Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Łożysko przodujące

Avatar placeholder
14.02.2024 01:00
Łożysko przodujące
Łożysko przodujące

Łożysko jest narządem łączącym organizm mamy i dziecka. Jest ono bogato unaczynione, przewodzi różne substancje (odżywcze, przemiany materii, tlen) pomiędzy krwiobiegiem matki i dziecka. Łożysko przodujące to powikłanie, które dotyczy od 0,1 do 1 proc. wszystkich ciąż. Jest to sytuacja, w której łożysko umieszczone jest nad ujściem wewnętrznym szyjki macicy lub w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Jest to czynnik, który może powodować krwawienia i krwotoki w drugim i trzecim trymestrze ciąży oraz w trakcie porodu.

spis treści

1. Czynniki ryzyka łożyska przodującego

Jest wiele czynników, które predysponują do powstania łożyska przodującego u kobiety w ciąży. Należą do nich między innymi:

  • Łożysko przodujące występujące w poprzedniej ciąży,
  • Przebyte wyłyżeczkowania jamy macicy,
  • Przebyte cięcie cesarskie,
  • Ciąża wielopłodowa,
  • Liczba wcześniejszych porodów,
  • Wady wrodzone u płodu,
  • Zapłodnienie metodą in vitro.

U kobiet, które jeszcze nie rodziły i nie były w ciąży, częstość występowania łożyska przodującego jest najniższa. U wieloródek ryzyko łożyska przodującego wzrasta nawet do 5%.

2. Rodzaje łożyska przodującego

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Klasyfikację łożyska przodującego opisuje się na podstawie jego topografii względem ujścia wewnętrznego szyjki macicy (najniżej położony punkt worka owodniowego). Wyróżnia się:

  • Łożysko całkowicie przodujące − najgroźniejsze powikłanie; łożysko znajduje się nad samym ujściem wewnętrznym szyjki macicy. Występuje w 1/3 przypadków.
  • Łożysko częściowo przodujące − tylko część ujścia wewnętrznego pokryta jest łożyskiem, a do reszty przylegają błony płodowe niezwiązane z łożyskiem;
  • Łożysko brzeżnie przodujące − najniżej położony brzeg łożyska dochodzi do ujścia wewnętrznego szyjki macicy;
  • Łożysko bocznie przodujące (łożysko nisko usadowione) − najniżej położona część łożyska znajduje się w niewielkiej odległości od ujścia wewnętrznego szyjki.

O rozpoznaniu łożyska przodującego można powiedzieć po badaniu ultrasonograficznym. Objawem natomiast może być krwawienie lub krwotok z dróg rodnych w ciąży lub podczas porodu.

3. Postępowanie w przypadku łożyska przodującego

Postępowanie w przypadku łożyska przodującego jest uzależnione od stanu ogólnego i położniczego ciężarnej, a także od stanu i dojrzałości płodu. Gdy tylko płód jest żywy i zdolny do samodzielnego życia poza łonem matki, metodą z wyboru jest zakończenie ciąży cięciem cesarskim bez względu na stopień przodowania łożyska. Natomiast w przypadku braku dojrzałości płodu, jeśli tylko jest to możliwe, wybiera się postępowanie zachowawcze i wyczekujące. Niezbędna jest też hospitalizacja i ciągły monitoring, ograniczenie wstawania (tylko do toalety) lub bezwzględne leżenie kobiety ciężarnej.

Łożysko przodujące jest dość groźnym powikłaniem ciąży zarówno dla matki, jak też płodu. Najbliższa rodzina oraz osoby otaczające ciężarną powinny być poinformowane o problemie, by przede wszystkim odciążyć kobietę w jej dotychczasowych obowiązkach i wspierać ją psychicznie podczas, często długotrwałego, leżenia w łóżku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze