Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Późna ciąża

Późna ciąża
Późna ciąża (Zdjęcie pary/Shutterstock)

Wiele kobiet w dzisiejszych czasach decyduje się na późne macierzyństwo. Praca, kariera, chęć „dorobienia się” przesuwają w czasie tę ważną dla każdej kobiety decyzję. Coraz więcej pań stara się zostać mamą dopiero po trzydziestym roku życia. Plusy: dojrzałość, więcej cierpliwości, więcej doświadczenia… Minusy: wady genetyczne… czy na pewno? Większość lekarzy zgadza się z tym faktem – zegara biologicznego nie da się przecież oszukać. Jednakże są i tacy, którzy sądzą, że zarówno młoda, jak i dojrzała kobieta może urodzić chore dziecko. Wiek bowiem nie jest najważniejszy.

spis treści

1. Jak dbać o siebie?

Kobieta po trzydziestce powinna o siebie dbać, zrobić odpowiednie badania w ciąży i cieszyć się błogosławionym stanem - uważają lekarze. Tu nasuwa się także pytanie, dlaczego za winę upośledzenia dziecka nigdy nie obarcza się ojca? Że to on zbyt późno zdecydował się na ojcostwo? Jest to wina świadomości społeczeństwa, która winą w tej kwestii zawsze obarcza kobietę.

Co zrobić zatem, by minimalizować ryzyko wystąpienia wad? Owszem, wziąć pod uwagę wiek, jednakże nie tylko. Ponadto, trzeba:

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"
  • Być pod stałą opieką lekarską, wykonywać wszystkie badania w terminach.
  • Najlepiej wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie, zwłaszcza wody; pomaga pozbyć się toksyn, co jest korzystne dla mamy i dziecka.
  • Jeść produkty z błonnikiem, które pobudzają pracę jelit i zapobiegają zaparciom: owoce (jabłka, banany, melony), świeże warzywa (brokuły, ogórki, zielona fasolka).
  • Spacerować, chodzić dużo na świeżym powietrzu.
  • Unikać papierosów – także biernie.
  • Unikać kawy, alkoholu.
  • Nie przemęczać się.
  • Uważać na lekarstwa, każde przyjmowanie ich konsultować z lekarzem.

Mówi się często, że kobiety są w stanie zaryzykować zdrowie dziecka dla stanowiska i kariery zawodowej. Jest to jednak mocno przesadzone. Rozkwit na gruncie wykonywanej profesji jest ważny, ale nie oznacza to, że przyszłe mamy są w stanie wszystko poświęcić, aby osiągnąć maksimum kariery.

Następny artykuł: Zespół Pataua
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze