Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Jakie owoce jeść w ciąży?

Jakie owoce jeść w ciąży?
Jakie owoce jeść w ciąży? (123rf)

Właściwe odżywianie w czasie ciąży odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju początkowo płodu, a następnie dziecka. Owoce bowiem są źródłem nie tylko witamin, ale również soli mineralnych oraz węglowodanów. Jakie owoce można jeść w ciąży? Czy grejpfrut w ciąży jest bezpieczny? Czy mandarynki w ciąży można jeść bez ograniczeń?

spis treści

1. Jakie owoce jeść w ciąży

Które owoce są korzystne dla zdrowia ciężarnej i dziecka?

  • Jabłka w ciąży są bogatym źródłem błonnika rozpuszczalnego w wodzie, który w dużych ilościach znajduje się w skórce owocowej. Błonnik w organizmie reguluję pracę jelit i zapobiega zaparciom w ciąży. Jabłka są też dobrym źródłem witamin z grupy B, które są niezbędne do dobrego stanu skóry, syntezy białka czy funkcjonowania układu nerwowego. Warto zjeść co najmniej 1 jabłko dziennie.

  • Nektarynki w ciąży to również samo zdrowie. W 100 gramach tego smacznego owocu aż 80 gram to woda, pond 9 gram to węglowodany, 2 gramy błonnika i 1,2 grama białka. Ponadto nektarynki to źródło potasu, magnezu, fosforu i witamin A, C i E. Warto zatem włączyć je do diety w ciąży.

  • Maliny w ciąży - owoce te zawierające sporo witamin, zwłaszcza beta-karotenu, który w organizmie jest przekształcany w witaminę A. Ponadto maliny są bogatym źródłem flawonoidów wykazujących zróżnicowane właściwości prozdrowotne, np. przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe. Z uwagi na ten fakt, picie soku z malin jest szczególnie polecane właśnie ciężarnym, które nie mogą zażywać leków zalecanych podczas przeziębienia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
  • Truskawki w ciąży są bogatym źródłem witaminy C oraz beta-karotenu i antocyjanów, które wykazują działanie antyoksydacyjne oraz usuwają wolne rodniki, które uszkadzają komórki. Truskawki jednocześnie posiadają silne właściwości alergizujące i dlatego, by nie spowodować alergiiu dziecka, w ciągu dna można zjeść tylko około 15 truskawek.

  • Winogrona w ciąży – owoce te zawierające spore ilości flawonoidów, które chronią przed chorobami serca oraz zapewniają prawidłowe ukrwienie łożyska. Są bogatym źródłem witamin z grupy B oraz błonnika poprawiającego przemianę materii. Winogrona zawierają spore ilości węglowodanów, dlatego nie powinno się ich spożywać w dużych ilościach - maks. 1 szklanka dziennie. Szczególnie na ilość spożywanych winogron powinny zwrócić uwagę kobiety, u których wystąpiła cukrzyca.

Spożywanie owoców w ciąży jest zalecane, ponieważ są one źródłem minerałów i witamin
Spożywanie owoców w ciąży jest zalecane, ponieważ są one źródłem minerałów i witamin (123RF)
  • Cytrusy w ciąży (pomarańcze, mandarynki, grejpfruty) - dostarczają organizmowi spore ilości wody oraz witamin A, C, i soli mineralnych (potas, magnez, wapń). Owoce cytrusowe, jak np. pomarańcze w ciąży mogą być przyczyną alergii, dlatego należy je spożywać w małych ilościach, ale codziennie (np. 2 mandarynki, 1 pomarańcza, 2 grejpfruty).

  • Banany w ciąży są doskonałym źródłem witamin z grupy B, magnezu oraz potasu, które warunkują prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ich niedobór powoduje skurcze łydek, drżenie rąk i nerwowość. Ponadto są dobrym źródłem kwasu foliowego, który zapobiega u płodu wadom cewy nerwowej. Podczas spożywania bananów wydzielane są w organizmie spore ilości serotoniny – hormonu szczęścia. W ciągu dnia nie należy spożywać więcej niż 2 sztuki.

  • Kiwi w ciąży – owoc bogaty w witaminę C, która wzmacnia odporność oraz kwas foliowy, który zapewnia prawidłowy stan łożyska oraz chroni przed poronieniem.

  • Pomelo w ciąży wzbogaci organizm przyszłej mamy o witaminę C oraz potas, dzięki czemu uelastyczni jej naczynia krwionośne oraz zapobiegnie wahaniom ciśnienia.

  • Arbuz w ciąży jest wskazany ze względy na wartości nawadniające organizm - owoc ten składa się aż w 90% z wody; ponadto jest bogaty w składniki odżywcze i mikroelementy (potas, sód, cynk, fosfor czy magnez, niezwykle potrzebne w czasie ciąży i połogu).

Podczas spożywania owoców do organizmu wprowadzane są witaminy i sole mineralne. Jednak kobiety w ciąży powinny unikać spożywania owoców ze skórką, ponieważ owoce kupione w sklepie są zazwyczaj pryskane preparatami mającymi na celu zapobiegnięcie ich gnicia oraz nadanie ładnego połysku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze