Dlaczego już niemowlęta powinny tańczyć?

Nie trzeba być zawodowcem, by tańczyć. Każdy może to robić, nawet niemowlę. Poruszanie się w rytm muzyki to dla dziecka świetna zabawa.

Taniec to ruch, a ten ma niebagatelne znaczenie w rozwoju małego człowieka. Pozwala nie tylko wyrazić swoje emocje i uczucia, ale też wspiera nabywanie kolejnych umiejętności.

Polecane wideo:

Mogłoby się wydawać, że przychodzący na świat noworodek ma ściśle określony harmonogram etapów związanych z aktywnością. Wszystko bowiem odbywa się według schematu: podnoszenie główki, przewracanie się z boku na bok, siadanie, podnoszenie się, raczkowanie, chodzenie.

I choć można wskazać miesiące, kiedy dziecko powinno nabyć określoną umiejętność, specjaliści nakazują spokój: każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Zadaniem rodzica jest jednak wspieranie go i zapewnienie mu przestrzeni do ćwiczeń.

Taniec – niczym nieskrępowany ruch

Pierwsze ruchy wykonywane w rytm muzyki można zauważyć już u niemowlęcia. Dziecko, które stoi stabilnie, słysząc melodie, zaczyna podrygiwać, delikatnie uginając kolana. I wcale nie musi jeszcze chodzić! Wystarczy, że potrafi utrzymać pozycję pionową, trzymając się szczebli łóżeczka.

Najczęściej taka zabawa sprawia małemu człowiekowi ogromną radość. Dzieci lubią dźwięki dynamiczne, ale przyjazne dla ucha.

A dlaczego warto zachęcać maluszka do tańca? Powodów jest kilka. O tym, że muzyka ma pozytywny wpływ na rozwój niemowląt, wie już chyba każdy. Teza ta znalazła potwierdzenie również w pracach naukowych. Taniec to jednak przede wszystkim ruch ciała, a zatem ćwiczenie, które jest niezbędne, by dziecko prawidłowo się rozwijało.

Zauważmy, że dziecko tańczy całym ciałem. Ono nie ogranicza się jedynie do ruchu nóg, ale używa również rąk, tułowia. Bawi się, a jego mięśnie wykonują tytaniczną pracę. A gdy ciało jest wyćwiczone, łatwiej osiąga się nowe sprawności.

Tańcząc, dziecko pozbywa się ponadto nadmiaru energii. Może rozładować swoje emocje, odreagowując w ten sposób nadmiar odbieranych bodźców.

Taniec na macie

Maluchowi do tańca niewiele trzeba. Wystarczy muzyka i kawałek podłogi. W przypadku najmłodszych jednak przestrzeń do tańca nie może być przypadkowa. Musi być i bezpieczna, i kreatywna. Obie te cechy posiada Interaktywna mata BeBo.

Daje ona wiele możliwości zabawy, i co ważne – zainteresuje zarówno dziewięciomiesięczne niemowlę, jak i dwulatka. Jak to możliwe? Otóż posiada ona dwie funkcje: „Ruch i zabawa” oraz „Taniec i nauka”. W każdej z nich zabawa wygląda nieco inaczej, ale zawsze dziecku towarzyszą łagodne dźwięki, ładne piosenki i kolorowe światełka. A te elementy zachęcają małego człowieka do podejmowania kolejnych wyzwań.

W czasie zabawy dziecko może się uczyć kolorów, cyferek, literek i kształtów. Interaktywna mata BeBo daje bowiem wiele korzyści rozwojowych. Niemowlę uczy się związku między przyczyną a skutkiem, jest ponadto mobilizowane do raczkowania lub chodzenia. Zabawka aktywizuje także zmysł słuchu.

Niemowlęta są bardzo ciekawe świata, chcą poznawać go wszystkimi zmysłami. Warto je w tym wspierać, bo to nie tylko pozytywnie wpływa na ich rozwój, ale też wzmacnia więzi z rodzicami. A to ogromna wartość.

Agnieszka Gotówka, 7 miesięcy temu

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Brzuszek

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

1
Artykuły Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu
Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój motoryczny niemowlęcia

Rozwój motoryczny niemowlęcia

W pierwszym roku życia dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Wzrost zwiększa się o 50%, a waga podwaja po około trzech-czterech miesiącach życia

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Mowa niemowlęcia

Mowa niemowlęcia

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia przebiega najdynamiczniej - różnica między rocznym brzdącem a noworodkiem jest ogromna. Zmiany dotyczą każdej sfery rozwoju - motorycznej, psychicznej i społecznej.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Umiejętności rocznego dziecka

Umiejętności rocznego dziecka

Roczne dziecko zwykle dużo rozumie, ale samo używa na ogół najwyżej kilku słów. Potrafi bawić się samodzielnie, lecz pięć minut to jego rekord.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Jak zachęcić dziecko do zabaw ruchowych?

Jak zachęcić dziecko do zabaw ruchowych?

, to jest prawdziwym krokiem milowym w jego rozwoju. Kolejne miesiące przynoszą jeszcze więcej tego rodzaju umiejętności, aż nadchodzi moment w którym niemowlę (...) wpływ na pozytywny rozwój mózgu. Zabawa na podłodze Kiedy...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Autyzm u niemowląt

. Na autyzm statystycznie częściej chorują chłopcy niż dziewczynki. Niestety, do dzisiaj nie znaleziono jednoznacznej i pewnej przyczyny rozwoju zaburzeń (...) . Jakie sygnały mogą świadczyć o autyzmie u niemowlęcia?...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niemowlę się poci

może w domu jest zbyt gorąco i duszno, bo akurat nastał sezon grzewczy? Nie panikuj. Obfita potliwość ciała niemowlęcia nie musi od razu oznaczać poważnej (...) . Gdy maluszek jest pod okiem lekarza, otrzymuje przez okres karmienia piersią...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Porażenie mózgowe niemowląt

, lecz niepostępujące uszkodzenie mózgu na różnym etapie rozwoju w życiu prenatalnym lub krótko po urodzeniu. Jednakże nie jest łatwo rozpoznać na samym początku (...) , czy na poszczególnych etapach rozwoju dziecko rozwija...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Wielosensoryczność kluczem do optymalnego rozwoju mózgu

Wielosensoryczność kluczem do optymalnego rozwoju mózgu

potrzebuje stymulacji wszystkich pięciu zmysłów - na takim samym poziomie. Umożliwia ona osiągnięcie kolejnych etapów rozwoju poznawczego, fizycznego (...) i emocjonalnego. Ważne jest, aby w codziennej pielęgnacji i opiece nad dzieckiem...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Główka niemowlaka

Podczas gdy główka noworodka bywa zniekształcona przeciskaniem się przez kanał rodny, główka niemowlaka jest już symetryczna. Nadal na główce pozostaje miękkie ciemiączko, które twardnieje dopiero około 10.-18. miesiąca życia. Jest to konieczne, bo mózg...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Dlaczego powinniśmy obserwować przebieg rozwoju małych dzieci?

Fragment książki pt.: "Sprawdzian rozwoju psychoruchowego niemowląt" Pierwszy rok życia dziecka to czas znaczących zmian, dlatego rodzice (...) postępy swojego dziecka z wynikami prezentowanymi w skalach i sprawdzianach rozwoju...