Trwa ładowanie...

Lekarze rozłączyli bliźniaczki syjamskie połączone głowami!

 Aleksandra Miłosz
04.12.2018 11:02
Lekarze rozłączyli bliźniaczki syjamskie połączone głowami!
Lekarze rozłączyli bliźniaczki syjamskie połączone głowami! (Facebook.com)

Rodzice Erin i Abby Delaney nie posiadają się z radości. Ich córki po raz pierwszy mogą leżeć w łóżeczku obok siebie. Do tej pory było to niemożliwe, ponieważ bliźniaczki były połączone ze sobą główkami. Marzenie ich rodziców w końcu się spełniło – lekarze ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii rozłączyli dziewczynki.

1. Czekając na rozwiązanie

Zrośnięcie główkami to dość rzadkie połączenie bliźniąt syjamskich. Najczęściej dzieci połączone są klatką piersiową, miednicą lub jamą brzuszną. Często też dzielą między siebie jeden organ, np. wątrobę. Dzieje się tak we wczesnych stadiach rozwoju płodowego, gdy z jednego zarodka tworzą się dwa.

Facebook.com
Facebook.com

Tak było w przypadku Erin i Abby, które przyszły na świat 26 lipca 2016 roku, 10 tygodni przed planowanym rozwiązaniem. Już od 11. tygodnia ciąży ich rodzice wiedzieli, że maluchy urodzą się zrośnięte główkami. Mama dziewczynek od 26. tygodnia leżała w szpitalu, oczekując na przywitanie swoich córeczek na świecie.

Zobacz film: "Syjamskie bliźniaczki nie skorzystały z możliwości rozdzielenia"
Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich
Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich [6 zdjęć]

Maria Clara i Maria Eduarda to bliźniaczki syjamskie z Salvadoru w Brazylii. Na zdjęciu mają trzy miesiące

zobacz galerię

2. 11 godzin niepewności

W operacji rozdzielania dziewczynek wzięło udział aż 30 osób, w tym chirurdzy, neurochirurdzy, specjaliści chirurgii plastycznej i anestezjologii, a także pielęgniarki i inny personel medyczny. Sama operacja trwała 11 godzin i prowadzona była przez neurochirurga Gregorego Heuera i chirurga plastycznego Jesse Taylora.

Zobacz także:

- Rozdzielenie bliźniąt syjamskich to bardzo skomplikowana operacja, po której potrzebna jest długa rehabilitacja, ale jesteśmy pełni nadziei na jej pozytywny wynik - powiedział w komunikacie prasowym dr Taylor.

W trakcie operacji lekarze najpierw starannie oddzielili wspólne naczynia krwionośne, następnie oponę twardą otaczającą oba mózgi, a następnie podjęli się najtrudniejszej części operacji – rozdzielenia zatoki strzałkowej. Potem zespół medyczny został podzielony i każda grupa zajęła się jedną dziewczynką.

Teraz dziewczynki przebywają na Oddziale Intensywnej Opieki Dziecięcej, a ich stan jest monitorowany. To 23. przypadek rozdzielenia bliźniaków syjamskich w tym szpitalu, a pierwszy, w którym zostały rozdzielone dzieci połączone główkami. Przed dziewczynkami jednak jeszcze długa droga to uzyskania całkowitej sprawności.

Koniecznie przeczytaj:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze