Trwa ładowanie...

Skuteczne sposoby na niejadka

 Anna Bator
19.01.2017 09:37
Skuteczne sposoby na niejadka
Skuteczne sposoby na niejadka

Dziecięce brzuszki są niezwykle zaskakujące. Jednego dnia pochłaniają wszystko, innego zaś nie przyjmują nic. Przez tydzień uwielbiają jakiś produkt, a pewnego dnia budzą się z nastawieniem, że jest to największe fuj na świecie. Ciężko jest więc zadbać o tak wymagającego przeciwnika, którego właścicielem jest jeszcze bardziej wymagający niejadek. Ale spokojnie, na każdy brzuszek jest sposób – przekonaj się sama!

spis treści

1. Przyczyny braku apetytu

Powodów, przez które dzieci nie chcą jeść, jest wiele. Najczęstszym są niewłaściwe nawyki żywieniowe stosowane przy rozszerzaniu diety niemowlęcej. Błędy żywieniowe wpływają nie tylko na układ pokarmowy dziecka, ale także na jego odporność i stan zdrowia w przyszłości. Jeśli jednak problem pojawia się nagle, przyczyn możemy doszukiwać się m.in. w alergii pokarmowej, infekcji czy problemach żołądkowych (np. zaburzeniu perystaltyki jelit).

Brak apetytu to także jeden z objawów pasożytów układu pokarmowego. Jeśli niepokoi cię zachowanie dziecka, warto skonsultować się w tej kwestii z lekarzem. Warto jednak pamiętać, że stan taki może być także spowodowany złym nastrojem, stresem czy po prostu gorszym dniem.

2. Jak poskromić niejadka?

Po pierwsze: nie zmuszać do jedzenia. Wielu rodzicom wydaje się, że wciskając dziecku jedzenie siłą, osiągną efekt pełnego brzuszka. Niestety, to złudny skutek. Takim zachowaniem przede wszystkim zaszczepią w maluchu dalszą niechęć do jedzenia, stres, a nawet doprowadzą do zaburzeń odżywiania – anoreksji, bulimii czy nadwagi a w konsekwencji otyłości. Zamiast tego warto proponować różnorodność produktów. Najmłodsze dzieci lubią kolory, dobrze więc, jeśli na talerzu znajdą całą gamę barwnych produktów.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Dobrym pomysłem jest także angażowanie maluchów do wspólnego przygotowania posiłków. Zaproponuj dziecku, aby samo wybrało ulubione warzywa, zdaj się na jego fantazję co do dekoracji potrawy i ułożeniu jej na talerzu. Uczestnictwo w kuchennych zmaganiach to nie tylko dobra zabawa, ale także oswajanie się młodego człowieka z zapachami, smakami i różnymi produktami. Pozwól dziecku oblizywać paluszki, podgryzać warzywa, także surowe, jak również wąchać a nawet lizać poszczególne produkty. W ten sposób zachęcasz je do jedzenia wszystkimi zmysłami.

3. Żywienie podczas choroby

Niezwykle ważne jest także odpowiednie żywienie podczas choroby, która jest ciężkim czasem dla organizmu potrzebującego regeneracji i wzmocnienia. Co więcej organizm dziecka podczas wzrostu temperatury tylko o 1 stopień potrzebuje nawet o 12 proc. więcej dziennego zapotrzebowania kalorycznego niż dotychczas. Ważna jest jednak nie tylko ilość, ale również jakość. Należy pamiętać także o odpowiednim nawadnianiu, jak również o podaży białka, które organizm traci podczas choroby.

Następny artykuł: Trzylatek niejadek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze