Jak przygotować sok z kiszonych buraków?
Sok z kiszonych buraków, to mikstura bardzo prosta w przygotowaniu, do tego tania i pełna prozdrowotnych właściwości. Dowiedz się, jak ją przygotować i dlaczego warto?
Sok z kiszonych buraków znany jest nie od dzisiaj. Tego rodzaju specyfik często znaleźć można było w spiżarniach i kuchniach naszych babć. Stosowano go profilaktycznie, ale również wspomagano nim leczenie infekcji, np. zapalenie gardła.
Dzisiaj o soku z kiszonych buraków wiemy nieco więcej i być może właśnie dlatego coraz częściej decydujemy się na włączenie go do codziennej diety całej rodziny.
1. Sok z kiszonych buraków – właściwości
Specyfik ten pomaga odbudować prawidłową florę bakteryjną jelit, zatem jego stosowanie jest wskazane po kuracji antybiotykowej. Zawarte w nim substancje wspomagają ponadto wydalanie kwasu moczowego z organizmu (usprawniają pracę nerek).
Sok z kiszonych buraków oczyszcza organizm z toksyn. Reguluje ciśnienie krwi i obniża poziom złego cholesterolu. Działa krwiotwórczo (dzięki wysokiej zawartości żelaza), a zatem jest skuteczną bronią przeciwko anemii. Poprawia koncentrację, dodaje energii i wspomaga proces odchudzania (dzięki wysokiej zawartości błonnika).
Przeczytaj także:
Podstawą omawianego specyfiku są buraki, a te – o czym wiadomo od dawna – są prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. Zawierają witaminy A, C i witaminy z grupy B, jak również potas, żelazo, wapń i magnez. Warzywa te są ponadto doskonałym źródłem kwasu foliowego.
Sok z kiszonych buraków w ograniczonej ilości powinien być spożywany przez diabetyków, osoby cierpiące na reumatyzm oraz kamicę nerkową.
2. Przepis na sok z kiszonych buraków
Do przygotowania soku z kiszonych buraków potrzebne są następujące składniki:
- kilogram buraków z uprawy ekologicznej,
- 6-7 ząbków czosnku,
- 2 litry przegotowanej wody (ostudzonej),
- ziele angielskie, liście laurowe,
- sól, np. himalajska (łyżka na litr wody).
Niektórzy zalecają również dodanie kromki razowego chleba.
Buraki należy umyć, obrać i pokroić w grube plastry lub ćwiartki. Warzywo należy ułożyć w kamionce lub dużym słoiku, przekładając czosnkiem i przyprawami.
Całość zalewa się wodą z solą (wszystkie buraki muszą być przykryte).
Sprawdź również:
Tak przygotowaną miksturę należy odstawić na 5-7 dni w zaciemnione miejsce. Po tym czasie zakwas trzeba odcedzić i przelać do czystego słoika. Sok z kiszonych buraków przechowuje się w lodówce.
Buraków z kolei nie warto wyrzucać. Będą stanowić idealny dodatek do obiadu. Wystarczy zetrzeć je na tarce o grubych oczkach, dodać jabłko oraz małą cebulę.
Sok z kiszonych buraków warto przygotować w sezonie zwiększonej podatności organizmu na infekcje. Można go podawać dzieciom dwa razy dziennie, aby wzmocnich ich układ odpornościowy.