Pływanie na basenie

Regularne pływanie na basenie wykorzystuje do pracy grupy mięśniowe pleców, rąk oraz nóg. Ponadto ta forma aktywności wzmacnia układ sercowo-naczyniowy i jest bezpieczna do wykonywania w czasie ciąży. Ryzyko kontuzji podczas pływania jest niewielkie. Co powinnaś wiedzieć o pływaniu w trakcie ciąży?

W jaki sposób bezpiecznie ćwiczyć w ciąży?

Każdy rodzaj ćwiczeń aerobowych pomaga zwiększyć zdolność organizmu do przetwarzania i wykorzystywania tlenu. Jest to niezwykle ważne dla ciebie i twojego dziecka. Regularne pływanie poprawia krążenie, zwiększa energię i wydolność organizmu. Pływając, spalisz nadmierne kalorie i będziesz się czuła mniej zmęczona. Aktywna kobieta ciężarna znacznie lepiej znosi dolegliwości spowodowane ciążą.

Polecane wideo:

Warto wiedzieć o tym, że pływanie to najbezpieczniejsza forma aktywności ruchowej dla kobiety ciężarnej. Jeżeli przed zajściem w ciążę regularnie pływałaś, to w trakcie ciąży możesz to robić bez wprowadzania żadnych zmian. Jeżeli jednak do tej pory tego nie robiłaś, skonsultuj się z lekarzem lub położną. Taką aktywność zaczynaj stopniowo. Przed rozpoczęciem pływania odpowiednio przygotuj mięśnie za pomocą rozgrzewki. Na początek pływaj dwa razy w tygodniu. Wraz z upływem czasu, możesz zwiększać częstotliwość uczęszczania na basen.

Pamiętaj o tym, aby regularnie uzupełniać płyny. W okresie ciąży jest to niezwykle ważne. W trakcie aktywności fizycznej takiej jak pływanie, łatwo zapomnieć o spożywaniu płynów. W czasie pobytu na basenie mniej zawsze przy sobie butelkę z wodą i podczas wysiłku rób przerwy na picie. Warto również pić jedną filiżankę płynów przed ćwiczeniami oraz 20 minut po ćwiczeniach. W przypadku cieplejszych dni należy zwiększyć tę ilość.

Jak pływać w trakcie ciąży?

W pierwszym trymestrze ciąży pływaj około 30 minut. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić rano to przeciwdziałać nudnościom i nastawić się pozytywnie do późniejszego wykonania ćwiczeń.

W czasie drugiego trymestru ciąży zwróć uwagę na dobór odpowiedniego, wygodnego stroju kąpielowego. Jeżeli rozpoczęłaś regularne chodzenie na basen już na początku ciąży, będziesz mogła teraz pływać około 4-5 razy w tygodniu.

Pływanie wzmacnia stawy i więzadła. Ta forma aktywności nie grozi późniejszymi kontuzjami. Ponadto ćwiczenia te nie powodują zagrożenia takiego jak przegrzanie organizmu, co jest bardzo niebezpieczne dla płodu.

W trakcie ciąży najodpowiedniejszym stylem pływania jest żabka. Ta forma pływania nie wymaga rotacji tułowia i kosztuje znacznie mniej wysiłku. Ponadto, pływając żabką, wzmocnisz mięśnie kręgosłupa i ramion, co ułatwi ci utrzymanie odpowiedniej postawy w całym okresie ciąży.

Wskazane jest również pływanie na grzbiecie. Woda zmniejsza działanie sił grawitacji, a ty możesz swobodnie położyć się plecami na wodzie bez narażenia na zaburzenia krążenia przepływu krwi.

Każda kobieta w ciąży powinna regularnie wykonywać łagodne ćwiczenia fizyczne. Basen w ciąży to idealna w tym czasie forma aktywności. Dzięki temu zapewnisz zdrowie sobie i dziecku.

Pływanie w ciąży

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Pływanie w ciąży
Pływanie w ciąży

Styl pływania

, jakie przynosi regularne pływanie w trakcie ciąży, to: poprawa krążenia, wzmocnienie serca i płuc, wzmocnienie siły i mięśni, wzmocnienie wytrzymałości (...) . Oczywiście pływanie w ciąży...

Zmysły niemowlęcia

Nauka pływania dla niemowląt

Nauka pływania dla niemowląt

nie tylko dla rozwoju fizycznego niemowlaka. Niemowlę na basenie Większość szkół pływania dla niemowląt zachęca rodziców do wspólnych zajęć z maleństwem w wodzie (...) dziecka - dziecko rozwija się szybciej od rówieśników, poprawia...

Basen w ciąży

Pływanie w ciąży

Pływanie w ciąży

w ciąży Pływanie można uprawiać przez wszystkie dziewięć miesięcy ciąży. Podczas zajęć na basenie kobieta ciężarna ćwiczy mięśnie i poprawia (...) hormonów. Pływanie może być pierwszym wspólnie...

Sport

Dziecko w basenie

Dziecko w basenie

Im wcześniej poślesz dziecko na naukę pływania, tym szybciej nauczy się ono pływać.

Basen w ciąży

Ciąża a pływanie

Ciąża a pływanie

Pływanie w czasie ciąży jest fantastycznym sposobem na zrelaksowanie się i rozluźnienie napiętych mięśni.

Niemowlę

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

może dojść nawet poprzez pływanie w skażonym basenie. Rodzice mogą zapobiec chorobie tylko w jeden sposób - przypominając dzieciom o częstym i dokładnym (...) Najczęstsze choroby u dzieci latem Lato kojarzy się z beztroskim...

Przedszkolak

Zajęcia dla przedszkolaków

Zajęcia dla przedszkolaków

Uwaga pięciolatków jest krótkotrwała. Dziecko utrzymuje uwagę na zajęciach około 10-15 minut. Zajęcia na basenie to dobra forma spędzania czasu dla aktywnego przedszkolaka.

Ćwiczenia w ciąży

Basen w ciąży

jest jakby pierwszym sportem uprawianym jednocześnie przez przyszłą mamę i maleństwo. Dziecko „pływa" w brzuchu mamy, a mama na basenie. Niektóre sytuacje (...) wytrzymałość mięśni bez nadmiernego wysiłku, co stanowi...