta dla malucha

Dieta atopika

. Zapominają jednak często, że tak samo jak pomagają emolienty oraz ubrania z niedrażniących tkanin, tak i dieta może w znacznym stopniu załagodzić objawy (...) w rankingu metod potwierdzania uczuleń IgE-zależnych. Dieta...

Dieta dla malucha

Śniadania dla dzieci

Chociaż śniadanie jest najważniejszym punktem dnia, to wiele z nas zamiast tego posiłku wybiera kubek kawy, albo całkowicie rezygnuje z jedzenia do pory obiadowej. Skąd więc nasze dzieci mają wiedzieć, że śniadanie zapewni im energię na cały dzień,...

Dieta dla malucha

Zdrowe frytki? To możliwe!

Zdrowe frytki? To możliwe!

Czy twoje dziecko, podobnie jak inne maluchy, uwielbia tłuste frytki? Dzięki cyklowi artykułów merytorycznych powstałych we współpracy z Limango

Dieta dla malucha

Roczny maluch

Roczny maluch

Ile mleka powinno pić roczne dziecko? - to pytanie nasuwa się rodzicom, którzy wychowują malucha, który skończył pierwszy rok życia. Niestety

Dieta dla malucha

Zanim wyeliminujesz gluten z diety dziecka

Zanim wyeliminujesz gluten z diety dziecka

, aby mały organizm mógł się przyzwyczaić. Jeśli maluch jest karmiony piersią, proces można rozpocząć po ukończeniu czwartego miesiąca życia. Jeśli mlekiem (...) być jeszcze bardziej czujny. Przeczytaj również: Zamiast na nadwagę, leczą...

Dieta dla malucha

Zdrowe odżywianie dzieci

Zdrowe odżywianie dzieci

Zdrowa dieta powinna zawierać odpowiednią ilość witamin, minerałów i składników odżywczych.

Dieta dla malucha

Najlepsze produkty dla dziecka bogate w błonnik

Najlepsze produkty dla dziecka bogate w błonnik

Właściwości błonnika (http://fitness.wp.pl/19476,wlasciwosci-blonnika ?utmsource=parenting&utmmedium=article-links&utm_campaign=traffic-redirection) to bardzo cenny składnik codziennej diety. Usprawnia pracę układu pokarmowego, pobudza perystaltykę...

Dieta dla malucha

Szparagi - delikatne warzywo idealne dla dzieci

Szparagi - delikatne warzywo idealne dla dzieci

Jakie szparagi podawać dziecku? Szparagi w diecie dziecka można wprowadzić już od 8. miesiąca życia malucha. Najlepsze dla najmłodszych będą szparagi (...) na pracę jelit. Warzywo pomoże maluchom cierpiącym na zaparcia....

Dieta dla malucha

InFavit baby witamina C

InFavit baby witamina C

Preparat InFavit baby witamina C za pomocą wygodnego apliktora uzupełnia niedobór witaminy C w diecie dziecka.