Trwa ładowanie...

Termin poczęcia

Avatar placeholder
26.01.2015 10:45
Termin poczęcia
Termin poczęcia

Termin poczęcia to właściwy początek ciąży, przy czym do poczęcia może dojść jedynie w czasie owulacji. Licząc od momentu zapłodnienia, ciąża trwa 266 dni. Wiele kobiet planujących ciążę słyszało jednak, że czas trwania ciąży należy liczyć od ostatniej miesiączki poprzedzającej zapłodnienie. Popularne jest mylne zresztą stwierdzenie, że poczęcie następuje wyłącznie 15 dnia cyklu miesięcznego. Jeśli byłoby to prawdą, ciąża trwałaby aż 280 dni. W rzeczywistości wiele kobiet nie ma owulacji 15 dnia cyklu. W rezultacie do poczęcia nie dochodzi dwa tygodnie po ostatniej miesiączce, a obliczanie terminu poczęcia w ten sposób przynosi błędne wyniki.

spis treści

1. Jak obliczyć termin porodu?

W Internecie można znaleźć wiele stron, na których znajdują się specjalne kalkulatory, za pomocą których można ustalić wysoce prawdopodobną datę poczęcia dziecka. Najczęściej należy wpisać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki, długość cyklu miesięcznego oraz długość fazy lutealnej. Dane są analizowane, po czym otrzymuje się wysoce prawdopodobny wynik w postaci terminu poczęcia dziecka. Długość cyklu miesięcznego to odległość pomiędzy pierwszych dniem miesiączki w jednym miesiącu a pierwszym dniem kolejnej menstruacji. Średnia długość cyklu miesięcznego to 28 dni, ale cykle o długości 21 lub nawet 35 dni to też norma. Faza lutealna ma miejsce od owulacji do ostatniego dnia cyklu miesięcznego. Jej średnia długość to 12-16 dni. Faza lutealna powinna trwać przynajmniej 10 dni, by mogło dojść do implantacji zapłodnionego jajeczka.

2. Jak rozpoznać owulację?

W czasie owulacji dochodzi do wypuszczenia dojrzałego jajeczka z jajnika. Owulacja następuje zwykle 14 dni po rozpoczęciu cyklu miesięcznego. Po owulacji jajeczko może zostać zapłodnione w ciągu doby. Dni płodne zaczynają się jednak wcześniej – około 3-5 dni przed owulacją. Sperma może przeżyć w organizmie kobiety nawet 3-5 dni, a jajeczko pozostaje przy życiu przez 24-48 godzin po opuszczeniu jajnika. W związku z tym kobiety są najbardziej płodne dzień przed owulacją i w dniu owulacji. Warto pamiętać o tym, starając się o dziecko.

Wiele kobiet zastanawia się, czy mogą same zorientować się, że właśnie przechodzą owulację. Okazuje się, że jest to możliwe. Niektóre kobiety odczuwają w czasie owulacji ból w dolnej części brzucha lub dyskomfort, ponadto ich piersi stają się tkliwe. Może dojść również do niewielkiego wzrostu temperatury ciała i zmian w śluzie szyjki macicy. Około 20% kobiet odczuwa dyskomfort lub ból brzucha w momencie opuszczania jajnika przez jajeczko. Te dolegliwości mogą trwać kilka minut lub przeciągać się aż do kilku godzin. Natychmiast po owulacji temperatura ciała może się nieznacznie podnieść. Warto zwrócić uwagę na śluz szyjki macicy – przed owulacją staje się gęstszy. Na kilka dni przed opuszczeniem jajnika przez jajeczko śluz przyjmuje postać zbliżoną do białka surowego jaja i jest przezroczysty. Kobiety, które chcą zajść w ciążę mogą notować w kalendarzu zaobserwowane przez siebie dolegliwości. W ten sposób obliczanie terminu poczęcia, gdy już dojdzie do zapłodnienia, będzie miało bardziej wiarygodne wyniki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze