Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Pływanie na basenie

Pływanie na basenie
Pływanie na basenie (Zdjęcie autorstwa Thomas Pompernigg / CC BY)

Regularne pływanie na basenie wykorzystuje do pracy grupy mięśniowe pleców, rąk oraz nóg. Ponadto ta forma aktywności wzmacnia układ sercowo-naczyniowy i jest bezpieczna do wykonywania w czasie ciąży. Ryzyko kontuzji podczas pływania jest niewielkie. Co powinnaś wiedzieć o pływaniu w trakcie ciąży?

spis treści

1. W jaki sposób bezpiecznie ćwiczyć w ciąży?

Każdy rodzaj ćwiczeń aerobowych pomaga zwiększyć zdolność organizmu do przetwarzania i wykorzystywania tlenu. Jest to niezwykle ważne dla ciebie i twojego dziecka. Regularne pływanie poprawia krążenie, zwiększa energię i wydolność organizmu. Pływając, spalisz nadmierne kalorie i będziesz się czuła mniej zmęczona. Aktywna kobieta ciężarna znacznie lepiej znosi dolegliwości spowodowane ciążą.

Warto wiedzieć o tym, że pływanie to najbezpieczniejsza forma aktywności ruchowej dla kobiety ciężarnej. Jeżeli przed zajściem w ciążę regularnie pływałaś, to w trakcie ciąży możesz to robić bez wprowadzania żadnych zmian. Jeżeli jednak do tej pory tego nie robiłaś, skonsultuj się z lekarzem lub położną. Taką aktywność zaczynaj stopniowo. Przed rozpoczęciem pływania odpowiednio przygotuj mięśnie za pomocą rozgrzewki. Na początek pływaj dwa razy w tygodniu. Wraz z upływem czasu, możesz zwiększać częstotliwość uczęszczania na basen.

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"

Pamiętaj o tym, aby regularnie uzupełniać płyny. W okresie ciąży jest to niezwykle ważne. W trakcie aktywności fizycznej takiej jak pływanie, łatwo zapomnieć o spożywaniu płynów. W czasie pobytu na basenie mniej zawsze przy sobie butelkę z wodą i podczas wysiłku rób przerwy na picie. Warto również pić jedną filiżankę płynów przed ćwiczeniami oraz 20 minut po ćwiczeniach. W przypadku cieplejszych dni należy zwiększyć tę ilość.

2. Jak pływać w trakcie ciąży?

W pierwszym trymestrze ciąży pływaj około 30 minut. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić rano to przeciwdziałać nudnościom i nastawić się pozytywnie do późniejszego wykonania ćwiczeń.

W czasie drugiego trymestru ciąży zwróć uwagę na dobór odpowiedniego, wygodnego stroju kąpielowego. Jeżeli rozpoczęłaś regularne chodzenie na basen już na początku ciąży, będziesz mogła teraz pływać około 4-5 razy w tygodniu.

Pływanie wzmacnia stawy i więzadła. Ta forma aktywności nie grozi późniejszymi kontuzjami. Ponadto ćwiczenia te nie powodują zagrożenia takiego jak przegrzanie organizmu, co jest bardzo niebezpieczne dla płodu.

W trakcie ciąży najodpowiedniejszym stylem pływania jest żabka. Ta forma pływania nie wymaga rotacji tułowia i kosztuje znacznie mniej wysiłku. Ponadto, pływając żabką, wzmocnisz mięśnie kręgosłupa i ramion, co ułatwi ci utrzymanie odpowiedniej postawy w całym okresie ciąży.

Wskazane jest również pływanie na grzbiecie. Woda zmniejsza działanie sił grawitacji, a ty możesz swobodnie położyć się plecami na wodzie bez narażenia na zaburzenia krążenia przepływu krwi.

Każda kobieta w ciąży powinna regularnie wykonywać łagodne ćwiczenia fizyczne. Basen w ciąży to idealna w tym czasie forma aktywności. Dzięki temu zapewnisz zdrowie sobie i dziecku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze