Trwa ładowanie...

Późna ciąża

Wiele kobiet w dzisiejszych czasach decyduje się na późne macierzyństwo. Praca, kariera, chęć „dorobienia się” przesuwają w czasie tę ważną dla każdej kobiety decyzję. Coraz więcej pań stara się zostać mamą dopiero po trzydziestym roku życia. Plusy: dojrzałość, więcej cierpliwości, więcej doświadczenia… Minusy: wady genetyczne… czy na pewno? Większość lekarzy zgadza się z tym faktem – zegara biologicznego nie da się przecież oszukać. Jednakże są i tacy, którzy sądzą, że zarówno młoda, jak i dojrzała kobieta może urodzić chore dziecko. Wiek bowiem nie jest najważniejszy.

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"

spis treści

1. Jak dbać o siebie?

Kobieta po trzydziestce powinna o siebie dbać, zrobić odpowiednie badania w ciąży i cieszyć się błogosławionym stanem - uważają lekarze. Tu nasuwa się także pytanie, dlaczego za winę upośledzenia dziecka nigdy nie obarcza się ojca? Że to on zbyt późno zdecydował się na ojcostwo? Jest to wina świadomości społeczeństwa, która winą w tej kwestii zawsze obarcza kobietę.

Ciąża w późniejszym wieku
Ciąża w późniejszym wieku

Ciąża po 35. roku życia wymaga szczególnej uwagi.

zobacz galerię

Co zrobić zatem, by minimalizować ryzyko wystąpienia wad? Owszem, wziąć pod uwagę wiek, jednakże nie tylko. Ponadto, trzeba:

  • Być pod stałą opieką lekarską, wykonywać wszystkie badania w terminach.
  • Najlepiej wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie, zwłaszcza wody; pomaga pozbyć się toksyn, co jest korzystne dla mamy i dziecka.
  • Jeść produkty z błonnikiem, które pobudzają pracę jelit i zapobiegają zaparciom: owoce (jabłka, banany, melony), świeże warzywa (brokuły, ogórki, zielona fasolka).
  • Spacerować, chodzić dużo na świeżym powietrzu.
  • Unikać papierosów – także biernie.
  • Unikać kawy, alkoholu.
  • Nie przemęczać się.
  • Uważać na lekarstwa, każde przyjmowanie ich konsultować z lekarzem.

Mówi się często, że kobiety są w stanie zaryzykować zdrowie dziecka dla stanowiska i kariery zawodowej. Jest to jednak mocno przesadzone. Rozkwit na gruncie wykonywanej profesji jest ważny, ale nie oznacza to, że przyszłe mamy są w stanie wszystko poświęcić, aby osiągnąć maksimum kariery.

Lek. Paweł Baljon
Następny artykuł: Zespół Pataua
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.