Trwa ładowanie...

Domowe sposoby na przeziębienie - herbata z miodem, mleko z miodem, chrzan, płukanki, syrop z cebuli i buraków

Avatar placeholder
10.01.2024 22:52
Domowe sposoby na przeziębienie - herbata z miodem, mleko z miodem, chrzan, płukanki, syrop z cebuli i buraków
Domowe sposoby na przeziębienie - herbata z miodem, mleko z miodem, chrzan, płukanki, syrop z cebuli i buraków (123rf)

Bardzo często, gdy zauważamy u siebie niepokojące objawy typu: ból gardła, podwyższona temperatura, dreszcze, od razu pędzimy do lekarza. Prawda jest taka, że wybiegając w takim stanie z domu do pełnej wirusów przychodni, możemy sobie tylko dodatkowo zaszkodzić. Gdy jesteśmy przeziębieni, nie zawsze przecież potrzebujemy doktora. Jest wiele domowych sposobów na przeziębienie, które szybko i skutecznie pomogą pozbyć się przyczyn osłabienia organizmu.

spis treści

1. Domowe sposoby na przeziębienie - główne metody

Domowych sposobów na przeziębienie jest naprawdę wiele. Oto, co można stosować bez wychodzenia do apteki:

  • Polecana przez nasze babcie herbata z miodem i z cytryną oraz herbata z malinami. Bogata w witaminę „C” rozgrzeje organizm, miód natomiast ukoi i nawilży bolące gardło. Należy pić ją kilka razy dziennie, po czym wygrzać się porządnie w łóżku.
  • Mleko z miodem, masłem i czosnkiem – najlepiej pić dwa razy dziennie. Mleko powinno mieć 2 proc. zawartości tłuszczu, do tego łyżka miodu i łyżka masła plus ząbek czosnku. Taki domowy sposób na przeziębienie pomoże pozbyć się bólu gardła, a także oczyści organizm z bakterii.
  • Sok z buraków – oczywiście nie kupny „barszcz”, tylko własnoręcznie przygotowany przecier buraczany, połączony z czosnkiem i kilkoma łyżkami miodu. Tak przygotowana mieszanka powinna się „przegryźć” przez kilka godzin. Jak pić? Tak jak syrop – kilka razy dziennie, w zależności od nasilenia dolegliwości. To doskonały domowy sposób na przeziębienie!
  • Syrop z cebuli, podobnie jak buraczany, wspaniale leczy kaszel, a także (ze względu na silny aromat) pomaga przy katarze. Kilkanaście krążków (najlepiej z pokrojonych dwóch cebul) zasypujemy cukrem i pozostawiamy, by cebula puściła soki. Zażywamy dwa razy dziennie po łyżce.
  • Płukanki: solna, szałwiowa, rumiankowa. Są bardzo dobre przy bólu gardła. Sporą ilość danego składnika zalewamy wrzątkiem i studzimy do osiągnięcia „znośnej” temperatury. Płuczemy gardło przez kilka minut, aż do wyczerpania mikstury. Powtarzamy 2-3 razy dziennie. To bardzo dobry domowy sposób na przeziębienie.  
  • Oliwa z sokiem z cytryny - taki syrop wspaniale działa przy chrypie i zapaleniu gardła. Nawilża, łagodzi i chroni śluzówki. Wystarczy wypić raz dziennie łyżkę.
  • Chrzan - naturalny antybiotyk (podobnie jak czosnek). Jedzenie świeżo startego korzenia zapobiega nieżytowi, a także pomaga w leczeniu uporczywego kataru. Zażywamy łyżeczkę chrzanu rano oraz wieczorem.
  • Czosnek w chusteczce – wycieranie nosa aromatyzowaną chusteczką także pomaga w pozbyciu się kataru. Nie musi być to tylko czosnek - sprawdzą się również goździki czy olejek sosnowy. Pomaga także smarowanie okolic nozdrzy maścią majerankową.

Domowych sposobów na przeziębienie jest naprawdę wiele. Gdyby zebrać wszystkie, powstałby zapewne wielki leksykon pomagający zminimalizować liczbę wizyt u lekarza. Oprócz „leków” wspomagajmy się także masażami z użyciem pachnących olejków, okładami, aromatycznymi kąpielami. Warto sięgać po te tradycyjne, przekazywane z pokolenia na pokolenie domowe sposoby na przeziębienie. Pamiętajmy, że im mniej zażywamy chemii i gotowych leków, tym lepiej dla naszego zdrowia i organizmu.

Do lekarza udajmy się wówczas, gdy podwyższona temperatura oraz inne objawy utrzymują się niezmiennie przez kilka dni.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze