Trwa ładowanie...

Masz problem z niejadkiem? Podaj mu czerwone warzywa

Twoje dziecko nie lubi warzyw? Przyjrzyj się dokładnie temu, co podajesz mu do jedzenia. Być może niechęć do warzyw, szczególnie tych zielonych, to nie jego wina. Okazuje się, że za to, co wybieramy do jedzenia, odpowiada mózg. A ten preferuje odpowiednie kolory.

Zobacz film: "Naukowcy: najzdrowsza dieta to dieta wiktoriańska"

Mamy niejadków mają duży problem. Dzieci najczęściej odmawiają jedzenia tego, co zdrowe -  warzyw, owoców czy sałatek.

 

Przeczytaj koniecznie

Wpędzanie się w poczucie winy nie jest dobrym wyjściem. Tym bardziej, że bardzo możliwe, że takie zachowania nie są od dziecka zależne. Jak przekonują eksperci ze International School for Advanced Studies w Trieście, kolor dania ma ogromny wpływ na to, czy to właśnie je wybierzemy do zjedzenia. Badania na ten temat opublikowano właśnie w czasopiśmie "Scientific Reports".

1. Jedzenie ma kolor czerwony

  • Jeśli postawilibyśmy kogoś przed wyborem: żywność koloru czerwonego lub zielonego – z ogromną dozą prawdopodobieństwa wybrałby to o czerwonej barwie – mówi Raffaella Rumiati, koordynatorka badań. - Pierwszy kęs często "bierzemy oczami" – dodaje. Jak to się dzieje?
Egzotyczne owoce, o które warto wzbogacić dietę dziecka
Egzotyczne owoce, o które warto wzbogacić dietę dziecka [8 zdjęć]

O tych owocach nie każdy miał okazję jeszcze usłyszeć. W naszym kraju są dostępne, ale wciąż mało popularne....

zobacz galerię

Jak tłumaczą naukowcy, za wszystko odpowiada mózg. A ten stając przed możliwością wyboru, wybierze to warzywo, owoc lub potrawę, które ma kolor czerwony.

 

  • W naturalnych produktach spożywczych kolor jest dobrym prognostykiem kalorii – wyjaśnia Francesco Foroni, współautor badań. - Im bardziej czerwone jedzenie, tym bardziej prawdopodobne, że jest ono odżywcze i pożywne. Dla naszego mózgu kolor zielony oznacza brak kalorii – dodaje ekspert.

 

Naukowcy zaprosili do analiz grupę kobiet i mężczyzn. Pokazali im owoce w kolorze zielonym i czerwonym, następnie poprosili o wybór. Później zapytali o motywację wyboru. Większość badanych wskazała, że czerwone warzywa i owoce to pożywienie bogate w składniki odżywcze.

Odnosi się to także do potraw przetworzonych, których kolor traci intensywność. Choć tam dominacja czerwonego koloru nad zielonym nie zawsze oznacza, że danie jest pełnowartościowe.

Jak twierdzą włoscy naukowcy, ich odkrycie można z powodzeniem zastosować w walce z otyłością. Wystarczy do lekkostrawnych dań w kolorze zielonym dodać czerwony barwnik. A mamy niejadków powinny spróbować częściej serwować dzieciom zdrowe czerwone produkty, np. pomidory, jabłka, paprykę.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.