Trwa ładowanie...

Objawy owulacji - temperatura, śluz owulacyjny, ból

Avatar placeholder
14.10.2022 10:15
Objawy owulacji - temperatura, śluz owulacyjny, ból
Objawy owulacji - temperatura, śluz owulacyjny, ból (GettyImages)

Owulacja zwana jest inaczej jajeczkowanie. W czasie owulacji dochodzi do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Zazwyczaj występuje raz na cykl owulacyjny. Objawy owulacji to tak naprawdę objawy płodności kobiety, gdyż właśnie w okresie okołoowulacyjnym kobieta jest najbardziej płodna. Trzeba jednak pamiętać, że płodność kobiety rozpoczyna się nieco przed i kończy nieco po owulacji.

spis treści

1. Temperatura ciała w czasie owulacji

Objawy jajeczkowania mogą być trochę inne u różnych kobiet, jednak po kilku miesiącach obserwacji każda kobieta jest w stanie stwierdzić, czy ma owulację. Owulację można badać także za pomocą testów owulacyjnych, badających mocz. Stosuje się je podobnie jak testy ciążowe.

Owulacja pojawia się w momencie, kiedy w organizmie kobiety podnosi się hormon o nazwie progesteron. Jest on odpowiedzialny za objawy owulacji, takie jak podniesiona podstawowa temperatura ciała. Podstawową temperaturę ciała mierzy się codziennie rano po przebudzeniu, ale jeszcze przed wstaniem z łóżka. Jest ona wtedy zbliżona do temperatury podczas snu.

Temperatura w czasie owulacji podnosi się o kilka kresek (zwykle około pół stopnia) i aby zauważyć taką zmianę, najlepiej jest zaopatrzyć się w termometr owulacyjny, z rozciągniętą podziałką, tak aby nawet najmniejsze zmiany w temperaturze ciała były łatwe do zauważenia. Podniesiona temperatura ciała pojawia się tuż po owulacji i trwa około dwa tygodnie. Jeśli utrzymuje się dłużej, może oznaczać infekcję lub ciążę.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

2. Śluz owulacyjny

Płodny śluz szyjkowy to śluz estrogenny, wydzielany pod wpływem estrogenów w organizmie kobiety. Taki śluz „wspiera” plemniki w ich drodze do jajeczka, dostarcza im składniki odżywcze, przyspiesza ich ruch, a nawet „selekcjonuje”, wybierając najbardziej ruchliwe i najzdrowsze plemniki. Śluz płodny wywołuje uczucie wilgoci w pochwie, jest obfity, rozciągliwy i przezroczysty.

Badanie ujścia szyjki macicy wymaga nieco wprawy. W czasie owulacji ujście macicy w części pochwowej się unosi, jest miękkie, otwarte i wilgotne. Można to sprawdzić, wkładając czysty palec do pochwy jak najgłębiej, aż poczuje się opór. Można to zrobić na siedząco lub na stojąco z jedną nogą na krześle.

Do objawów owulacji należy zmiana temperatury, charakterystyczny śluz i ból owulacyjny
Do objawów owulacji należy zmiana temperatury, charakterystyczny śluz i ból owulacyjny (123RF)

3. Ból podczas owulacji

Nie każda kobieta uskarża się na ból owulacyjny, jednak u wielu się on pojawia. Jest to zwykle kłucie w podbrzuszu z jednej strony. Może objawiać się także pobolewaniem w dole brzucha. W czasie owulacji piersi mogą być lekko obolałe i bardzo wrażliwe na dotyk. Inne objawy owulacji to także, u niektórych kobiet, podniesione libido, poprawienie stanu włosów i cery.

Należy pamiętać, że dni płodne kobiety zaczynają się już około trzech dni przed owulacją i jej objawami, a trwają do około dwóch dni po owulacji. Wiąże się to z tym, że plemnik jest w stanie przetrwać w organizmie kobiety około trzech dni, a więc może dotrwać do momentu owulacji, a komórka jajowa może zostać zapłodniona przez dobę po owulacji.

Jeśli więc wykorzystuje się objawy owulacji jako naturalną metodę planowania rodziny, trzeba umieć przewidzieć jajeczkowanie, nie tylko je obserwować. Potrzebne są to tego obserwacje przez co najmniej kilka miesięcy oraz regularne cykle menstruacyjne. U kobiet z nieregularną miesiączką, przewidzenie owulacji i dni płodnych jest niemożliwe z wykorzystaniem naturalnych metod antykoncepcji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze