Czy nasienie w ciąży może być szkodliwe?
Nasienie mężczyzny to naturalna wydzielina, która wyrzucana jest przez cewkę moczową podczas ejakulacji. Jednorazowo organizm wydala 4-6 ml, a w jednej porcji może znajdować się do 500 milionów plemników. Stanowią one ok. 1% nasienia, reszta to płyn nasienny składający się z wody i takie składniki jak: putrescyna, spermina, spermidyna i kadaweryna, witamina C, prostaglandyny, lipidy, aminokwasy, enzymy, hormony steroidowe, witamina B12, fruktoza, cholesterol, mocznik, cynk, wapń, magnez, selen.
Zadaniem spermy jest dostarczenie plemników do żeńskich komórek jajowych, a wyżej wymienione elementy mają podtrzymywać plemniki podczas ich bytowania.
1. Czy sperma jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży?
Ejakulat zdrowego mężczyzny nie zawiera żadnych chorób ani szkodliwych bakterii. Sperma nie jest szkodliwa w żaden sposób dla przewodu pokarmowego – płyny żołądkowe neutralizują ją.
Ciężarne martwią się, że połykanie spermy mężczyzny może w jakiś sposób zagrozić dziecku. Nie jest to jednak prawda. Kwasy żołądkowe neutralizują ją i nie wpływa ona na dziecko. Niektórzy, biorąc pod uwagę skład ejakulatu, uważają nawet, że sperma jest jedną ze zdrowszych rzeczy, które mogą być wprowadzone do przewodu pokarmowego. Wpływ spermy na kobietę: zdrowe nasienie nie zawiera żadnych szkodliwych składników chemicznych.
Na zapach nasienia ma wpływ poziom jego pH i znikome ilości chloru. Nie podrażnia ono jednak ani pochwy, ani jamy ustnej. Ponieważ sperma jest wydalana tą samą drogą co i mocz, mogą znajdować się w niej śladowe ilości mocznika lub kwasu moczowego. Są one niegroźne, o ile mocz nie jest zainfekowany. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by podczas ciąży nie uprawiać seksu w ciąży i w zależności od preferencji połykać spermę.
2. Przeciwwskazania do seksu w ciąży
Warto jednak pamiętać, że każde współżycie bez zabezpieczenia, niesie ze sobą ryzyko zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nie ma znaczenia, czy był to tradycyjny seks czy oralny: jeśli partner jest zarażony jakąś chorobą, to kobieta jest na nią narażona. Większość chorób wenerycznych przenosi się poprzez kontakt z ranami i skaleczeniami na narządach płciowych lub poprzez preejakulat. Nie ma zatem znaczenia czy dojdzie do samego wytrysku, ponieważ ryzyko zakażenia pojawia się już wcześniej.
Wiele kobiet zastanawia się także nad tym, czy seks w ciąży zakończony wytryskiem nasienia do pochwy może przyspieszyć poród. To prawda – w spermie znajdują się bowiem prostaglandyny, które mogą zmiękczyć szyjkę macicy i zainicjować poród. Jednak, aby do tego doszło, w organizmie kobiety muszą już zajść pewne zmiany hormonalne, które ukierunkowują jej ciało do wydania na świat dziecka. Dlatego niektórzy uważają, że gdy ciąża jest przenoszona, stosunek może przyspieszyć poród. Jest to zapewne lepszy sposób i bardziej przyjemny niż podłączenie do kroplówki z oksytocyną w szpitalu. Warto praktykować też ćwiczenia w ciąży.