Komputery cyklu
Tak zwane komputery cyklu dostępne na rynku pod nazwami handlowymi takimi, jak Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly są to nowoczesne urządzenia, mogące służyć zarówno jako metoda ułatwiająca poczęcie dziecka jak i skuteczna metoda antykoncepcji. W działaniu tego urządzenia wykorzystywana jest znana od dawna metoda kontroli urodzeń przy pomocy obserwacji zmian temperatury ciała w czasie cyklu menstruacyjnego (tak zwana metoda termiczna) i na podstawie tych zmian określania dni płodnych i niepłodnych u kobiety. Pozwalają one dokładnie wyznaczyć moment owulacji i dzięki temu ułatwić poczęcie lub też uniknąć niechcianej ciąży. Według badań wykazują się one ogromną dokładnością i to bez względu na regularność cykli kobiety, czy jej stan zdrowia. Ich dużą zaletą jest to, że w przeciwieństwie do klasycznej metody termicznej, która wymaga od kobiety dużego zdyscyplinowania, umiejętności obserwacji swojego organizmu, a przede wszystkim znajomości metody, komputery cyklu są szybkie, proste w obsłudze i bez konieczności samodzielnego analizowania danych podają gotowy wynik określający tylko, czy dany dzień jest dniem płodnym czy nie.
1. Zmiany temperatury ciała w cyklu menstruacyjnym
Jak wcześniej wspomniano komputery cyklu wykorzystują w swoim działaniu naturalne zmiany temperatury ciała w ciągu cyklu menstruacyjnego kobiety. Ogólna zasadametody termicznej jest taka, że w momencie, gdy dochodzi do owulacji temperatura ciała podnosi się o około 0,5 stopnia Celsjusza w stosunku do temperatury ciała sprzed owulacji i utrzymuje się na takim poziomie przez całą drugą fazę cyklu aż do wystąpienia krwawienia miesiączkowego. Można zatem przedstawić, że w przeciętnym cyklu menstruacyjnym trwającym 28 dni zmiany temperatury ciała wyglądają następująco:
- menstruacja (około 4 dni): 36,4-36,6 st. Celsjusza;
- faza folikularna ( 9 dni): 36,4-36,6 st. Celsjusza;
- owulacja (1 dzień): nagły wzrost o ok. 0,5 st. Celsjusza;
- faza lutealna (14 dni): 36,9-37,1 st. Celsjusza.
2. Zasady działania komputerów cyklu
Komputer cyklu ma wbudowaną w swojej pamięci bazę ponad miliona cykli z różnymi możliwościami przebiegu zmian temperatury, dzięki czemu jest w stanie dopasować cykl danej kobiety do któregoś z zapisanych w bazie danych i przez to jeszcze dokładniej wyznaczać dni płodne i niepłodne. Ponadto komputery te są wyposażone w wyjątkowo czułe sensory do pomiaru temperatury, podające wyniki z dokładnością do setnych części stopnia. Tak szeroka baza danych oraz dokładność pomiarów sprawiają, że urządzenia te charakteryzują się dużą skutecznością i to bez względu na nieregularność cykli menstruacyjnych, nieregularny tryb życia, podróżowanie czy ewentualnie występujące choroby.
Sam pomiar temperatury odbywa się w godzinach porannych po przebudzeniu i zajmuje około 30-40 sekund. Ponadto urządzenia te posiadają możliwość ustawienia alarmu przypominającego o konieczności dokonania pomiaru, dzięki czemu nie ma obawy zapomnienia o nim. Następnie komputer dokonuje analizy danych i podaje wynik określający płodność w danym dniu. Analiza tych danych wymaga porównania z przebiegiem wcześniejszych cykli u danej kobiety, a także z zapisaną bazą danych, dlatego przez pierwszy miesiąc komputer niejako „uczy się” funkcjonowania organizmu stosującej go kobiety.
3. Skuteczność komputerów cyklu jako metody antykoncepcji
Skuteczność metody antykoncepcji jest określa się najczęściej za pomocą tak zwanego wskaźnika Pearla. Określa on liczbę zapłodnień w ciągu roku na 100 badanych kobiet stosujących daną metodę. W związku z tym im niższy wskaźnik tym większa skuteczność danej metody w zapobieganiu ciąży. W przypadku stosowania komputerów cyklu wskaźnik Pearla wynosi 0,7 (w przeliczeniu na procenty oznacza to 99,3% skuteczności). Dla porównania, wskaźnik Pearla dla tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych wynosi 0,1, dla prezerwatywy 3,0 natomiast dla klasycznej metody objawowo-termicznej 3,0.
Można zatem stwierdzić, że skuteczność komputerów cyklu jako metody antykoncepcji jest dość znaczna. Jednak należy również pamiętać, że ze względu na wyznaczanie zarówno dni niepłodnych jak i płodnych kobiety, a co za tym idzie momentu owulacji, z równą skutecznością komputery cyklu mogą być pomocne dla par starających się o dziecko jako metoda ułatwiająca poczęcie.