Trwa ładowanie...

Dlaczego warto jeść drugie śniadanie?

Dlaczego warto jeść drugie śniadanie?
Dlaczego warto jeść drugie śniadanie? (Shutterstock)

Czy jesz drugie śniadanie? Co zjadłeś dzisiaj? 12 września to Ogólnopolski Dzień Drugiego Śniadania. Cel kampanii "Jem Drugie Śniadanie" jest szczytny. Autorzy przekonują dorosłych, dzieci i  młodzież, że nie należy zapominać o tym, aby zjeść coś w porze drugiego śniadania.

 

Niektórzy uczniowie posiłek ten traktują jak zło konieczne, zabiegani dorośli też potrafią o nim zapomnieć. Zdarza się, że drożdżówka i mocna kawa w biurze przed komputerem to nasze drugie śniadanie. Nie dajemy w ten sposób dobrego przykładu najmłodszym.

 

1. Jak przekonać do drugiego śniadania?

Zobacz film: "Jak przekonać nastolatka do jedzenia zdrowego drugiego śniadania?"

 

Butelka wody, a w zimie herbata w kubku termicznym. Zawsze jabłko i nektarynka. Kanapka z serem białym albo żółtym i ogórkiem oraz sałatą lodową. Dwa razy w tygodniu słodki baton - tak wygląda drugie śniadanie 9-letniej Magdy z III klasy szkoły muzycznej. Dziewczynka zawsze zjada owoce. Na kanapkę zwykle nie starcza chęci, chociaż to nie reguła - zależy od dnia.

Koleżanka Magdy, Anna, wraca do domu z nietkniętym drugim śniadaniem. Kanapka z wędliną, jabłko i banan z powrotem przynosi do domu. Znika za to słodki napój, woda już niekoniecznie. Butelka przez kilka dni zajmuje miejsce w plecaku.

  • Córka zawsze mi odpowiada, że nie ma czasu, albo nie była głodna, albo że coś jej nie smakowało. Zdaję sobie sprawę, że drugie śniadanie jest ważne, ale nie potrafię jej przekonać, by zjadła - mówi Daria, mama Anny.

Mama Wiktorii, by zachęcić córkę do zjadania drugich śniadań, kupiła jej modną wśród rówieśników śniadaniówkę, czyli pudełko na lunch. Z bohaterami populanego filmu. Efekt? - Żaden, śniadaniówka zajmuje miejsce w plecaku i zazwyczaj wraca z zawartością - opowiada.

Magda Golm, mama 9-letniego Rafała, mówi: - Zawsze pytam syna, co by chciał zjeść na drugie śniadanie. Odpowiada mi: ser żółty, oliwki, wędlinę. Przyrządzam mu kanapkę z ciemnego chleba z ziarnami, daję winogrona i orzechy. Zdrowe i pożywne. Ja również jem drugie śniadanie - zwykle otręby z jogurtem i owocami.

2. 5 minut, by złapać kanapkę

Regularne spożywanie wartościowego i zdrowego drugiego śniadania sprzyja dobremu zdrowiu i zapobiega chorobom. Przekonują o tym dietetycy, informują lekarze, a eksperci na dowód przedstawiają liczby dotyczące zdrowia i negatywnych skutków unikania regularnych posiłków.

 

Co się dzieje, gdy nie zjadamy drugiego śniadania? - Spada nam poziom glukozy, jesteśmy ospali, rozdrażnieni, nie potrafimy się skoncentrować ani skupić uwagi, tracimy sprawność i koordynację ruchową. Organizm czerpie energię z pokarmu, ze składników, które w nim są zawarte, to budulec dla naszego mózgu - tłumaczy portalowi Parenting.pl Anna Kuczkin, psychodietetyk.

Zdaniem specjalistów od żywienia, ten posiłek powinien zaspokajać ok 15 proc. dziennego zapotrzebowania na energię. Co zatem powinniśmy zjeść?

- Chleb razowy, jeśli bułka, to nigdy z głębokiego mrożenia. Dobrej jakości wędlinę, sery żółte, pasty na kanapkę, mieszkankę orzechową. Idealnie byłoby dołączyć do tego owoce i warzywa. Sałatki w szkole nie sprawdzą się. Uczeń ma 5 minut, by coś zjeść, dlatego zwykle wybiera kanapkę – zaznacza dietetyczka.

Unikać powinniśmy jogurtów z kilkumiesięcznym terminem ważności, słodyczy i kolorowych napoi. Najzdrowsza jest woda. Można dodać do niej cytrynę, kiwi czy ogórka. Zdrowe danie, wprost doskonałe na drugie śniadanie, to zmiksowane owoce z otrębami i maślanką.

3. Pięć posiłków co trzy godziny

 

Drugie śniadanie wpisuje się także w zasadę, która mówi, że powinniśmy jeść pięć posiłków dziennie, co 3-4 godziny. A jak pokazują badania, niemal 50 proc. dzieci i młodzieży źle się odżywia. Jedzą rzadko, zbyt tłusto i za słodko. Autorzy kampanii zachęcają, aby w domu i szkole porozmawiać z dziećmi i pokazać im, dlaczego zawsze warto mieć ze sobą pudełko z kanapką, warzywami i owocami.

Zaangażowane w kampanię znane osoby podczas Ogólnopolskiego Dnia Drugiego Śniadania będą przekonywać, że jedzenie 5 posiłków to doskonały sposób nie tylko na dobrą sylwetkę, ale i na bystry umysł i mnóstwo energii.

Następny artykuł: Zdrowe drugie śniadanie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze