Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Małgorzata Madej

Ruchliwy maluch kontra pieluszka

 Agnieszka Gotówka
05.01.2017 04:43
Ruchliwy maluch kontra pieluszka
Ruchliwy maluch kontra pieluszka

Zmiana pieluszki w przypadku noworodków to zadanie stosunkowo proste. Wystarczy uśmiechać się do dziecka, podczas gdy zwinne ręce będą wykonywać swoje zadanie. Sprawa jednak się komplikuje, gdy zmiany pieluszki wymaga ciekawe świata niemowlę.

Rzeczywistość pełna jest kolorów i dźwięków. Dziecko chłonie je wszystkimi zmysłami. Potrzeby fizjologiczne i wszelkie zabiegi kosmetyczne to dla niego strata czasu.

Pamiętają o tym producenci pieluszek, którzy opracowują je w taki sposób, by maluch mógł w nich swobodnie poznawać świat. Nikt jednak nie daje recepty na skuteczną zmianę pieluchy w przypadku ruchliwego malca!

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Mały człowiek na przewijaku potrafi dorównać niejednemu gimnastykowi. Tu spojrzy, tam się odwróci. Nóżka do góry, rączka w bok. I tak setki razy. Na szczęście jest na to sposób. Jaki? Banalnie prosty.

Wystarczy zaakceptować fakt, że nasze dziecko prawidłowo się rozwija i tak wiele rzeczy go interesuje. I druga kwestia – trzeba mu dotrzymać kroku. A zatem, drogi rodzicu, i ty musisz wykazać się zręcznością i fachowością. Powiesz, że jesteś starszy, mniej zwinny. To prawda, a zatem trenuj. Możesz sobie również pomóc dzięki zastosowaniu pewnych rozwiązań i skorzystaniu z udogodnień, jakie oferują producenci pieluszek.

Dowiedz się więcej

To nie może być takie trudne!

I jak się okazuje, wcale skomplikowane nie jest. Gdy dziecko jest ruchliwe, wystarczy przez chwilę spróbować skupić jego uwagę. Można do niego mówić, śmiać się, rozbawiać je. Tu liczy się kreatywność, a im zabawniej, tym lepiej.

W chwili przebierania dobrze jest być z dzieckiem samemu. Większa liczba osób może rozpraszać uwagę malucha, co jeszcze bardziej utrudni przebieranie ruchliwej pociechy.

A zatem kwestię skupienia mamy już omówioną, czas na zajęcia praktyczne.

1. Jak prawidłowo przewinąć niemowlaka?

Wielu rodziców, przewijając swoje maleństwo, popełnia zasadniczy błąd, którym jest unoszenie pupy dziecka i trzymanie go za łydki. Taki sposób pielęgnacji niemowlaka może spowodować uszkodzenie stawów kolanowych lub wywichnięcie bioderek.

Aby prawidłowo zmienić pieluszkę, należy delikatnie chwycić niemowlaka za uda i przygiąć je do brzuszka. Następnie ułożyć je na boku, by w łatwy sposób oczyścić zabrudzone okolice plecków i kości ogonowej. Najdogodniejszym sposobem przewijania niemowlaka jest położenie go na przewijaku.

Mata znacznie ułatwia zmianę pieluszki, gdyż może być stosowana na różnych podłożach. Wybierając przewijak dla niemowlaka, pamiętaj, że dziecko dość szybko rośnie, dlatego należy kupić większą matę, wtedy starczy dłużej. Nieprzemakalna cerata na przewijaku musi być wykonana z materiału, który nie powoduje uczulenia. Rulon wokół przewijaka powinien osłaniać niemowlę przed wypadnięciem i uderzeniem.

Cóż, trudno wymagać od zdrowego niemowlęcia, by nie fikało nóżkami. A te potrafią często wpaść tam, gdzie akurat w danej chwili nie powinny. Pamiętajmy zatem o podkładach.

Wszystkie akcesoria powinny znaleźć się pod ręką – pieluszka, chusteczki nawilżające lub woda i waciki. Dziecka w żadnym wypadku nie można nawet na sekundę zostawić samego!

I teraz zadanie najtrudniejsze – wymiana pieluszki. Jeśli jednak będzie ona odpowiednio dobrana, będzie nieco prościej. Wystarczy ściągnąć zabrudzoną pieluchę i dokładnie oczyścić pośladki dziecka. Dajmy maluchowi chwilę, by mogło swobodnie poruszać nóżkami, a gdy się nieco zmęczy swoją aktywnością, skorzystajmy z szansy i włóżmy nową pieluszkę. Proste? Oczywiście, że tak!

Jeśli odpowiednio się przygotujemy, wówczas z pojedynku maluch kontra pieluszka z pewnością wyjdziemy zwycięsko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze