Trwa ładowanie...

Ciąża wysokiego ryzyka

Ciąża wysokiego ryzyka to ciąża, podczas której mogą wystąpić powikłania - ryzyko powikłań ciąży i komplikacji porodu jest dużo wyższe niż w przypadku zdrowej ciąży. Czynnikami sprawiającymi, że ciąża staje się ciążą wysokiego ryzyka są niektóre choroby przewlekłe, nadciśnienie, otyłość, niedowaga, ciąża powyżej 35 roku życia. Ciąża może stać się ciążą wysokiego ryzyka także w czasie jej trwania, kiedy u zdrowej kobiety pojawią się stany i choroby zagrażające przebiegowi ciąży, a także zdrowiu dziecka i matki.

Zobacz film: "Jakie są przyczyny przedwczesnego porodu?"

spis treści

1. Co powoduje, że ciąża staje się ciążą wysokiego ryzyka?

Ciąża wysokiego ryzyka to nie zawsze ciąża zagrożona. Nie oznacza, że jej przebieg będzie nieprawidłowy i pojawią się komplikacje. To po prostu rodzaj ciąży, który wymaga większej uwagi ze strony lekarzy i częstszych badań. Przy odpowiednim prowadzeniu ciąży, najprawdopodobniej ciąża będzie przebiegała prawidłowo. Jeśli kobieta choruje na choroby przewlekłe, ważne, aby dobrze je kontrolować. Dzięki temu ryzyko jest zmniejszone do minimum.

Bardzo ważną rolę w przebiegu ciąży odgrywa wiek matki. Za ciążę wysokiego ryzyka uznaje się ciążę zarówno w wieku poniżej 17 roku życia, jak i powyżej 35 lat. Ryzyko zwiększa się także w przypadku, jeśli u kobiety występuje nadwaga, otyłość lub niedowaga. Prawidłowa waga w czasie ciąży powinna być regularnie badana.

Choroby sprawiające, że ciąża staje się ciążą wysokiego ryzyka to:

Ważne, aby lekarz wiedział o tych chorobach, najlepiej jeszcze przed planowaną ciążą. Pozwoli to na lepszą kontrolę zdrowia matki. Kontrolowana cukrzyca czy nadciśnienie nie są już tak niebezpieczne jak te same choroby bez leczenia. Cukrzyca czy nadciśnienie mogą się także pojawić w czasie trwania ciąży.

Inną grupą czynników zwiększających ryzyko w ciąży są infekcje. Są to:

Tak jak w przypadku chorób przewlekłych, bardzo ważne jest, aby lekarz jak najszybciej się o nich dowiedział, nawet jeśli kobieta ma tylko podejrzenia. Szybka diagnoza pozwoli na zapobiegnięcie powikłaniom i zarażeniu dziecka.

Zachowania zwiększające ryzyko zarówno dla dziecka, jak i matki to:

Ważna jest także historia wcześniejszych ciąż. Powikłania są bardziej prawdopodobne w przypadku, jeśli kobieta przeżyła w czasie poprzednich ciąż:

Ciąża wielopłodowa jest uznawana za ciążę wysokiego ryzyka. Tak samo jest w przypadku, jeśli dziecko ma zespół wad genetycznych, takich jak zespół Downa.

2. Co zrobić, aby uniknąć ciąży wysokiego ryzyka?

W niektórych przypadkach ciąża będzie ciążą wysokiego ryzyka niezależnie od działań kobiety ciężarnej. Choroby przewlekłe nie znikną, ale mogą być kontrolowane. W przypadku chorób przewlekłych, ale kontrolowanych, czyli prawidłowo leczonych, zagrożenia ciąży można uniknąć i urodzić w pełni zdrowe dziecko. Należy także pamiętać, że wszelkie stany chorobowe i nieprawidłowości nie poprawią się w czasie ciąży, a najprawdopodobniej się pogorszą. Niekontrolowana cukrzyca czy nadciśnienie wpłyną negatywnie na przebieg ciąży, stan płodu i matki. Zagrażają nawet ich życiu.

Jeśli kobieta w ciąży nie ma żadnych przewlekłych chorób, o których by wiedziała, warto się dokładnie badać w czasie ciąży. Wizyty u lekarza oraz badania w ciąży powinny być regularne. Badania, które pozwolą na wczesne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości i ich leczenie lub kontrolowanie to:

W przypadku ciąży zagrożonej często, w zależności od przypadku, niezbędne są także bardziej inwazyjne lub specjalistyczne badania:

Aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko pojawienia się powikłań, kobieta na pewno powinna rzucić palenie i absolutnie nie pić alkoholu w czasie ciąży lub kiedy podejrzewa, że może być w ciąży. Każda kobieta w wieku rozrodczym może być w ciąży, kiedy spóźnia jej się miesiączka, nawet jeśli stosowała metody antykoncepcji. Niestety, nie istnieje żadna metoda zapobiegania ciąży, która byłaby w stu procentach pewna. Zawsze jest pewne ryzyko.

Innymi działaniami zmierzającymi do osiągnięcia zdrowej ciąży są: prawidłowa dieta oraz zażywanie odpowiednich witamin prenatalnych. Najważniejszy jest kwas foliowy, którego dawka 400 mikrogramów dziennie zapobiega pojawieniu się u dziecka poważnych wad cewy nerwowej. Ważne jest także żelazo, które zapobiega niedokrwistości w ciąży, oraz wapń, który sprawia, że zmniejsza się ryzyko pojawienia się u ciężarnej osteoporozy (w przypadku niedoboru wapnia, kości kobiety mogą się odwapnić, aby zapewnić rozwój kości dziecka).

W czasie ciąży zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna bezpieczna w ciąży, na przykład joga dla ciężarnych czy aqua aerobik. W przypadku jakiegokolwiek dyskomfortu należy jednak przerwać ćwiczenia. Jeśli pojawi się ból w dole brzucha i krwawienie, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Takie objawy to objawy poronienia. Poronienie może nastąpić wskutek nadmiernie obciążających ćwiczeń w ciąży.

Należy pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek objawów infekcji w ciąży, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Choroba, która w normalnych warunkach mogłaby być zlekceważona, w czasie ciąży może stanowić zagrożenie dla dziecka. Zawsze należy się więc radzić lekarza – także co do sposobów leczenia infekcji.

Następny artykuł: Ułożenie łożyska
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.