Dlaczego warto jeść drugie śniadanie?

Czy jesz drugie śniadanie? Co zjadłeś dzisiaj? 12 września to Ogólnopolski Dzień Drugiego Śniadania. Cel kampanii "Jem Drugie Śniadanie" jest szczytny. Autorzy przekonują dorosłych, dzieci i  młodzież, że nie należy zapominać o tym, aby zjeść coś w porze drugiego śniadania.

 

Polecane wideo:

Niektórzy uczniowie posiłek ten traktują jak zło konieczne, zabiegani dorośli też potrafią o nim zapomnieć. Zdarza się, że drożdżówka i mocna kawa w biurze przed komputerem to nasze drugie śniadanie. Nie dajemy w ten sposób dobrego przykładu najmłodszym.

 

Jak przekonać do drugiego śniadania?

 

Butelka wody, a w zimie herbata w kubku termicznym. Zawsze jabłko i nektarynka. Kanapka z serem białym albo żółtym i ogórkiem oraz sałatą lodową. Dwa razy w tygodniu słodki baton - tak wygląda drugie śniadanie 9-letniej Magdy z III klasy szkoły muzycznej. Dziewczynka zawsze zjada owoce. Na kanapkę zwykle nie starcza chęci, chociaż to nie reguła - zależy od dnia.

Koleżanka Magdy, Anna, wraca do domu z nietkniętym drugim śniadaniem. Kanapka z wędliną, jabłko i banan z powrotem przynosi do domu. Znika za to słodki napój, woda już niekoniecznie. Butelka przez kilka dni zajmuje miejsce w plecaku.

  • Córka zawsze mi odpowiada, że nie ma czasu, albo nie była głodna, albo że coś jej nie smakowało. Zdaję sobie sprawę, że drugie śniadanie jest ważne, ale nie potrafię jej przekonać, by zjadła - mówi Daria, mama Anny.

Mama Wiktorii, by zachęcić córkę do zjadania drugich śniadań, kupiła jej modną wśród rówieśników śniadaniówkę, czyli pudełko na lunch. Z bohaterami populanego filmu. Efekt? - Żaden, śniadaniówka zajmuje miejsce w plecaku i zazwyczaj wraca z zawartością - opowiada.

Magda Golm, mama 9-letniego Rafała, mówi: - Zawsze pytam syna, co by chciał zjeść na drugie śniadanie. Odpowiada mi: ser żółty, oliwki, wędlinę. Przyrządzam mu kanapkę z ciemnego chleba z ziarnami, daję winogrona i orzechy. Zdrowe i pożywne. Ja również jem drugie śniadanie - zwykle otręby z jogurtem i owocami.

5 minut, by złapać kanapkę

Regularne spożywanie wartościowego i zdrowego drugiego śniadania sprzyja dobremu zdrowiu i zapobiega chorobom. Przekonują o tym dietetycy, informują lekarze, a eksperci na dowód przedstawiają liczby dotyczące zdrowia i negatywnych skutków unikania regularnych posiłków.

 

Co się dzieje, gdy nie zjadamy drugiego śniadania? - Spada nam poziom glukozy, jesteśmy ospali, rozdrażnieni, nie potrafimy się skoncentrować ani skupić uwagi, tracimy sprawność i koordynację ruchową. Organizm czerpie energię z pokarmu, ze składników, które w nim są zawarte, to budulec dla naszego mózgu - tłumaczy portalowi Parenting.pl Anna Kuczkin, psychodietetyk.

Zdaniem specjalistów od żywienia, ten posiłek powinien zaspokajać ok 15 proc. dziennego zapotrzebowania na energię. Co zatem powinniśmy zjeść?

- Chleb razowy, jeśli bułka, to nigdy z głębokiego mrożenia. Dobrej jakości wędlinę, sery żółte, pasty na kanapkę, mieszkankę orzechową. Idealnie byłoby dołączyć do tego owoce i warzywa. Sałatki w szkole nie sprawdzą się. Uczeń ma 5 minut, by coś zjeść, dlatego zwykle wybiera kanapkę – zaznacza dietetyczka.

Unikać powinniśmy jogurtów z kilkumiesięcznym terminem ważności, słodyczy i kolorowych napoi. Najzdrowsza jest woda. Można dodać do niej cytrynę, kiwi czy ogórka. Zdrowe danie, wprost doskonałe na drugie śniadanie, to zmiksowane owoce z otrębami i maślanką.

Pięć posiłków co trzy godziny

 

Drugie śniadanie wpisuje się także w zasadę, która mówi, że powinniśmy jeść pięć posiłków dziennie, co 3-4 godziny. A jak pokazują badania, niemal 50 proc. dzieci i młodzieży źle się odżywia. Jedzą rzadko, zbyt tłusto i za słodko. Autorzy kampanii zachęcają, aby w domu i szkole porozmawiać z dziećmi i pokazać im, dlaczego zawsze warto mieć ze sobą pudełko z kanapką, warzywami i owocami.

Zaangażowane w kampanię znane osoby podczas Ogólnopolskiego Dnia Drugiego Śniadania będą przekonywać, że jedzenie 5 posiłków to doskonały sposób nie tylko na dobrą sylwetkę, ale i na bystry umysł i mnóstwo energii.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 9 miesięcy temu

Kuchnia nastolatka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Kuchnia nastolatka
Kuchnia nastolatka

Pomysłowe śniadanie dla ucznia

Pomysłowe śniadanie dla ucznia

Pomysły na śniadanie Twoje dziecko ma dość kanapek z szynką i serem? Przygotuj mu oryginalne śniadanie, które będzie smaczne i pożywne, a ponadto zapewni odpowiednią dawkę energii na resztę dnia. Oto pomysły na proste i ciekawe śniadania dla ucznia, które...

Kuchnia nastolatka

Drożdżówki mogą wrócić do sklepików szkolnych

Drożdżówki mogą wrócić do sklepików szkolnych Odtwórz wideo

Czy drożdżówki wrócą do sklepików szkolnych? Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej, mówi o tym, czy drożdżówki wrócą do sklepików szkolnych i co na ten temat uważa minister zdrowia. Dowiedz się, co w szkole będzie jadło twoje dziecko.

Kuchnia nastolatka

Czym zastąpić sól w diecie?

Czym zastąpić sól w diecie?

Sól stołowa to popularny dodatek do żywności, nadaje bowiem wyrazisty, słony smak i konserwuje żywność, przedłużając jej termin przydatności do spożycia. W organizmie człowieka sól spełnia ważną funkcję, utrzymując równowagę płynów, ale jej nadmiar może...

Kuchnia nastolatka

Dieta wegetariańska dla nastolatka

Decyzja o przejściu na wegetarianizm może mieć różne przyczyny. Nastolatki postanawiają nie spożywać mięsa z powodów ideologicznych (zaangażowanie w ekologię lub walkę o prawa zwierząt) lub w związku z dietą odchudzającą. Stosowanie diety wegetariańskiej...

Kuchnia nastolatka

Pożywne przekąski

Pożywne przekąski

na lekcje, zajęcia dodatkowe, odrabianie prac domowych, spotkania z przyjaciółmi i relaks w zaciszu własnego pokoju. Szybkie tempo życia nastolatka (...) . Wartościowe przekąski dla nastolatka Przygotowanie zdrowej...

Kuchnia nastolatka

Zdrowa dieta dla nastolatka

jest zdrowa, zbilansowana dieta. Rola diety w okresie dorastania Większe zapotrzebowanie organizmu nastolatka na kalorie i kluczowe składniki (...) nastolatka jest wapń. Zbyt mała jego podaż oznacza osłabienie kości...

Kuchnia nastolatka

Zdrowe nawyki żywieniowe nastolatka

oraz jaj. W diecie nastolatka nie może zabraknąć również produktów bogatych w wapń, który ma kluczowe znaczenie dla rozwoju kości. Młodzież powinna

Kuchnia nastolatka

Zdrowa żywność w sklepikach szkolnych

Zdrowa żywność w sklepikach szkolnych Odtwórz wideo

Jedzenie w szkolnych sklepikach Zobacz, jak z powodzeniem można wdrożyć rozporządzenie dotyczące zdrowego jedzenia w sklepikach szkolnych. Co powinno się stać, aby reforma przyniosła zamierzone efekty?

Kuchnia nastolatka

Dowiedz się, jakie produkty wspomagają koncentrację

Dowiedz się, jakie produkty wspomagają koncentrację

Żeń-szeń, ryba, jagody czy kofeina? Jeśli wierzyć szumowi wokół jedzenia i suplementów diety, okazuje się, że mogą one zdziałać wszystko - od poprawienia koncentracji, po wspomaganie pamięci i innych funkcji mózgu. Jednak czy tak naprawdę działają? Nie...