Trwa ładowanie...

Gordonki i ich wpływ na rozwój dziecka

Gordonki to zajęcia umuzykalniające dla najmłodszych, które wspomagają naturalny dla każdego człowieka proces rozumienia muzyki. Im młodsze dzieci trafią na Gordonki, tym więcej będą z nich miały korzyści, dlatego zdarza się, że uczestniczą w nich dzieci, które nie mają nawet miesiąca. Jak wyglądają takie zajęcia? Jak Gordonki wpływają na rozwój najmłodszych?

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

spis treści

1. Co to są Gordonki?

Gordonki to zajęcia umuzykalniające dla dzieci. Forma oraz główne ich założenia to wynik doświadczeń naukowych i praktycznych badań znanego amerykańskiego jazzmana, a także pedagoga i psychologa muzyki, Edwina Eliasa Gordona.

Muzyk ten był uznanym badaczem, zajmującym się tworzeniem wielu publikacji o tematyce muzycznej, a jego doświadczenie pozwoliło mu na opisanie w całości procesu uczenia się muzyki i wyróżnienia poszczególnych etapów jej rozumienia.

Na tej podstawie stworzył Metodę Gordonowską, która zakłada, że każdy z nas rodzi się z pewnym poziomem muzycznych uzdolnień, które może rozwijać i przy okazji czerpać z tego korzyści dla całościowego rozwoju.

Gordon twierdził, że każde dziecko w największym stopniu przyswaja dźwięki od momentu narodzin do ukończenia 3. roku życia. Te początkowe lata życia są według muzyka niezwykle ważne w kontekście rozwoju umiejętności słuchowych, a więc także muzycznych.

2. Co wyróżnia Gordonki od innych zajęć muzycznych?

Gordonki łączą muzykę z ruchem, przy czym muzyka oznacza tutaj śpiew, słuchanie, ruch i grę na instrumentach. Zajęcia mają swobodny, nie narzucajacy charakter, w których czasie dzieci nie biorą udziału w ruchach naśladowniczych czy schematycznych (jak np. maszerowanie w takt muzyki).

Dzieci czują dużą swobodę w poruszaniu się, a ich reakcje ruchowo - muzyczne są w pełni akceptowane. Zadaniem osoby prowadzącej jest jedynie motywowanie i nakierowywanie ich.

Podczas Gordonek najważniejsza jest zabawa oraz korzystanie z atrakcyjnych dla dzieci przedmiotów, takich jak chusty, wstążki, piłki, kolorowe piórka, grzechotki, bański mydlane etc.

Nagrania używane na zajęciach nie są przerabiane - najważniejszy jest ruch, melodia oraz rytm. W czasie zabawy melodie prezentowane są w różnych skalach, dzięki czemu dzieci w łatwy sposób uczą się języka muzycznego.

Gordonowskie zajęcia można rozpocząć już w pierwszym miesiącu życia, choć zdarza się, że mamy uczestniczą w nich, gdy są jeszcze w ciąży.

Muzyka dla niemowląt
Muzyka dla niemowląt

Dziecko słyszy na długo przed urodzeniem, czyli jeszcze w życiu prenatalnym. Mimo że dźwięki muzyki

przeczytaj artykuł

3. Rola zabawy w Gordonkach

W czasie gordonkowych zajęć dziecko w pełni poddaje się zabawom muzycznym, które sprawiają mu przyjemność i które podążają za nim oraz jego potrzebami.

Jednym z głównych założeń Gordonek jest uczestnictwo rodziców w zabawach, których zadaniem jest podążanie za dzieckiem i angażowanie się w interpretowaną przez dziecko zabawę.

Umuzykalnianie Metodą Gordonowską wspomaga naturalny proces uczenia się muzyki przez powtarzanie prostych sekwencji, takich jak: ram, pam, pam itp. w określonych muzycznych ciągach. Po wielokrotnym potwórzeniu tych sekwencji dzieci zaczynają je odtwarzać w ustalonym rytmie.

4. Jak Gordonki wpływają na rozwój dziecka?

Naukowo udowodniono, ze zajęcia gordonowskie pozytywnie wpływają na rozwój dziecka. W atrakcyjny sposób łączą naukę z zabawą, a ich celem przede wszystkim jest nauka języka muzyki, czyli zabawa melodią, improwizacja i powtarzanie.

Jakie są korzyści z uczęszczania przez najmłodszych na zajęcia gordonkowe?

  • wykorzystują maksymalny potencjał dziecka;
  • zapewniają dzieciom kontakt z rówieśnikami;
  • uczą dzieci kochać muzykę;
  • rozwijają poczucie tonalne dziecka;
  • zwiększają zasób słów dziecka.

Zajęcia gordonowskie są już na tyle popularne, że z pewnością znajdziemy je w każdym większym mieście. Jeśli tylko mamy taką możliwość, z pewnością warto choćby raz spróbować uczestnictwa z takich zajęciach, nasze dziecko może wiele zyskać!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.