Trwa ładowanie...

Co pomaga zajść w ciążę?

Avatar placeholder
09.05.2019 12:23
Co pomaga zajść w ciążę?
Co pomaga zajść w ciążę? (123rf)

Jak zajść w ciążę? – to pytanie stawia sobie coraz więcej młodych małżeństw, które mają problemy z poczęciem dziecka. Cykl miesiączkowy kobiety dzieli się na dni płodne i niepłodne. Kobieta może zajść w ciążę tylko przez współżycie w dni płodne. Ogromną pomocą będzie opanowanie metod naturalnego planowania rodziny, dzięki którym możliwe jest wyznaczanie tych dni i owulacji. Jednak jest to przystępna metoda dla kobiet, które regularnie miesiączkują. Co jeszcze pomaga zajść w ciążę?

spis treści

1. Zajście w ciążę

Komórka jajowa kobiety w całym cyklu miesiączkowym jest zdolna do zapłodnienia tylko przez 24 godziny. Krwawienie, które rozpoczyna cykl, związane jest ze złuszczaniem się nabłonka w macicy. Menstruacja jest najbardziej widocznym objawem w całym cyklu. Pozostałe procesy mogą być nawet niezauważone przez kobietę, są subtelnie sterowane przez żeńskie hormony płciowe. Zajście w ciążę jest możliwe tylko w czasie jajeczkowania. Dni płodne to dni przed owulacją, 5 lub 7, które wyznacza się ze względu na to, że właśnie przez tyle dni plemniki mogą przeżyć w śluzie macicy.

2. Jak rozpoznać owulację?

  • Obserwacja śluzu – u większości kobiet, po zakończonej miesiączce, szyjka macicy jest zaczopowana śluzem. Początkowo śluz jest mętny i lepki, stopniowo przechodzi w rozciągliwy, przejrzysty i śliski, jest go coraz więcej. Kobieta może odczuwać mokrość i naoliwienie w przedsionku pochwy. Śluz wygląda jak surowe białko jaja kurzego – wtedy jest płodny. Pod koniec jego obecności, pojawia się owulacja.
  • Obserwacja temperatury ciała – poza śluzem, każdego dnia należy obserwować temperaturę ciała. Trzeba ją mierzyć zawsze tym samym termometrem i w tym samym miejscu (w ustach lub pod pachą), codziennie o tej samej godzinie, po przebudzeniu się rano, na czczo, bez wstawania z łóżka. Temperatura skacze o minimum 0,2 stopnia Celsjusza, czyli dwie kreski na termometrze, zaraz po jajeczkowaniu. Temperatura opada pod koniec cyklu, gdy rozpoczyna się następna miesiączka.
  • Obserwacja ciała – niektóre kobiety bez mierzenia temperatury i obserwacji śluzu potrafią rozpoznać, kiedy zaczyna się jajeczkowanie. Czują napięcie mięśni i wrażliwość brodawek. Może temu towarzyszyć ból w podbrzuszu, po jednej lub po drugiej stronie, jest to tzw. ból owulacyjny. Niektóre kobiety mają plamienie owulacyjne – w ich śluzie pojawia się niewielka domieszka krwi.

     

3. Jak zajść w ciążę przy nieregularnym okresie?

Zobacz film: "Choroby, na które powinnaś się zaszczepić przed ciążą"

Małżeństwa, które nie mogą lub nie chcą korzystać z naturalnych metod planowania rodziny, mogą wykorzystać test owulacyjny, który jest dostępny w aptece bez recepty.

  • Testy z moczu – mają postać testów kreskowych. W jednym opakowaniu znajduje się 5 próbników. Pojawienie się dwóch kresek na próbniku, które mają podobną intensywność koloru, to wyniki owulacji.
  • Test ze śliny – ślinę umieszcza się na szklanej płytce, gdy ślina wyschnie, trzeba ocenić wzory, które pojawiły się na płytce. Służy do tego dołączona do zestawu soczewka. Jeśli widać wzory takie, jakie maluje mróz na szybie, to oznacza dni płodne, natomiast jeśli występują nieregularne skupiska kryształków, to są dni niepłodne.

Innym sposobem jest badanie USG. Za pomocą tego badania (USG musi być przezpochwowe) lekarz jest w stanie określić czas dojrzewania komórki jajowej i przewidzieć moment jej uwolnienia. Badanie należy powtarzać kilka razy w odstępach dwóch, trzech dni. U niektórych kobiet trzeba kilku miesięcy obserwacji badaniem USG, aby ustalić czas owulacji.

Następny artykuł: Czynniki, które powodują problemy z erekcją
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze