Trwa ładowanie...

Domowe sposoby na przeziębienie - herbata z miodem, mleko z miodem, chrzan, płukanki, syrop z cebuli i buraków

Domowe sposoby na przeziębienie - herbata z miodem, mleko z miodem, chrzan, płukanki, syrop z cebuli i buraków
Domowe sposoby na przeziębienie - herbata z miodem, mleko z miodem, chrzan, płukanki, syrop z cebuli i buraków (123rf)

Bardzo często, gdy zauważamy u siebie niepokojące objawy typu: ból gardła, podwyższona temperatura, dreszcze, od razu pędzimy do lekarza. Prawda jest taka, że wybiegając w takim stanie z domu do pełnej wirusów przychodni, możemy sobie tylko dodatkowo zaszkodzić. Gdy jesteśmy przeziębieni, nie zawsze przecież potrzebujemy doktora. Jest wiele domowych sposobów na przeziębienie, które szybko i skutecznie pomogą pozbyć się przyczyn osłabienia organizmu.

spis treści

1. Domowe sposoby na przeziębienie - główne metody

Domowych sposobów na przeziębienie jest naprawdę wiele. Oto, co można stosować bez wychodzenia do apteki:

  • Polecana przez nasze babcie herbata z miodem i z cytryną oraz herbata z malinami. Bogata w witaminę „C” rozgrzeje organizm, miód natomiast ukoi i nawilży bolące gardło. Należy pić ją kilka razy dziennie, po czym wygrzać się porządnie w łóżku.
  • Mleko z miodem, masłem i czosnkiem – najlepiej pić dwa razy dziennie. Mleko powinno mieć 2 proc. zawartości tłuszczu, do tego łyżka miodu i łyżka masła plus ząbek czosnku. Taki domowy sposób na przeziębienie pomoże pozbyć się bólu gardła, a także oczyści organizm z bakterii.
  • Sok z buraków – oczywiście nie kupny „barszcz”, tylko własnoręcznie przygotowany przecier buraczany, połączony z czosnkiem i kilkoma łyżkami miodu. Tak przygotowana mieszanka powinna się „przegryźć” przez kilka godzin. Jak pić? Tak jak syrop – kilka razy dziennie, w zależności od nasilenia dolegliwości. To doskonały domowy sposób na przeziębienie!
  • Syrop z cebuli, podobnie jak buraczany, wspaniale leczy kaszel, a także (ze względu na silny aromat) pomaga przy katarze. Kilkanaście krążków (najlepiej z pokrojonych dwóch cebul) zasypujemy cukrem i pozostawiamy, by cebula puściła soki. Zażywamy dwa razy dziennie po łyżce.
  • Płukanki: solna, szałwiowa, rumiankowa. Są bardzo dobre przy bólu gardła. Sporą ilość danego składnika zalewamy wrzątkiem i studzimy do osiągnięcia „znośnej” temperatury. Płuczemy gardło przez kilka minut, aż do wyczerpania mikstury. Powtarzamy 2-3 razy dziennie. To bardzo dobry domowy sposób na przeziębienie.  
  • Oliwa z sokiem z cytryny - taki syrop wspaniale działa przy chrypie i zapaleniu gardła. Nawilża, łagodzi i chroni śluzówki. Wystarczy wypić raz dziennie łyżkę.
  • Chrzan - naturalny antybiotyk (podobnie jak czosnek). Jedzenie świeżo startego korzenia zapobiega nieżytowi, a także pomaga w leczeniu uporczywego kataru. Zażywamy łyżeczkę chrzanu rano oraz wieczorem.
  • Czosnek w chusteczce – wycieranie nosa aromatyzowaną chusteczką także pomaga w pozbyciu się kataru. Nie musi być to tylko czosnek - sprawdzą się również goździki czy olejek sosnowy. Pomaga także smarowanie okolic nozdrzy maścią majerankową.
Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Domowych sposobów na przeziębienie jest naprawdę wiele. Gdyby zebrać wszystkie, powstałby zapewne wielki leksykon pomagający zminimalizować liczbę wizyt u lekarza. Oprócz „leków” wspomagajmy się także masażami z użyciem pachnących olejków, okładami, aromatycznymi kąpielami. Warto sięgać po te tradycyjne, przekazywane z pokolenia na pokolenie domowe sposoby na przeziębienie. Pamiętajmy, że im mniej zażywamy chemii i gotowych leków, tym lepiej dla naszego zdrowia i organizmu.

Do lekarza udajmy się wówczas, gdy podwyższona temperatura oraz inne objawy utrzymują się niezmiennie przez kilka dni.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze