Trwa ładowanie...

Karmienie piersią w nocy

Avatar placeholder
04.05.2017 22:34
Karmienie piersią w nocy
Karmienie piersią w nocy (Zdjęcie rodziny / Shutterstock)

Karmienie piersią w nocy dla kobiety jest dość męczące, jednak dla dziecka – potrzebne w zdrowym i prawidłowym rozwoju. Zwłaszcza noworodki często domagają się piersi w nocy, ponieważ pojemność ich żołądka jest jeszcze niewielka. Przy karmieniu naturalnym nie należy rezygnować z przystawiania dziecka do piersi nocą. Zresztą jest to znacznie łatwiejsze niż przygotowywanie mleka modyfikowanego i podgrzewanie go w butelce.

spis treści

1. Karmienie na żądanie

Mleko z piersi podawane dziecku nocą zawiera dużo więcej kalorii niż mleko, którym karmisz w ciągu dnia. Dla malucha jest to duży zastrzyk energii, by rosnąć i przybierać na wadze. Nocny pokarm matki jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe – bardzo ważne dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego i siatkówki oka. Jeśli masz niewiele pokarmu w piersiach, karmienie dziecka w nocy jest konieczne. We krwi wzrasta wówczas stężenie prolaktyny – hormonu pobudzającego gruczoły mlekowe do produkcji pokarmu.

Jak często przystawiać maluszka do piersi nocą? Odpowiedź jest jedna: karm tak często, jak dziecko ma na to ochotę. Noworodek ssie pierś zwykle co 2-3 godziny. Starsze niemowlęta można karmić rzadziej, a w miarę wzrostu dziecka – stopniowo oduczać nocnego przystawiania do piersi. Dwumiesięczne niemowlę może mieć nocną przerwę między dwoma karmieniami trwającą nawet do pięciu-sześciu godzin. Jeśli chcesz karmić maluszka wyłącznie piersią, bez podawania mu dodatkowych mieszanek mlecznych, przerwy między karmieniami nie powinny być dłuższe niż cztery godziny – w przeciwnym razie może ci się zmniejszyć ilość pokarmu.

2. Budzenie na jedzenie

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Niektóre niemowlęta potrafią spokojnie przespać całą noc i wcale nie dają żadnych znaków, że są głodne. Matki takich małych śpiochów obawiają się często, że dziecko nie będzie prawidłowo przybierać na wadze. Zastanawiają się, czy nie budzić dziecka na nocny posiłek. Gdy maluszek nie skończył jeszcze pierwszego miesiąca życia, należy budzić go na jedzenie. Koniecznie należy przerywać również zbyt długi sen wcześniaka i noworodka o niskiej masie urodzeniowej. Jak to robić? Wyjmij maluszka z łóżeczka, zmień mu pieluszkę, a potem ubierz i przystaw do piersi w pozycji leżącej na boku. Nie musisz go mocno rozbudzać. Jeśli jednak dziecko przysypia, łaskocz je delikatnie w policzek, podrap w uszko, mów do niego. Karm przy zapalonej lampce nocnej. Dziecko powinno possać pierś przynajmniej 5-10 minut. Po najedzeniu się maluszek zapewne szybko uśnie. Gdy jednak całą noc przesypia zdrowo rozwijające się i prawidłowo przybierające na wadze dziecko cztero-, pięciomiesięczne, nie musisz go wcale budzić na karmienie.

Niestety, nie wszystkie niemowlęta robią sobie w nocy dłuższą przerwę w jedzeniu. Czasami nawet się zdarza, że dziecko, które początkowo budziło się w nocy co 2-3 godziny, po paru miesiącach zamiast wydłużać sobie nocny odpoczynek bez posiłku, zaczyna go skracać. Budzi się często w nocy, nie dając spać rodzicom. Płacze, przystawione do piersi ssie tylko chwilę, zaraz zasypia, a po odłożeniu do łóżeczka domaga się znów jedzenia. Powodem częstych pobudek niemowlęcia w nocy nie musi być głód. Rytm snu może zaburzać mokra pielucha, kolka, wyrzynające się ząbki lub po prostu chęć poczucia bliskości mamy. W takiej sytuacji masz dwa rozwiązania: albo zaczniesz spać z dzieckiem w łóżku, pozwalając mu ssać pierś tyle razy, ile chce w ciągu nocy, albo będziesz go po karmieniu konsekwentnie odkładać do łóżeczka i namówisz męża, by zaangażował się w usypianie malucha. Nie dokarmiaj tylko dziecka mlekiem modyfikowanym – ono najczęściej nie tyle jest głodne, co raczej potrzebuje ciepła i poczucia bezpieczeństwa.

3. Oduczanie nocnego karmienia

Kiedy dziecko zacznie przesypiać całą noc, bez konieczności podawania mu piersi? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z reguły maluchy karmione wyłącznie naturalnie domagają się ssania piersi przez cały okres karmienia. Gdy dziecko skończy pierwszy rok życia, warto je jednak odzwyczajać od nocnego podjadania. Nocne karmienie piersią jest nie tylko męczące dla ciebie, ale też niekorzystne dla malucha. Może bowiem powodować próchnicę zębów. Wieczorem należy więc dać dziecku bardziej obfitą kolację, by nie domagało się jedzenia w nocy. Gdy się obudzi, nie biegnij je karmić, lecz pokołysz, pogłaszcz po główce, podaj kubeczek z piciem. Bądź konsekwentna, a po kilku tygodniach dziecko zapomni o nocnym ssaniu cyca.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze