Trwa ładowanie...

Metoda angielska: skuteczność i zasada działania

Metoda angielska
Metoda angielska (https://stock.adobe.com/)

Metoda angielska jest nazywana metodą podwójnego sprawdzenia. Została opracowana w Natural Family Planning Centre w Birmingham Maternity Hospital w latach 70. XX wieku przez zespół ginekologów Szpitala Położniczego im. Królowej Elżbiety: dr Anna Flynn i prof. John Kelly. Jak działa metoda angielska i jakie są jej zalety? I czy metoda angielska jest odpowiednia dla wszystkich osób?

spis treści

1. Czym jest metoda angielska w kontekście planowania rodziny?

Metoda angielska to metoda objawowo-termiczna. Zasady wyznaczania faz płodności i niepłodności opierają się w niej na obliczeniach oraz obserwacji minimum dwóch głównych objawów: podstawowej temperatury ciała (PTC) i śluzu szyjkowego i/lub szyjki macicy.

Czynniki te pozwalają na wyliczenie dni płodnych i niepłodnych kobiety. Temperaturę należy mierzyć codziennie o tej samej porze, po przebudzeniu i przed wstaniem z łóżka. Okres wyższej niż normalnie temperatury ciała oznacza, że trwa okres okołoowulacyjny (na tym fakcie opiera się też metoda termiczna).

Instrukcje dotyczące stosowania metody angielskiej zakładają też ocenę wyglądu, konsystencji i ilości śluzu szyjkowego. Śluz płodny jest elastyczny, przezroczysty i dość obfity. Powoduje uczucie wilgoci w pochwie. Pojawia się on w czasie owulacji, czyli w momencie najwyższej płodności kobiety. Ułatwia dotarcie plemników do jajeczka, przyspiesza ich ruch, zapewnia im składniki odżywcze oraz przepuszcza tylko najsprawniejsze plemniki.

Zobacz film: ""Mój mały głos - wielka sprawa". Co łączy psy, policjantów i superbohaterów?"

Śluz niepłodny jest z kolei nieprzezroczysty (białawy lub żółtawy) i lepki, nie powoduje uczucia wilgotności w pochwie. Blokuje on możliwość przedostania się plemników w głąb pochwy.

Alternatywnie bada się też szyjkę macicy. Oznacza to obserwację jej otwartości, miękkości i wysokości.

2. Skuteczność i zasada działania metody angielskiej

Wiedząc, czym jest metoda angielska antykoncepcji i planowania płodności, warto zadać sobie pytanie, czy jest skuteczna. Z całą pewnością pomaga kobiecie poznać jej ciało i cykl mentruacyjny.

Dzięki tej metodzie kobieta potrafi wskazać, którego dnia przypada owulacja, a więc kiedy możliwość poczęcia dziecka jest największa. Jest też świadoma faktu, że są dwa okresy płodności. Faza niepłodności przedowulacyjnej jest fazą niepłodności względnej. Oznacza to, że jeśli plemniki dostaną się w tym czasie do pochwy, mogą doprowadzić do zapłodnienia. Dzięki odpowiednim warunkom potrafią przetrwać w pochwie aż do 7 dni, więc do samego zapłodnienia może dojść po jakimś czasie, w fazie płodnej. Z kolei faza niepłodności bezwzględnej następuje po owulacji, wtedy też tedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest znikome.

3. Zalety i wady metody angielskiej

Planowanie ciąży metodami naturalnymi wymaga od kobiety codziennego obserwowania własnego ciała i swojego cyklu menstruacyjnego. Naturalne metody planowania rodziny są przeznaczone zarówno dla kobiet, które chcą zajść w ciążę, jak i dla tych, które chcą ją stosować jako środek antykoncepcyjny. Kobiety o nieregularnych cyklach mogą jednak mieć problemy ze stosowaniem metody objawowo-termicznej.

Metoda angielska wymaga też dużej systematyczności oraz skrupulatnego prowadzenia dziennika obserwacji.

4. Jakie są potencjalne skutki uboczne stosowania metody angielskiej?

W przypadku naturalnych metod planowania rodziny trudno mówić o jakichkolwiek skutkach ubocznych (a tych w przypadku metod hormonalnych może być sporo). To bezpieczny sposób antykoncepcji, który jednak wymaga zaangażowania partnerów.

Przeczytaj również:

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze