Niemowlę a kolory, czyli jakie barwy zainteresują dziecko?
Pediatrzy zgodnie twierdzą, że pierwsze pół roku życia dziecka to bardzo ważny czas dla prawidłowego rozwoju widzenia. Dlatego tak istotna jest odpowiednia stymulacja tego zmysłu poprzez dostarczanie maluchowi właściwych bodźców.
1. Jak widzi noworodek?
Oczy nowo narodzonego dziecka są wrażliwe, ponieważ do tej pory maluch przebywał tylko i wyłącznie w mroku. W miarę upływu czasu, rozwoju mózgu i świadomości polepsza się również praca narządu wzroku. Noworodek nie odróżnia kolorów, a wszystkie obrazy mają zatarte kontury. Dlatego tak ważne jest to, aby dobierać maluchowi zabawki dopasowane do jego możliwości widzenia i umiejętności poznawczych.
2. W jakich kolorach wybierać zabawki?
Najwłaściwszym wyborem będą przedmioty, których projekt zawiera kombinacje kolorystycznie wspomagające rozwój dojrzałości wzrokowej. Dla niemowląt zalecane są wyraźnie zaznaczone kontury, proste kształty i wzory, a także powiększone rozmiary.
Popularnym produktem są zabawki kontrastowe, czyli przykładowo czarno-białe książeczki z ilustracjami prostych przedmiotów. Bardzo ważne jest, aby nie przesadzić z liczbą i intensywnością barw.
Każdy rodzić powinien mieć świadomość tego, że układ nerwowy jego dziecka jest jeszcze nie do końca wykształcony, dlatego łatwo można niemowlę przestymulować. Zbyt duża ilość bodźców wpływa niekorzystnie na dziecko, które może przez to częściej płakać i być nadpobudliwe.
Przykładem zabawki, która łączy w sobie kilka elementów wpływających na umiejętności poznawcze, jest Aktywizujące jabłuszko. Ma ono formę książeczki, której każda strona jest w innym kolorze. Zestaw barw jest odpowiednio dobrany, aby dostarczyć pozytywne bodźce dla narządu wzroku, zbytnio go nie obciążając.
Kolory zestawione są na zasadzie kontrastu – dla przykładu: biały i fioletowy. Dodatkowo każda strona książeczki to innego rodzaju materiał – maluch może sprawdzić, jaki jest w dotyku: szorstki, połyskujący czy miękki.
Niespodzianką będzie na pewno ukryte na jednej ze stron lusterko, w którym odbije się twarz niemowlęcia. Do książeczki dodatkowo przyczepione są dwa gryzaczki – motylek i ślimak. Aktywizujące jabłuszko ma specjalny zaczep, dzięki któremu możliwe jest jego zamocowanie przykładowo do wózka, co na pewno umili każdy spacer.
Zatem trafnym wyborem będzie biało-czarna piłka, która może bardziej zaciekawić małego odkrywcę niż wielobarwny miś. Oprócz samej kolorystyki bardzo ważne jest miejsce, w którym umieścimy zabawkę. Gałka oczna jest wprawdzie rozwinięta, ale poszczególne jej części nie są jeszcze przystosowane do precyzyjnego postrzegania obrazu. Dobrym rozwiązaniem będzie zawieszenie pozytywki z boku łóżeczka, a nie na wprost oczu malucha. Rodzice często popełniają błąd, kupując zabawki w intensywnych kolorach, których dziecko nie jest w stanie wyraźnie zobaczyć.
Niedojrzała kora mózgowa nie może poradzić sobie z dużą ilością bodźców wzrokowych, dlatego zabawka powinna być wykonana nie tylko z ciekawych pod względem faktury materiałów, ale też powinna mieć prawidłowo dobrane kolory.
Spełnienie tych wszystkich warunków jest gwarancją nie tylko rozwoju zdolności analizy wzrokowej, ale także wrażliwości dotykowej i uwagi słuchowej. Dobra zabawka, właściwie dobrana do możliwości poznawczych i wieku malucha, wyrobi u niego spostrzegawczość i ciekawość już od pierwszych dni życia. Dlatego zakup powinien być przemyślany, aby dziecko czerpało pełną satysfakcję z odkrywania nowych elementów świata, który je otacza.