Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Ekspert uważa, że w przyszłości do poczęcia dziecka nie będzie potrzebny seks

W przyszłości, kiedy para będzie chciała mieć potomstwo, nie będzie musiała iść do łóżka - twierdzi Henry Greely, dyrektor Centrum Prawa i Nauk Biologicznych w Stanford Law School.

Zobacz film: "Seks nasz powszedni"

Zamiast tego pójdą oni do poradni, gdzie wykorzystując komórki macierzyste np. pobrane ze skóry, naukowcy będą mogli wytworzyć jajeczka i spermę. Te później zostaną połączone w embriony. "Każdy z tych zarodków będzie posiadał własną sekwencję genów, a rodzice będą mogli uzyskać wszelkie informacje na temat swoich przyszłych dzieci" - twierdzi Greely.

Uważa on, że za dwadzieścia, trzydzieści lat rodzice będą mogli sprawdzić, czy ich potencjalne dzieci nie mają wad genetycznych. Ponadto będzie możliwe wstępne eliminowanie chorób, określenie płci, a nawet cech wizualnych, takich jak kolor włosów, oczu, czy skóry.

Jakie choroby mogą wykryć badania genetyczne?
Jakie choroby mogą wykryć badania genetyczne? [6 zdjęć]

Współczesna medycyna proponuje nam coraz więcej rozwiązań mających na celu poprawę jakości naszego życia....

zobacz galerię
Ekspert uważa, że w przyszłości poczęcie dziecka da się dokładnie zaplanować
Ekspert uważa, że w przyszłości poczęcie dziecka da się dokładnie zaplanować (123rf)

"Nowy sposób poczęcia dziecka uchroni kobiety przed cierpieniami związanymi z leczeniem niepłodności, zapobiegnie chorobom, oszczędzi wielu kosztów związanych z opieką zdrowotną, a nietradycyjne rodziny będą mieć większe szanse na posiadanie dzieci" - twierdzi Greely. I dodaje, że jeśli się to sprawdzi, przyniesie niestety mnóstwo wątpliwości natury moralnej, prawnej i medycznej.

Zdania co do teorii Greely'ego są mocno podzielone, jednak on sam wyjaśnia, że nie chodzi tu o projektowanie niemowląt i tworzenie super-ludzi. Koncepcja dotyczy doboru genetycznego.

ZOBACZ TAKŻE:

Pewność autora jest związana z ograniczeniami nauki. Uważa on bowiem, że genetycy prawdopodobnie nie będą w stanie przewidzieć cech zachowania dzieci, podobnie jak ich zdolności do matematyki lub zwinności na boisku. Mogą jednak przewidzieć pewne cechy, np. inteligencję.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.