Dlaczego już niemowlęta powinny tańczyć?

Nie trzeba być zawodowcem, by tańczyć. Każdy może to robić, nawet niemowlę. Poruszanie się w rytm muzyki to dla dziecka świetna zabawa.

Taniec to ruch, a ten ma niebagatelne znaczenie w rozwoju małego człowieka. Pozwala nie tylko wyrazić swoje emocje i uczucia, ale też wspiera nabywanie kolejnych umiejętności.

Polecane wideo:

Mogłoby się wydawać, że przychodzący na świat noworodek ma ściśle określony harmonogram etapów związanych z aktywnością. Wszystko bowiem odbywa się według schematu: podnoszenie główki, przewracanie się z boku na bok, siadanie, podnoszenie się, raczkowanie, chodzenie.

I choć można wskazać miesiące, kiedy dziecko powinno nabyć określoną umiejętność, specjaliści nakazują spokój: każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Zadaniem rodzica jest jednak wspieranie go i zapewnienie mu przestrzeni do ćwiczeń.

Taniec – niczym nieskrępowany ruch

Pierwsze ruchy wykonywane w rytm muzyki można zauważyć już u niemowlęcia. Dziecko, które stoi stabilnie, słysząc melodie, zaczyna podrygiwać, delikatnie uginając kolana. I wcale nie musi jeszcze chodzić! Wystarczy, że potrafi utrzymać pozycję pionową, trzymając się szczebli łóżeczka.

Najczęściej taka zabawa sprawia małemu człowiekowi ogromną radość. Dzieci lubią dźwięki dynamiczne, ale przyjazne dla ucha.

A dlaczego warto zachęcać maluszka do tańca? Powodów jest kilka. O tym, że muzyka ma pozytywny wpływ na rozwój niemowląt, wie już chyba każdy. Teza ta znalazła potwierdzenie również w pracach naukowych. Taniec to jednak przede wszystkim ruch ciała, a zatem ćwiczenie, które jest niezbędne, by dziecko prawidłowo się rozwijało.

Zauważmy, że dziecko tańczy całym ciałem. Ono nie ogranicza się jedynie do ruchu nóg, ale używa również rąk, tułowia. Bawi się, a jego mięśnie wykonują tytaniczną pracę. A gdy ciało jest wyćwiczone, łatwiej osiąga się nowe sprawności.

Tańcząc, dziecko pozbywa się ponadto nadmiaru energii. Może rozładować swoje emocje, odreagowując w ten sposób nadmiar odbieranych bodźców.

Taniec na macie

Maluchowi do tańca niewiele trzeba. Wystarczy muzyka i kawałek podłogi. W przypadku najmłodszych jednak przestrzeń do tańca nie może być przypadkowa. Musi być i bezpieczna, i kreatywna. Obie te cechy posiada Interaktywna mata BeBo.

Daje ona wiele możliwości zabawy, i co ważne – zainteresuje zarówno dziewięciomiesięczne niemowlę, jak i dwulatka. Jak to możliwe? Otóż posiada ona dwie funkcje: „Ruch i zabawa” oraz „Taniec i nauka”. W każdej z nich zabawa wygląda nieco inaczej, ale zawsze dziecku towarzyszą łagodne dźwięki, ładne piosenki i kolorowe światełka. A te elementy zachęcają małego człowieka do podejmowania kolejnych wyzwań.

W czasie zabawy dziecko może się uczyć kolorów, cyferek, literek i kształtów. Interaktywna mata BeBo daje bowiem wiele korzyści rozwojowych. Niemowlę uczy się związku między przyczyną a skutkiem, jest ponadto mobilizowane do raczkowania lub chodzenia. Zabawka aktywizuje także zmysł słuchu.

Niemowlęta są bardzo ciekawe świata, chcą poznawać go wszystkimi zmysłami. Warto je w tym wspierać, bo to nie tylko pozytywnie wpływa na ich rozwój, ale też wzmacnia więzi z rodzicami. A to ogromna wartość.

Agnieszka Gotówka, 5 miesięcy temu

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 3 tygodnie temu

4
Artykuły Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu
Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Pocenie się u niemowląt

Pocenie się u niemowląt

Niemowlę się poci, a ty nie wiesz, co odpowiada za mokry kark i główkę? Zastanawiasz się, czy dziecko nie jest przypadkiem za ciepło ubrane, a może w domu jest zbyt gorąco i duszno, bo akurat nastał sezon grzewczy?

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Siedzące niemowlę

Siedzące niemowlę

Siedzenie niemowląt pojawia się około 6.-7. miesiąca życia dziecka. Jest to jednak norma, która nie jest przestrzegana przez wszystkie maluchy. Każde rozwija się w swoim tempie. Siedzenie bez podpierania jest już możliwe zwykle dla siedmiomiesięcznego...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niemowlak z kotem

Niemowlak z kotem

Pozytywny wynik testu ciążowego nie oznacza konieczności pożegnania się z kotem. Wielu ludzi, w tym znajomi, sąsiedzi, a czasem nawet lekarze, twierdzi, że dziecko i kot nie powinny mieszkać razem pod jednym dachem.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Chodzenie za ręce

Chodzenie za ręce

Rodzice często są bardzo niecierpliwi w oczekiwaniu na pierwszy krok dziecka. Tymczasem chodzenie niemowląt to zwykle kilka etapów nauki.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Sprawdzian rozwoju niemowląt

Sprawdzian rozwoju niemowląt

Początkowy etap życia dziecka to czas wielkich zmian. W tym okresie rodzice poświęcają wiele uwagi dziecku, obserwując czy rozwój pociechy przebiega pomyślnie i bez zakłóceń.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niespokojny malec

Niespokojny malec

Niespokojne niemowlę to przyczyna frustracji i utraty wiary rodziców we własne zdolności w opiece nad malcem.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niemowlę z rodzicami

Niemowlę z rodzicami

Rozwój ruchowy niemowlęcia to jedna z głównych sfer rozwoju malucha, na podstawie której wnioskuje się o prawidłowościach bądź odchyleniach od norm rozwojowych.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój dziecka do pierwszego roku

Rozwój dziecka do pierwszego roku

Pierwszy miesiąc. Miesięczny maluch może przypadkiem zatrzymać wzrok na twarzy rodzica. Wydaje gardłowe dźwięki. Reaguje pozytywnie na miłe bodźce (...) - jednak jego uśmiech nie jest jeszcze świadomy - i negatywnie na ból czy samotność. ...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój motoryczny niemowlęcia

Rozwój motoryczny niemowlęcia

W pierwszym roku życia dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Wzrost zwiększa się o 50%, a waga podwaja po około trzech-czterech miesiącach życia

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Mowa niemowlęcia

Mowa niemowlęcia

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia przebiega najdynamiczniej - różnica między rocznym brzdącem a noworodkiem jest ogromna. Zmiany dotyczą każdej sfery rozwoju - motorycznej, psychicznej i społecznej.