Dieta dwulatka

Jedzenie w drugim roku życia nie musi być tak naprawdę problemem. W tym wieku dziecko jest fizycznie gotowe, aby jeść to, co dorośli. Niektóre dzieci wolą swoje papki. Inne z kolei domagają się jedzenia takiego, jakie mają dorośli. Prędzej czy później normalne, zdrowe jedzenie trzeba wprowadzić każdemu maluchowi. Pamiętajmy jednak, aby nowe produkty były zawsze wprowadzane z ostrożnością.

Co je dwulatek?

Jedzenie dla dwulatka przede wszystkim nie musi być już miękkie i papkowate. Najwyższy czas na poważniejsze dania. Oczywiście zacznij stopniowo, na przykład od świeżych, niezbyt twardych owoców pozbawionych pestek. Mogą to być jabłka czy bezpestkowe winogrona. Obiadowe dania dla dwulatka wymagające trochę, ale niedużo gryzienia, to na przykład warzywa nadziewane mielonym mięsem.

Po jakimś czasie dziecko, nawet niejadek, powinno zasmakować w bardziej chrupiących przysmakach, takich jak:

  • wafle ryżowe,
  • kiszone ogórki,
  • marchew.

Oprócz tego, zwróć uwagę na to, by nie zanudzać dziecka ciągle tymi samymi papkami o podobnym smaku. Tutaj też czas na kolejny stopień wtajemniczenia: nowe, "dorosłe" smaki. Te przyprawy, z których korzystasz sama mogą zasmakować także twojemu maluchowi.

Co więcej - nigdy nie zmuszaj dwuletniego dziecka do jedzenia! Oswaja się właśnie z nowym, bardziej kalorycznym menu. Naturalny jest lekki spadek apetytu.

Aby maluch nie wybrzydzał przy jedzeniu, postaraj się, aby jedzenie dla dziecka było kolorowe, zabawnie podane (np. z plasterka jajka na twardo zrób "oczy" potrawy). W eksperymentach pamiętaj, że dziecko może okazać się uczulone na niektóre produkty spożywcze. Pierwsze podanie musi być ostrożne i w niewielkich ilościach. Obserwuj dziecko, czy nie ma objawów alergii przez dłuższy czas po zjedzeniu nowego przysmaku.

Składniki jedzenia dla dwulatka

Dieta dwulatka powinna obfitować w potrzebne dziecku do rozwoju witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. Zdrowa dieta dla dwulatka to także tłuszcze, i to zwierzęce! Oczywiście, w rozsądnych ilościach.

  • Warzywa powinny być podstawą diety dwulatka. Zawierają bardzo dużo witamin i minerałów, ale aby je zachować gotuj je na parze lub podawaj dziecku surowe.
  • Owoce są na drugim miejscu, ale też są bardzo ważne. Zawierają dużo niepotrzebnego cukru, ale możesz je traktować jako zdrowy deser dla dwulatka.
  • Białko to budulec dla mocnych kości. Nie odmawiajmy dziecku mleka i przetworów mlecznych. Tylko nie wybieraj mleka odtłuszczonego czy jogurtu 0%! Do wchłaniania białka dziecku potrzeba tłuszczu.
  • W diecie dwulatka powinny pojawić się mięso i ryby. Są one cennymi źródłami tłuszczy i kwasów tłuszczowym Omega-3.
  • Dwuletnie dziecko może jeść więcej jajek niż dorośli martwiący się o poziom cholesterolu we krwi.
  • Pełne ziarno w pieczywie to cenny błonnik. Nie wahaj się przed podaniem go dziecku, ale czasem też wystarczy białe pieczywo. Zbyt dużo błonnika może skutkować biegunką.

Aby wybrać odpowiednie jedzenie dla dwulatka, należy stosować metodę prób i błędów. Staraj się dawać dziecku rzeczy, które mu smakują. Te, które wyrzuca z talerza i na które reaguje bólami brzucha najlepiej odstawić i zamienić na inne.

Dieta dla malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Dieta dla malucha
Dieta dla malucha

Śniadania dla dzieci

Chociaż śniadanie jest najważniejszym punktem dnia, to wiele z nas zamiast tego posiłku wybiera kubek kawy, albo całkowicie rezygnuje z jedzenia do pory obiadowej. Skąd więc nasze dzieci mają wiedzieć, że śniadanie zapewni im energię na cały dzień,...

Dieta dla malucha

Zdrowe frytki? To możliwe!

Zdrowe frytki? To możliwe!

Czy twoje dziecko, podobnie jak inne maluchy, uwielbia tłuste frytki? Dzięki cyklowi artykułów merytorycznych powstałych we współpracy z Limango

Dieta dla malucha

Dieta atopika

. Zapominają jednak często, że tak samo jak pomagają emolienty oraz ubrania z niedrażniących tkanin, tak i dieta może w znacznym stopniu załagodzić objawy (...) w rankingu metod potwierdzania uczuleń IgE-zależnych. Dieta...

Dieta dla malucha

Szparagi - delikatne warzywo idealne dla dzieci

Szparagi - delikatne warzywo idealne dla dzieci

Jakie szparagi podawać dziecku? Szparagi w diecie dziecka można wprowadzić już od 8. miesiąca życia malucha. Najlepsze dla najmłodszych będą szparagi (...) maluchom cierpiącym na zaparcia. Pozwoli również utrzymać uczucie...

Dieta dla malucha

Zdrowe odżywianie dzieci

Zdrowe odżywianie dzieci

Zdrowa dieta powinna zawierać odpowiednią ilość witamin, minerałów i składników odżywczych.

Dieta dla malucha

Roczny maluch

Roczny maluch

Ile mleka powinno pić roczne dziecko? - to pytanie nasuwa się rodzicom, którzy wychowują malucha, który skończył pierwszy rok życia. Niestety

Dieta dla malucha

Najlepsze produkty dla dziecka bogate w błonnik

Najlepsze produkty dla dziecka bogate w błonnik

Właściwości błonnika (http://fitness.wp.pl/19476,wlasciwosci-blonnika ?utmsource=parenting&utmmedium=article-links&utm_campaign=traffic-redirection) to bardzo cenny składnik codziennej diety. Usprawnia pracę układu pokarmowego, pobudza perystaltykę...

Dieta dla malucha

InFavit baby witamina C

InFavit baby witamina C

Preparat InFavit baby witamina C za pomocą wygodnego apliktora uzupełnia niedobór witaminy C w diecie dziecka.

Dieta dla malucha

Ranking serków homogenizowanych dla dzieci

Ranking serków homogenizowanych dla dzieci

Serki homogenizowane - które z nich są najlepsze? Serki homogenizowane lubią i dzieci, i dorośli. Dla najmłodszych często stanowią formę drugiego śniadania lub deseru. Producenci każdego roku wzbogacają swoją ofertę, często modyfikując skład znanego dotychczas...