Styl pływania

Regularna aktywność fizyczna jest bardzo istotna w okresie, gdy oczekujesz przyjścia na świat swojego dziecka. Badania naukowe sugerują, że kobiety ciężarne systematycznie uprawiające ćwiczenia fizyczne mają łatwiejszy poród i szybciej wracają do dawnej formy sprzed ciąży.

W jaki sposób regularnie wykonywane ćwiczenia wpływają na kobietę w ciąży?

Ćwiczenia fizyczne przynoszą wiele korzyści. Nie tylko poprawiają ogólną kondycję i wydolność organizmu, ale również korzystnie działają na psychikę. Według badań naukowych, ćwiczące kobiety w ciąży mają zdecydowanie lepsze samopoczucie i są w lepszej formie w porównaniu z kobietami, które w ogóle nie ćwiczą. Ponadto aktywna kobieta ciężarna czuje się pełna energii i ma pozytywne nastawienie do świata.

Polecane wideo:

Wiele kobiet w trakcie ciąży aktywnie spędza czas np. na basenie. Basen w stosunku do innych form aktywności wzmacnia mięśnie i wydolność organizmu, bez obciążenia stawów. Taka forma spędzania czasu może przynieść kobiecie ogromną ulgę, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Korzyści, jakie przynosi regularne pływanie w trakcie ciąży, to:

  • poprawa krążenia,
  • wzmocnienie serca i płuc,
  • wzmocnienie siły i mięśni,
  • wzmocnienie wytrzymałości organizmu,
  • spalanie kalorii.

Pamiętaj o tym, aby przed wyborem danej formy aktywności fizycznej skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Oczywiście pływanie w ciąży to jedna z najbezpieczniejszych form ćwiczeń, ale lepiej mieć pewność i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Przed wejściem do basenu wykonaj rozgrzewkę. Przygotuje ona mięśnie do pracy i zmniejszy prawdopodobieństwo późniejszych zakwasów. Następnie stopniowo schładzaj ciało pod prysznicem i dopiero wtedy wejdź do wody basenowej. Jeżeli w trakcie pływania poczujesz się źle lub będziesz odczuwała ból w okolicy brzucha, przerwij ćwiczenia i skonsultuj się z lekarzem.

Jaki styl pływania będzie dla ciebie najlepszy w trakcie ciąży?

Podczas gdy wybierasz się na basen, koniecznie zabierz ze sobą rzeczy, takie jak wygodny strój kąpielowy, okulary do pływania, czepek, klapki, ręcznik oraz łagodnie myjący żel do mycia ciała.

Spędzaj czas aktywnie na basenie kilka razy w tygodniu. Wystarczy pływać przez okres 30-60 minut. Większość kobiet może spędzać aktywnie czas na basenie, gdyż nie powoduje to żadnej szkody dla płodu ani dla zdrowia kobiety. Wskazane są również zajęcia takie jak fitness w wodzie.

W trakcie ciąży warto pływać żabką, bo ten styl pływania wzmacnia głównie mięśnie klatki piersiowej i pleców. Są to dwa obszary, które w okresie ciąży są niezbędne dla utrzymania prawidłowej postawy.

Jeżeli jesteś we wczesnym stadium ciąży, możesz spróbować pływać na grzbiecie, co również doskonale wpływa na mięśnie pleców.

Umiarkowana aktywność w trakcie ciąży zapewni ci zdrowie i dobrą kondycję. Ponadto po porodzie szybko wrócisz do dobrej formy i będziesz pełna energii.

Pływanie w ciąży

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Pływanie w ciąży
Pływanie w ciąży

Pływanie na basenie

Pływanie na basenie

-naczyniowy i jest bezpieczna do wykonywania w czasie ciąży. Ryzyko kontuzji podczas pływania jest niewielkie. Co powinnaś wiedzieć o pływaniu w trakcie ciąży (...) wiedzieć o tym, że...

Rozwój malucha

Nauka pływania niemowląt

Nauka pływania niemowląt

Obcowanie z wodą to dla niemowlaka sama przyjemność! Nauka pływania we wczesnym wieku z pewnością przyniesie szybkie rezultaty.

Sport

Dziecko w basenie

Dziecko w basenie

Im wcześniej poślesz dziecko na naukę pływania, tym szybciej nauczy się ono pływać.

Rozwój fizyczny malucha

Matka ucząca dzieci pływać

Matka ucząca dzieci pływać

Środowisko prenatalne każdego człowieka oswaja go z przebywaniem w wodzie. Dlatego warto rozważyć kontynuowanie pływania po narodzinach dziecka.

Wycieczki

Wczasy wellness

Wczasy wellness

Wellness to styl życia, dzięki któremu można osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu. A harmonia ta pozwoli cieszyć się życiem.

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122

Wspólne spędzanie czasu

Stylizacja na Święta dla mam

Stylizacja na Święta dla mam

Świąteczny strój dla młodej mamy Kobieta, która jest żoną i matką również może wyglądać elegancko i pięknie w Święta. Świąteczny styl matki Każda (...) mama chce pięknie wyglądać w Święta i oczywiście jest to możliwe. Świąteczny styl...

Cukrzyca

Insulina

Insulina

Cukrzyca Leczenie cukrzycy Leczenie cukrzycy uzależnione jest od jej typu i stopnia zaawansowania choroby. Czasami wystarcza tylko odpowiednia dieta i styl życia, niekiedy konieczne jest stosowanie insuliny i leków.

Inicjacja alkoholowa

Dziecko a alkohol

Dziecko a alkohol

Dzieci w różnym wieku przejawiają zainteresowanie używkami. Niewątpliwy wpływ na to ma sposób wychowania i styl życia rodziny. Dzieci potrzebują przede wszystkim poczucia więzi i przynależności do rodziny.