Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Bmi dla dzieci – czym jest, leczenie nadwagi

Avatar placeholder
26.04.2019 13:36
Bmi dla dzieci – czym jest, leczenie nadwagi
Bmi dla dzieci – czym jest, leczenie nadwagi (123rf)

Otyłość u dzieci to współczesny problem cywilizacyjny. Coraz częściej spotykamy na ulice małe dzieci z nadwagą. Bywa, że nadmiar kilogramów wcale nie budzi niepokoju u rodziców. Nadal kultywowane są złe nawyki żywieniowe. Otyłość można rozpoznać za pomocą wskaźnika BMI. Czym jest BMI i jakie jest prawidłowe BMI dla dzieci? Dowiedz się, jak prawidłowo leczyć nadwagę oraz otyłość.

spis treści

1. BMI dla dzieci – czym jest

Nadwagę rozpoznajemy już na pierwszy rzut oka. Nie jesteśmy jednak w stanie stwierdzić, jak zaawansowany jest ten problem. Pomoże nam w tym BMI dla dzieci. BMI dla dzieci wyraża stosunek ciężaru ciała w kilogramach do jego powierzchni w m2 – BMI = kilogram/m2. Średnie wartości BMI dla dzieci zastosowano w postaci siatek centylowych. Jeżeli wskaźnik BMI przekracza 85 centyl lub rośnie zbyt szybko, wówczas powinno to być alarmującym sygnałem dla rodziców. W przedziale pomiędzy 85. A 95. Mieście się nadwaga, natomiast na otyłość wskazuje wynik powyżej 95. Co to jest BMI dla dzieci? Mówiąc najprościej – BMI to Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała w odniesieniu do wzrostu. W diagnozowaniu otyłości, oprócz BMI dla dzieci powinno się zastosować także inne badania, na przykład – pomiar tkanki tłuszczowej w organizmie.

BMI to wskaźnik, który pozwala na określenie czy dziecko ma nadwagę
BMI to wskaźnik, który pozwala na określenie czy dziecko ma nadwagę

2. Bmi dla dzieci - leczenie nadwagi

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jeśli BMI dla dzieci wskazuje nadwagę lub otyłość, trzeba działać. Te działania polegają przede wszystkim na zmianie nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Ponadto należy wdrożyć codzienną aktywność fizyczną.W leczeniu nadwagi i otyłości ważna jest rezygnacja z posiłków typu fast food. Kupując gotowe dania, nie wiemy, jaki jest ich rzeczywisty skład oraz kaloryczność.

To też warto wiedzieć

Pierwsza zasada wprowadza konieczność zmniejszenia produktów wysokokalorycznych i bogatych w cukry proste oraz tłuszcze. Dietę należy wzbogacić o warzywa, owoce, pełnoziarniste zboża, a także przetwory mleczne. Zmiana diety nie służy odchudzeniu, lecz spowolnieniu przyrostu masy ciała. Warto mieć świadomość, iż dzieci potrzebują kalorii, aby rozwijać się prawidłowo. Dziecko powinno być przyzwyczajane do zdrowej żywności oraz codziennego ruchu. Otyłość w dzieciństwie naraża osobę dorosłą na wystąpienie wielu chorób. Zaliczymy do nich przede wszystkim: choroby serca i układu krwionośnego, udary mózgu, cukrzycę i wiele innych.

Dieta niezwykle bogata w błonnik
Dieta niezwykle bogata w błonnik [10 zdjęć]

Polacy nie jedzą wystarczająco dużo błonnika. Przeciętnie dostarczamy go o połowę mniej niż powinniśmy,

zobacz galerię

Prawidłową wagę potrafi zapewnić również odpoczynek. Wielu rodziców nakłada na swoje dzieci coraz więcej obowiązków związanych z nauką. Jeżeli dziecko będzie ciągle zmęczone i niewyspane, wówczas metabolizm jego ciała będzie działał w znacznym spowolnieniu. Ponadto niedobór snu powoduje mniejsze wytwarzanie leptyny, czyli hormonu redukującego odczuwanie głodu. Aby dziecko pozbyło się zbędnych kilogramów, powinno prowadzić aktywny tryb życia. Dla wielu dzieci jest to dosyć naturalne. Jeżeli jednak pociecha ma tendencję do przesiadywania przed telewizorem lub komputerem, należy dążyć do zmiany tego niebezpiecznego nawyku. Siedzący tryb życia jest przyczyną wielu chorób, które mogą upośledzić zdolność poruszania się.

Następny artykuł: Małe dzieci zjadają rocznie tyle cukru, ile same ważą
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze