Trwa ładowanie...

Plamienie międzymiesiączkowe - przyczyny krwawienia między miesiączkami

Avatar placeholder
30.01.2024 23:45
Plamienie międzymiesiączkowe mogą wynikać zarówno z fizjologii jak i niektórych chorób
Plamienie międzymiesiączkowe mogą wynikać zarówno z fizjologii jak i niektórych chorób (Adobe Stock)

Plamienie międzymiesiączkowe zdarza się od czasu do czasu u niemal każdej kobiety. Może być zarówno objawem oznaczającym, że właśnie nastąpiła owulacja, jak i symptomem niektórych schorzeń. Lekkie plamienie w środku cyklu nie wymaga konsultacji lekarskiej, chociaż przy wizycie trzeba wspomnieć, że mamy dwa okresy w miesiącu i pojawia się krwawienie w trakcie cyklu. Należy pójść do lekarza, jeśli krwawienie z pochwy przed okresem jest obfite i towarzyszy mu silny ból. Skąd się bierze plamienie po okresie? Co oznacza kilkudniowe plamienie po okresie? Dlaczego pojawia się krwawienie w dni płodne?

spis treści

1. Czym są krwawienia międzymiesiączkowe?

Co to jest plamienie międzymiesiączkowe? W okresie prokreacji każda kobieta przechodzi około 400 cykli menstruacyjnych. Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa od 21 do 25 dni, krwawienie miesiączkowe zaś nie dłużej niż 7 dni. Podczas miesiączki tracimy zwykle mniej więcej 80 ml krwi.

Dość często stwierdza się niewłaściwe krwawienie menstruacyjne, objawiające się na różne sposoby, między innymi jako krwawienie międzymiesiączkowe (metrorrhagia). Jak nazwa wskazuje, jest to plamienie między miesiączkami, możemy powiedzieć, że jest to okres po okresie, krwawienie poza okresem.

Występujące po okresie plamienie u kobiet może wynikać z różnych przyczyny - może to być krwawienie podczas owulacji (krwawienie owulacyjne, krwawienia podczas dni płodnych), lub wynikające z zaburzeń hormonalnych czy antykoncepcji, czasem pojawia się plamienie po wysiłku fizycznym. Czasem krwawienie po okresie występuje także wskutek poważniejszych chorób. Plamienie po okresie - co oznacza?

2. Przyczyny plamień międzymiesiączkowych

Zobacz film: "Problemy hormonalne kobiet"

Dlaczego pojawia się krwawienie z pochwy bez okresu? Krwawienie z pochwy - przyczyny plamienia? Wśród przyczyn plamień międzymiesiączkowych możemy wyróżnić:

2.1. Plamienie międzymiesiączkowe a antykoncepcja hormonalna

Wiele kobiet skarży się na plamienie w trakcie cyklu i inne zaburzenia miesiączkowania ze względu na przyjmowane hormonalne środki antykoncepcyjne.

Krwawienie po miesiączce w czasie przyjmowania pigułek (poza krwawieniami z odstawienia) pojawia się częściej u kobiet, które przyjmują minipigułki niż pigułki dwuskładnikowe (chociaż w zależności od osoby, mogą pojawić się zarówno u jednych, jak i u drugich).

Wiąże się to z zawartym w tabletkach dwuskładnikowych etynyloestradiolem (syntetycznym hormonem udającym estrogen, który ma także negatywne działanie, na przykład zwiększające ryzyko zakrzepów).

Minipigułka zawiera tylko progestagen (syntetyczny hormon mający swoje zalety, ale także i wady). To on powoduje czasem nieprzewidziane krwawienia w połowie cyklu, tycie, wymioty i zatrzymywanie wody w organizmie. To działanie bywa łagodzone właśnie estrogenami.

Jednak w większości przypadków niepożądane objawy, takie jak ból brzucha i krwawienia, zanikają po kilku miesiącach stosowania.

2.2. Plamienie międzymiesiączkowe a zaburzenia hormonalne

Przyczyną plamień międzymiesiączkowych mogą być również zaburzenia hormonalne, które towarzyszą różnym schorzeniom, m.in. zespołowi policystycznych jajników.

2.3. Plamienie międzymiesiączkowe a ciąża

Niewielkie krwawienie w środku cyklu (krwawienie śródcykliczne) to najczęściej plamienie owulacyjne, więc jest najzupełniej naturalne. Może mu towarzyszyć ból owulacyjny, czyli lekkie kłucie w okolicy jajnika lub ból jak na okres w połowie cyklu.

Plamienie w połowie cyklu a ciąża? Jeśli jednak w poprzednim miesiącu doszło do niezabezpieczonego współżycia, niewielkie krwawienie przed okresem, plamienie po owulacji może oznaczać implantację zarodka.

Jeśli kobieta nie jest pewna, czy mogła zajść w ciążę, powinna zrobić sobie test ciążowy, który można dostać w każdej aptece, ponieważ krwawienie okołoowulacyjne - kilkudniowe plamienie po owulacji może oznaczać ciążę.

Cykl owulacyjny
Cykl owulacyjny

Czas pomiędzy pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego a pierwszym dniem następnego krwawienia – czyli

przeczytaj artykuł

2.4. Plamienie międzymiesiączkowe a choroby

Inną grupą przyczyn tego, że pojawia się krwawienie między okresami, są schorzenia narządów rodnych kobiety. Krwawienia między okresem pojawiają się w przebiegu wielu różnych chorób.

Przyczyną krwawienia między miesiączkami mogą być:

3. Plamienie międzymiesiączkowe - badania

W przypadku wystąpienia krwawień międzymiesiączkowych, kobieta powinna skonsultować się z ginekologiem. Diagnostyka w pierwszym kroku polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego. Lekarz zadaje pytania m.in. o częstość i intensywność krwawienia między miesiączkami, o objawy towarzyszące, okoliczności ich występowania oraz historię chorobową.

W dalszej kolejności ginekolog przechodzi do badania przedmiotowego - ocenia wielkość i ruchomość macicy, obecność guzów przydatkowych i bolesność w czasie poruszania narządu rodnego.

Uzyskane w ten sposób informacje są wskazaniem do przeprowadzenia kolejnych badań, także laboratoryjnych i obrazowych. Niekiedy zlecane są również badania bakteriologiczne oraz badanie poziomu hormonów, które jak wcześniej pisaliśmy, może być przyczyną krwawień międzymiesiączkowych.

Badania obrazowe, jak np. USG ginekologiczne jest ważnym elementem diagnostyki przyczyn krwawienia międzymiesiączkowego. Ważna jest dokładna ocena błony śluzowej jamy macicy, której wygląd zmienia się w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego oraz wieku kobiety.

Może zostać zlecone także USG miednicy mniejszej, cytologia, badanie kolposkopowe czy sonohisteriografia. Czasem zlecany jest także rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.

Ginekolog powinien też zwrócić uwagę na dolegliwości związane bezpośrednio z układem płciowym. W badaniu fizykalnym powinna zostać uwzględniona m.in. masa ciała, stan tarczycy, powiększenie wątroby, obrzęki czy krwawe podbiegnięcia.

4. Co robić w przypadku krwawień międzymiesiączkowych?

Krwawienie międzymiesiączkowe wywołane działaniem pigułki antykoncepcyjnej nie musi oznaczać, że pigułki są „do wymiany”. Przez pierwsze kilka miesięcy takie nieregularności w cyklu są normalne. Jeśli jednak krwawienia między miesiączkami utrzymują się, pigułkę trzeba zmienić.

Uciążliwe krwawienie z dróg rodnych mające swoją przyczynę w różnego rodzaju schorzeniach musi być zdiagnozowane i wyleczone. Nadżerki są usuwane za pomocą elektrokoagulacji lub leków dopochwowych.

Mięśniaki i polipy zazwyczaj się usuwa operacyjnie (możliwe jest także leczenie hormonalne). Endometrioza może być leczona za pomocą wyłyżeczkowania jamy macicy. Nowotwory narządów rodnych leczy się tak jak pozostałe choroby nowotworowe – za pomocą chemioterapii, radioterapii lub usunięcia chirurgicznego.

5. Jak często występują krwawienia między miesiączkami?

To, jak często występują plamienia międzymiesiączkowe, zależy od przyczyny występowania tej dolegliwości. Niezależnie od jednak od powodu, jeśli długotrwałe krwawienie z pochwy po okresie czy też kilkudniowe zdarza się niepokojąco często, jest bardzo obfite lub towarzyszy mu silny ból czy gorączka – wymaga jak najszybszej wizyty u lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze