Późna ciąża

Wiele kobiet w dzisiejszych czasach decyduje się na późne macierzyństwo. Praca, kariera, chęć „dorobienia się” przesuwają w czasie tę ważną dla każdej kobiety decyzję. Coraz więcej pań stara się zostać mamą dopiero po trzydziestym roku życia. Plusy: dojrzałość, więcej cierpliwości, więcej doświadczenia… Minusy: wady genetyczne… czy na pewno? Większość lekarzy zgadza się z tym faktem – zegara biologicznego nie da się przecież oszukać. Jednakże są i tacy, którzy sądzą, że zarówno młoda, jak i dojrzała kobieta może urodzić chore dziecko. Wiek bowiem nie jest najważniejszy.

Polecane wideo:

Jak dbać o siebie?

Kobieta po trzydziestce powinna o siebie dbać, zrobić odpowiednie badania w ciąży i cieszyć się błogosławionym stanem - uważają lekarze. Tu nasuwa się także pytanie, dlaczego za winę upośledzenia dziecka nigdy nie obarcza się ojca? Że to on zbyt późno zdecydował się na ojcostwo? Jest to wina świadomości społeczeństwa, która winą w tej kwestii zawsze obarcza kobietę.

Ciąża w późniejszym wieku

Ciąża po 35. roku życia wymaga szczególnej uwagi.

Co zrobić zatem, by minimalizować ryzyko wystąpienia wad? Owszem, wziąć pod uwagę wiek, jednakże nie tylko. Ponadto, trzeba:

  • Być pod stałą opieką lekarską, wykonywać wszystkie badania w terminach.
  • Najlepiej wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie, zwłaszcza wody; pomaga pozbyć się toksyn, co jest korzystne dla mamy i dziecka.
  • Jeść produkty z błonnikiem, które pobudzają pracę jelit i zapobiegają zaparciom: owoce (jabłka, banany, melony), świeże warzywa (brokuły, ogórki, zielona fasolka).
  • Spacerować, chodzić dużo na świeżym powietrzu.
  • Unikać papierosów – także biernie.
  • Unikać kawy, alkoholu.
  • Nie przemęczać się.
  • Uważać na lekarstwa, każde przyjmowanie ich konsultować z lekarzem.

Mówi się często, że kobiety są w stanie zaryzykować zdrowie dziecka dla stanowiska i kariery zawodowej. Jest to jednak mocno przesadzone. Rozkwit na gruncie wykonywanej profesji jest ważny, ale nie oznacza to, że przyszłe mamy są w stanie wszystko poświęcić, aby osiągnąć maksimum kariery.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Ciaza

Jadziagabi • ostatni post 2 tygodnie temu

1
Artykuły Zagrożenia ciąży po 35 roku życia
Zagrożenia ciąży po 35 roku życia

Depresja częstsza u kobiet, których matki rodziły w późnym wieku!

Depresja częstsza u kobiet, których matki rodziły w późnym wieku!

się u młodych kobiet, które przyszły na świat, gdy ich matki miały co najmniej 35 lat. Do powyższych wniosków badacze doszli po trwającej dwadzieścia (...) ? Coraz więcej kobiet decyduje się na założenie rodziny po 30. roku życia,...

Zagrożenia ciąży po 35 roku życia

Poronienia nawykowe

Poronienia nawykowe

są w szczególności kobiety ciężarne po 35. roku życia. Poronienie w drugim trymestrze ciąży sugeruje zazwyczaj problemy maciczne. Poronienie ciąży w pierwszym (...) Poronienia nawykowe...

Zagrożenia ciąży po 35 roku życia

Zespół Pataua w późnej ciąży

Zespół Pataua w późnej ciąży

Zespół Pataua jest stosunkowo mało znany, co nie zmienia faktu, że wiążą się z nim poważne zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka. Ponad 80% dzieci z tym zespołem umiera w pierwszym roku życia.

Zagrożenia ciąży po 35 roku życia

Zespół Pataua

, co nie zmienia faktu, że wiążą się z nim poważne zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka. Ponad 80 proc. dzieci z tym zespołem umiera w pierwszym roku życia (...) oraz problemy z sercem, które mogą...

Ciąża po 35 r.ż.

Najstarsza matka na świecie

Najstarsza matka na świecie

. Po dwóch nieudanych zabiegach zaszła w ciążę w lipcu zeszłego roku. Kontrowersje wokół późnej ciąży Decyzja małżonków wzbudza duże kontrowersje (...) . Po pierwsze, ciąża w tak późnym...

Ciąża wielopłodowa

Jednojajowe bliźniaki

Jednojajowe bliźniaki

Bliźnięta to podwójne szczęście, ale i podwójne wyzwanie, które rozpoczyna się już z chwilą zapłodnienia. Ciąża bliźniacza z założenia traktowana jest jak swego rodzaju patologia, tzw. ciąża wysokiego ryzyka.

Ciąża po 35 r.ż.

Opieka prenatalna

Opieka prenatalna

Ciąża po 35. urodzinach może być udana. Ale wymaga szczególnej opieki prenatalnej.