Ruchliwy maluch kontra pieluszka

Zmiana pieluszki w przypadku noworodków to zadanie stosunkowo proste. Wystarczy uśmiechać się do dziecka, podczas gdy zwinne ręce będą wykonywać swoje zadanie. Sprawa jednak się komplikuje, gdy zmiany pieluszki wymaga ciekawe świata niemowlę.

Rzeczywistość pełna jest kolorów i dźwięków. Dziecko chłonie je wszystkimi zmysłami. Potrzeby fizjologiczne i wszelkie zabiegi kosmetyczne to dla niego strata czasu.

Pamiętają o tym producenci pieluszek, którzy opracowują je w taki sposób, by maluch mógł w nich swobodnie poznawać świat. Nikt jednak nie daje recepty na skuteczną zmianę pieluchy w przypadku ruchliwego malca!

Mały człowiek na przewijaku potrafi dorównać niejednemu gimnastykowi. Tu spojrzy, tam się odwróci. Nóżka do góry, rączka w bok. I tak setki razy. Na szczęście jest na to sposób. Jaki? Banalnie prosty.

Wystarczy zaakceptować fakt, że nasze dziecko prawidłowo się rozwija i tak wiele rzeczy go interesuje. I druga kwestia – trzeba mu dotrzymać kroku. A zatem, drogi rodzicu, i ty musisz wykazać się zręcznością i fachowością. Powiesz, że jesteś starszy, mniej zwinny. To prawda, a zatem trenuj. Możesz sobie również pomóc dzięki zastosowaniu pewnych rozwiązań i skorzystaniu z udogodnień, jakie oferują producenci pieluszek.

To nie może być takie trudne!

I jak się okazuje, wcale skomplikowane nie jest. Gdy dziecko jest ruchliwe, wystarczy przez chwilę spróbować skupić jego uwagę. Można do niego mówić, śmiać się, rozbawiać je. Tu liczy się kreatywność, a im zabawniej, tym lepiej.

W chwili przebierania dobrze jest być z dzieckiem samemu. Większa liczba osób może rozpraszać uwagę malucha, co jeszcze bardziej utrudni przebieranie ruchliwej pociechy.

A zatem kwestię skupienia mamy już omówioną, czas na zajęcia praktyczne.

Jak prawidłowo przewinąć niemowlaka?

Wielu rodziców, przewijając swoje maleństwo, popełnia zasadniczy błąd, którym jest unoszenie pupy dziecka i trzymanie go za łydki. Taki sposób pielęgnacji niemowlaka może spowodować uszkodzenie stawów kolanowych lub wywichnięcie bioderek.

Aby prawidłowo zmienić pieluszkę, należy delikatnie chwycić niemowlaka za uda i przygiąć je do brzuszka. Następnie ułożyć je na boku, by w łatwy sposób oczyścić zabrudzone okolice plecków i kości ogonowej. Najdogodniejszym sposobem przewijania niemowlaka jest położenie go na przewijaku.

Mata znacznie ułatwia zmianę pieluszki, gdyż może być stosowana na różnych podłożach. Wybierając przewijak dla niemowlaka, pamiętaj, że dziecko dość szybko rośnie, dlatego należy kupić większą matę, wtedy starczy dłużej. Nieprzemakalna cerata na przewijaku musi być wykonana z materiału, który nie powoduje uczulenia. Rulon wokół przewijaka powinien osłaniać niemowlę przed wypadnięciem i uderzeniem.

Cóż, trudno wymagać od zdrowego niemowlęcia, by nie fikało nóżkami. A te potrafią często wpaść tam, gdzie akurat w danej chwili nie powinny. Pamiętajmy zatem o podkładach.

Wszystkie akcesoria powinny znaleźć się pod ręką – pieluszka, chusteczki nawilżające lub woda i waciki. Dziecka w żadnym wypadku nie można nawet na sekundę zostawić samego!

I teraz zadanie najtrudniejsze – wymiana pieluszki. Jeśli jednak będzie ona odpowiednio dobrana, będzie nieco prościej. Wystarczy ściągnąć zabrudzoną pieluchę i dokładnie oczyścić pośladki dziecka. Dajmy maluchowi chwilę, by mogło swobodnie poruszać nóżkami, a gdy się nieco zmęczy swoją aktywnością, skorzystajmy z szansy i włóżmy nową pieluszkę. Proste? Oczywiście, że tak!

Jeśli odpowiednio się przygotujemy, wówczas z pojedynku maluch kontra pieluszka z pewnością wyjdziemy zwycięsko.

 Agnieszka Gotówka

O autorze

Agnieszka Gotówka

Zdobywczyni I nagrody w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Z dziennikarstwem medycznym związana od 2010 r. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Z wykształcenia filolog polski i specjalista ds. komunikacji społecznej, od 2014 roku doktorantka Instytutu Slawistyki PAN.

Redakcja parenting.pl, 3 miesiące temu

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 4 tygodnie temu

2
Artykuły Pielęgnacja skóry niemowlęcia
Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Problemy ze skórą u dzieci

Problemy ze skórą u dzieci

Zmiany skórne u dzieci Problemy ze skórą u niemowląt często pojawiają się w pierwszych miesiącach życia, dlatego należy prawidłowo dbać o ich skórę.

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Bezpieczna, czyli jaka? Ten dylemat zrozumie tylko młoda matka

Bezpieczna, czyli jaka? Ten dylemat zrozumie tylko młoda matka

, który rodzaj pieluszek lepiej sprawdzi się u jego maluszka. Każde dziecko jest inne, więc również jego skóra może różnie reagować na dany produkt (...) - szczególnie dla delikatnej skóry mojego maluszka... Tak szukałam...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Włosy u niemowląt

w dowodach. Warto wiedzieć, że rodzaj włosów u dzieckakształtuje się nawet do 6 roku życia. Pielęgnacja włosów niemowlęcia Rodzic nie ma wpływu (...) były zdrowe, nie wypadały, nie łamały się. Dlatego też warto przestrzegać...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Skóra dziecka a skóra osoby dorosłej

Skóra dziecka a skóra osoby dorosłej

, z tego też względu jest on bezpieczny dla skóry niemowlęcia i spełnia swoje funkcje ochronne i nawilżające. Szukając kosmetyków do pielęgnacji dziecka (...) . Dojrzałość, a więc rolę skóry...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Bolesne odparzenia u niemowląt

. Jak uniknąć odparzeń u niemowlęcia? Zbyt rzadkie zmiany pieluch to tylko jedna z przyczyn odparzeń. Bolesne zaczerwienienie skóry to również wynik (...) skórnymi. Zachowaj umiar w aplikacji zasypek i pudrów - nadmiar...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Czym myć niemowlaka?

Codzienna pielęgnacja niemowlaka może nastręczać młodym rodzicom wiele problemów. Dostępne są na rynku różne kosmetyki dla niemowląt: płyny (...) do kąpieli dla niemowląt, oliwki dla niemowląt, mydełka dla noworodków, żele do mycia dzieci,...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Emolienty Oilatum dla dzieci

Emolienty Oilatum dla dzieci

Emulsja do kąpieli Oilatum Baby Łagodna emulsja do kąpieli to najlepszy sposób na bezstresowe mycie niemowlęcia. Krem Oilatum Baby Delikatny dla skóry dziecka krem to podstawa codziennej pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Egzema u niemowląt

Skóra niemowlęcia ****jest bardzo delikatna i w związku z tym bardzo podatna na wszelkiego rodzaju choroby i podrażnienia. Najczęściej (...) skórnymi. Skóra niemowlęcia wymaga systematycznego...