Bezpieczna, czyli jaka? Ten dylemat zrozumie tylko młoda matka

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem opakowań pieluszek. Wybór jest naprawdę ogromny. Co robi rodzic? Na pewno nie oszczędza na swoim dziecku, ale jednak chce być ekonomiczny, więc przelicza, czy cena jednej sztuki lepiej wychodzi w większych czy w mniejszych opakowaniach. Musi też sprawdzić, który rodzaj pieluszek lepiej sprawdzi się u jego maluszka. Każde dziecko jest inne, więc również jego skóra może różnie reagować na dany produkt. Jak świadomie wybierać pieluszki?

Polecane wideo:

Gdy moje dziecko było noworodkiem, chciałam wypróbować różne pieluszki, by wybrać jak najlepsze. W sklepach mamy taki wybór, że trudno się czasami odnaleźć. Niestety, nie wzięłam pod uwagi, że tak częste zmiany marki pieluszek też mogą nie być odpowiednie – szczególnie dla delikatnej skóry mojego maluszka... Tak szukałam najlepszej pieluszki aż do momentu, gdy przy kolejnym przewijaniu zobaczyłam u dziecka objawy odparzenia.

Materiał, z którego wykonana jest pieluszka, musi być delikatny i oddychający, ale i chłonny. Pielucha powinna nie tylko wchłonąć całą wilgoć, ale również sprawić, że skóra maluszka będzie sucha. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zbyt słabe wchłanianie powoduje, że skóra dziecka jest narażona na ciągłe działanie wilgoci oraz mocznika, co może powodować dyskomfort, ale i pieluszkowe zapalenie skóry.

Dlaczego nie warto oszczędzać na pieluszkach?

Jest to taki produkt, który bezpośrednio dotyka skóry dziecka. Co więcej – kontakt ten trwa całkiem długo i niemal nieprzerwanie. Nie byłoby problemu, gdyby pieluszka cały czas była sucha. Niestety – dziecko sika, a pielucha robi się mokra. I tu zaczyna się problem, ponieważ kontakt z moczem lub innymi fekaliami może podrażniać. Szczególnie wtedy, gdy pielucha jest mało chłonna i mocz, zamiast wnikać we włókninę, dotyka delikatnej skóry dziecka. Dodajmy do tego ciepło, brak dostępu powietrza – odparzenie gotowe.

Idealna pieluszka nie istnieje?

Istnieje. Idealna pieluszka to taka, w której wkład chłonny jest pokryty miękką włókniną. Może mieć ona różną strukturę, np. mikrooczek. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ umożliwia wchłanianie moczu, ale nie tylko – także wolnych stolców, które są charakterystyczne dla najmłodszych bobasów. Są one niebezpieczne, ponieważ często przyczyniają się do podrażnień. Wynika to z ich lekko kwaśnego odczynu. Dlatego – im szybciej zdejmiemy zabrudzoną pieluszkę – tym lepiej.

Mi osobiście, przy pierwszym dziecku, ogromny problem sprawiał kikut pępowiny. Nie potrafiłam go zabezpieczyć tak, by pieluszka o niego nie zahaczała. Dlatego taki wynalazek, jak pieluchy z wycięciem na kikut, uważam za ideał. Zero podrażnień pępka, ryzyka zakażenia, dopływ powietrza. Czego chcieć więcej?

Co jeszcze? Pieluszka powinna być delikatna. Sztywna wata jest nie do przyjęcia. „Pieluszka przytula się do brzuszka” – mówi teraz moje dziecko. I właśnie tu jest sedno. Pielucha ma być delikatna, bo przecież dotyka delikatnego jak jedwab ciałka. Ma zatem zapewniać komfort i eliminować wilgoć. Dobrze by było, gdyby jednak dostawało się do jej wnętrza trochę powietrza.

Nie kieruj się tylko reklamą i ceną

Zdaję sobie sprawę, że idealne pieluszki nie są tanie. Ale cena nie powinna być jedynym kryterium, którym należy się kierować. Tak samo jak reklama.

Kupując tańszą pieluszkę, często w niejako ukrytym pakiecie otrzymujemy produkt przyczyniający się do odparzeń, mało chłonny, nie zapewniający odpowiedniej suchości czy izolacji moczu od skóry. Często taka pieluszka nieprzyjemnie pachnie, jest gruba i po prostu podnosi odczucie gorąca. W sezonie grzewczym lub latem ma to spore znaczenie.

Tanie pieluszki często też przemakają. Pamiętam wiele sytuacji, gdy – po wyborze pieluch leżących w sklepie na niższych półkach – musiałam dziecku zmieniać nie tylko przemoczone ubrania, ale także pościel. Nigdy więcej do takich pieluszek nie wracałam.

Gdyby moje dziecko jeszcze raz było noworodkiem, nie popełniłabym tych wszystkich pieluszkowych błędów. Od początku stawiałabym na jakość.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Zdobywczyni Nagrody Specjalnej w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Członkini Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. W mediach od 2007 r. Karierę zaczynała w Radiu Centrum, następnie związała się z Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2015 r.

Redakcja parenting.pl, 6 miesięcy temu

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Pielęgnacja skóry niemowlęcia
Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Problemy ze skórą u dzieci

Problemy ze skórą u dzieci

Zmiany skórne u dzieci Problemy ze skórą u niemowląt często pojawiają się w pierwszych miesiącach życia, dlatego należy prawidłowo dbać o ich skórę.

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Włosy u niemowląt

w dowodach. Warto wiedzieć, że rodzaj włosów u dzieckakształtuje się nawet do 6 roku życia. Pielęgnacja włosów niemowlęcia Rodzic nie ma wpływu (...) były zdrowe, nie wypadały, nie łamały się. Dlatego też warto przestrzegać...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Czym myć niemowlaka?

Codzienna pielęgnacja niemowlaka może nastręczać młodym rodzicom wiele problemów. Dostępne są na rynku różne kosmetyki dla niemowląt: płyny (...) do kąpieli dla niemowląt, oliwki dla niemowląt, mydełka dla noworodków, żele do mycia dzieci,...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Kosmetyczka bobasa - co powinno w niej być?

). Zestaw do pielęgnacji pępka Trudno tu wskazać konkretny kosmetyk dla niemowlęcia. Zdania na temat pielęgnacji kikuta pępowinowego są tutaj nieco (...) Kompletowanie wyprawki dla noworodka jest...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Pielęgnacja skóry dziecka - to musisz wiedzieć

Dlaczego pielęgnacja skóry w przypadku noworodków i niemowlaków jest tak ważna? Ponieważ skóra u małego dziecka to 25 procent masy całkowitej ciała (...) i codzienna pielęgnacja skóry...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Jak pielęgnować skórę niemowląt?

Odpowiednia pielęgnacja skóry w przypadku noworodków i niemowląt jest bardzo ważna, ponieważ skóra malucha jest bardzo delikatna, a tym samym (...) . Właściwa pielęgnacja skóry Kosmetyki...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Pielęgnacja skóry noworodka - kosmetyki

i balsamów do pielęgnacji skóry dziecka. Na samym początku, gdy kompletujemy wyprawkę dla malucha, należy pomyśleć o tym, co przyda nam się do pielęgnacji (...) i higieny. Czym się kierować, wybierając...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Bolesne odparzenia u niemowląt

. Jak uniknąć odparzeń u niemowlęcia? Zbyt rzadkie zmiany pieluch to tylko jedna z przyczyn odparzeń. Bolesne zaczerwienienie skóry to również wynik (...) skórnymi. Zachowaj umiar w aplikacji zasypek i pudrów - nadmiar...