Ciąża trojacza

Ciąża trojacza to zarówno wielka radość, jak i duże obciążenie. Kiedy w badaniu USG okazuje się, że dzieci będzie trójka, niektóre mamy stresują się, że trudno będzie sobie poradzić. Ciąża trojacza wymaga profesjonalnego monitorowania i szczególnie dobrej opieki. Trojaczki to wyzwanie, ale przy odpowiednim prowadzeniu ciąży i dbaniu o zdrowie, kobieta ma szanse na trójkę zdrowych dzieci.

Trojaczki

Ciąża trojacza to zarówno wielka radość, jak i duże obciążenie. Kiedy w badaniu USG okazuje się, że dzieci będzie trójka, niektóre mamy stresują się, że...

Skąd się bierze ciąża trojacza?

Ciąża trojacza zdarza się obecnie coraz częściej. Ma to związek z nowymi sposobami wspomagania płodności, a konkretnie z lekami pobudzającymi owulację. Przy braku takiego leczenia, zazwyczaj w ciele kobiety produkowana jest jedna komórka jajowa i to ona jest zapładniana. Przy korzystaniu ze środków leczących niepłodność, częściej zdarza się, że produkowanych komórek jajowych jest więcej niż jedna. Trojaczki rodzą się także wtedy, kiedy naturalnie w ciele kobiety wytworzone zostały trzy komórki jajowe.

Polecane wideo:

Oprócz tego, także zapłodnienie in vitro zwiększa szanse na poczęcie trojaczków. Podczas takiego zapłodnienia poza organizmem matki, wykorzystuje się zazwyczaj kilka komórek jajowych, aby zwiększyć szansę, że w którejś z nich dojdzie do zapłodnienia.

Jeśli trojaczki zostaną wykryte we wczesnej ciąży, może się zdarzyć, że nie urodzi się trójka dzieci. W jednym z badań na ten temat, w pierwszych dziewięciu tygodniach u połowy kobiet zmniejszyła się ilość płodów. Jedna trzecia urodziła bliźnięta, a 18 proc. jedno dziecko. Trzy proc. kobiet z wykrytą ciążą dwojaczą poroniło.

Objawy ciąży trojaczej

Ogólnie rzecz biorąc, ciąża trojacza ma zwykle silniejsze objawy ciąży niż ciąża z jednym dzieckiem. Poranne mdłości i wymioty są dużo silniejsze, co sprawia, że trzeba bardzo uważać na to, co się je, aby nie dopuścić do niedoborów i odwodnienia. Waga kobiety w ciąży z trojaczkami także będzie większa niż kobiety noszącej jedno dziecko – przybiera ona na wadze od 13 do 25 kilogramów. Ryzyko cukrzycy ciążowej jest wyższe dla kobiet donoszących ciążę mnogą. Taka ciąża częściej wymaga także dużej ilości odpoczynku, i to na leżąco. Nie jest to oczywiście zawsze ciąża zagrożona, jednak na pewno bardziej obciążająca niż ciąża pojedyncza.

Aby stwierdzić, że ciąża jest ciążą trojaczą, nie wystarczy ocenić wielkość brzuszka przyszłej mamy, chociaż bardzo duży brzuch może już sugerować, że to ciąża mnoga. Trzeba wziąć pod uwagę także zaawansowanie ciąży. Jeśli brzuch jest dużo większy niż u innych kobiet na konkretnym etapie ciąży – może to sugerować kilkoro dzieci. Aby jednak mieć co do tego pewność, konieczne są dokładniejsze badania. Przy osłuchiwaniu lekarz może usłyszeć bicie kilku serc. Pewność daje jednak dopiero USG przezskórne, wykonywane rutynowo u każdej kobiety w ciąży.

Kobieta w ciąży trojaczej powinna pamiętać, że każda ciąża mnoga wymaga jeszcze dokładniejszej opieki i kontroli nad zdrowiem matki i dzieci niż ciąża jednym dzieckiem. Trzeba dbać o siebie trzy razy bardziej. Dobrze jest też wybrać lekarza prowadzącego ciąże mnogie, mającego doświadczenie w przyjmowaniu na świat wieloraczków.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Ciąża ?

~Ppp • ostatni post 3 dni temu

2
Artykuły Ciąża wielopłodowa
Ciąża wielopłodowa

Trojaczki

Trojaczki

Ciąża trojacza to zarówno wielka radość, jak i duże obciążenie. Kiedy w badaniu USG okazuje się, że dzieci będzie trójka, niektóre mamy stresują się, że trudno będzie sobie poradzić.

Ciąża wielopłodowa

Chciała mieć syna - jest w ciąży z pięcioraczkami

Chciała mieć syna - jest w ciąży z pięcioraczkami

zaszła w ciążę naturalnie, a w gabinecie lekarskim usłyszała, że będzie mamą bliźniąt. Pięcioraczki zamiast bliźniąt Pierwotna diagnoza (...) syna - z badań wynika, że na świecie pojawi się jeden chłopiec i cztery dziewczynki. Jedna...

Ciąża wielopłodowa

Poznaj niesamowite bliźnięta

Poznaj niesamowite bliźnięta

Nietypowe pary bliźniąt Statystyki pokazują, że bliźniaki rodzą się średnio raz na 80 porodów. Każde dziecko jest wyjątkowe, jednak nie każde... nietypowe. Przedstawiamy szczególne pary bliźniąt, o których usłyszał cały świat. Są naprawdę wyjątkowe! Bliźniaki...

Ciąża wielopłodowa

Najstarsze siedmioraczki na świecie skończyły 18 lat

Najstarsze siedmioraczki na świecie skończyły 18 lat

w kolejną ciążę. Okazało się, że zostanie mamą siedmioraczków. Bobbi urodziła w 31 tygodniu ciąży. Dzieci przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie (...) są dla siebie przyjaciółmi. Niezwykle rzadkie przypadki Chociaż...

Ciąża wielopłodowa

Jednojajowe bliźniaki

Jednojajowe bliźniaki

Bliźnięta to podwójne szczęście, ale i podwójne wyzwanie, które rozpoczyna się już z chwilą zapłodnienia. Ciąża bliźniacza z założenia traktowana jest jak swego rodzaju patologia, tzw. ciąża wysokiego ryzyka.

Ciąża wielopłodowa

Syjamskie bliźnięta

Syjamskie bliźnięta

nie są w stanie przeżyć nawet okresu ciąży lub umierają w czasie oczekiwania na operację. Wiele dylematów moralnych wzbudza także sytuacja, gdy nierozdzielenie grozi śmiercią, a szanse obu bliźniąt są identyczne.