Niepokalanek mnisi
Niepokalanek mnisi to lek ziołowy wykorzystywany w leczeniu niepłodności. W wielu przypadkach jej przyczyny określa się terminem „idiopatyczne”, co oznacza, że nie są znane. Jeśli nie zna się przyczyn, trudno wybrać odpowiednią metodę leczenia niepłodności. Wtedy dotknięte problemem pary próbują różnych sposobów w nadziei, że znajdą coś, co im pomoże. Zioła lecznicze mogą okazać się takim sposobem. Ich właściwości znane i cenione są od wieków, a niepokalanek mnisi wielu kobietom pomógł zajść w ciążę.
1. Działanie niepokalanka mnisiego
Zastosowanie niepokalanka mnisiego jako leku ziołowego sięga czasów starożytnej Grecji. Od wieków kobiety w Europie stosowały go, aby zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę, leczyć objawy zaburzeń hormonalnych i problemy skórne, a także łagodzić dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Dzisiejsza medycyna również docenia właściwości niepokalanka mnisiego. Okazuje się, że stymuluje on i stabilizuje poziom hormonów odpowiedzialnych za owulację, prawidłowy przebieg cyklu i jego regularność. Wszystko to sprzyja większej płodności.
Dla cyklu menstruacyjnego najważniejsze są estrogeny, które przygotowują organizm do owulacji oraz progesteron, który podtrzymuje ciążę, jeśli dojdzie do zapłodnienia. Sukces całego procesu jest możliwy dzięki regularności cyklu i owulacji, którą zapewnia równowaga między poziomem tych dwóch hormonów. Niepokalanek mnisi, chociaż sam nie jest hormonem, ma zdolność aktywowania hormonów płciowych. Jego działanie polega na wpływaniu na podwzgórze i przysadkę mózgową, które wydzielają hormony lub wysyłają do innych części ciała sygnał inicjujący ich produkcję. Zioło to podnosi poziom hormonu luteinizującego (LH), jednocześnie hamując wydzielanie hormonu folikulotropowego. Dzięki temu zachowana zostaje równowaga hormonalna.
Niedobór progesteronu w drugiej połowie cyklu może doprowadzić do skrócenia fazy lutealnej lub zespołu policystycznych jajników. Jest to częstą przyczyną niepłodności. Niepokalanek mnisi jest szczególnie pomocny w zachowywaniu prawidłowego poziomu progesteronu w fazie lutealnej, czyli poowulacyjnej, dlatego też pomaga w zachowaniu odpowiedniej długości tego okresu i zapobiega tworzeniu się cyst na jajnikach.
2. Skuteczność niepokalanka mnisiego
Wyniki badań klinicznych potwierdzają skuteczność niepokalanka mnisiego w podnoszeniu płodności i leczeniu zaburzeń związanych z niepłodnością. W trakcie jednego z badań 67 kobietom z problemami dotyczącymi płodności i owulacji podawano preparat ziołowy na bazie tej rośliny. Okazuje się, że u pacjentek tych znacznie poprawił się poziom progesteronu w fazie lutealnej, pojawiła się wcześniejsza owulacja, a 38 pań zaszło w ciążę.
W ramach innego badania ten lek ziołowy podano pacjentkom z hiperprolaktynemią (podwyższonym stężeniem prolaktyny we krwi). Skutkowało to obniżeniem poziomu prolaktyn i normalizacją poziomu progesteronu w fazie lutealnej.
Niepokalanek mnisi to roślina zalecana również przy takich problemach i dolegliwościach jak nieregularne cykle menstruacyjne, brak miesiączki, obfite krwawienie menstruacyjne oraz zaburzenia poziomu estrogenów i progesteronu.
Co istotne, niepokalanek mnisi jest ziołem bezpiecznym. Nie wywołuje on żadnych efektów ubocznych i można go stosować nawet przez 18 miesięcy bez przerwy. Najbardziej popularna jest u nas forma suchego wyciągu z rośliny dostępna w postaci tabletek. Ten preparat ziołowy stosować może każda kobieta, najlepiej jednak, gdy skonsultuje to wcześniej z lekarzem lub farmaceutą, gdyż niewskazane jest łączenie go z innymi lekami na niepłodność.