Przesądy w ciąży

Przyszła mama bardzo często jest atakowana przez najbliższych przesądami dotyczącymi tego co powinna robić, a czego unikać w czasie ciąży. No właśnie, jak to jest z Wami? Wierzycie w przesądy, czy traktujecie je przymrużeniem oka?

Najpopularniejsze przesądy ciążowe

W oczekiwaniu na dzidziusia

Oczekiwanie na potomstwo i snucie planów z nim związanych jest ekscytujące zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla ojca.

 • Nie kupuj wyprawki przed narodzinami - przesąd, który nie ma uzasadnienia, a wręcz przeciwnie. Wyprawka zakupiona przed porodem bardzo ułatwia mamie życie. Bieganie z niemowlakiem po sklepach nie należy do najlepszych rozwiązań. Ba! Może być groźne w skutkach dla noworodka.
 • Nie uprawiaj sportu. W tym przesądzie jest, niestety, ziarenko prawdy. Jeśli do tej pory byłaś bierna i był Ci obcy wysiłek fizyczny, ciąża nie jest najlepszym momentem na rozpoczęcie działań sportowych. Dużo spaceruj, pływaj, uprawiaj jogę. Jeśli należysz do grupy mam wysportowanych, dla których życie nie ma sensu, gdy nie towarzyszy im ruch i wysiłek, pamiętaj, by nie obciążać zbyt organizmu. Zrezygnuj z jazdy na rowerze, sztuk walki, tenisa, nurkowania, jazdy konnej czy na nartach. Wszystkie te rady mają uzasadnienie, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Jeśli lekarz ma jakiekolwiek wątpliwości, zrezygnuj ze sportu w ogóle. Dziecko jest przecież najważniejsze.
 • Nie wieszaj firanek. To bardzo ważne. Rady naszych babć, mam czy ciotek maja swoje uzasadnienie. Podnoszenie rąk do góry po pierwsze jest związane z ryzykiem naciągnięcia wiązadeł podtrzymujących macicę, a po drugie powoduje zaburzenia krążenia, co może prowadzić, np. do omdleń. Nie wspomnę o ogromnym zagrożeniu upadkiem ze drabinki czy stołka.
 • Nie noś łańcuszka, gdyż dziecko urodzi się owinięte pępowiną. Nic bardziej mylnego. Noszenie biżuterii nie ma z tym żadnego związku.
 • Nie płacz, nie denerwuj się, bo dziecko będzie płaczliwe. To prawda. Hormon stresu przenika przez łożysko i nastrój udziela się maluszkowi.
 • Nie poparz się, bo dziecko będzie miało znamię. Znamiona (naczyniaki) powstają na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych i nie mają nic wspólnego z oparzeniami.
 • Nie jedz nożem, bo dziecko urodzi się z rozszczepem wargi. Nic bardziej mylnego. Rozszczep wargi to wada, na powstanie której rodzice mają niewiele wpływu.
 • Nie siadaj tyłem do kierunku jazdy, gdyż dziecko ułoży się pośladkowo. Dziecko układa się takiej pozycji bez względu na to, jak podróżuje jego mama.
 • Nie maluj się zbyt mocno, zwłaszcza ust. Zbyt mocny makijaż ma sprowadzić, zwłaszcza dziewczynki na złą drogę. Trudno uwierzyć, że zachowanie dziecka miałoby być zależne od makijażu matki w ciąży.
 • Jeśli chcesz, by Twoje dziecko nie miało wady wzroku, nie przymierzaj okularów. Kolejny przykład na to, że niektóre zachowania mamy nie mają wpływu na kondycję i zdrowie dziecka. Wady najczęściej są dziedziczone po rodzicach. Wzrok dziecka może również popsuć częste oglądanie telewizora.
 • Nie biegaj po kałużach, bo dziecko będzie miało wodogłowie. Najczęstszą przyczyną wodogłowia są wady genetyczne, nie mające nic wspólnego z kałużami.

Polecane wideo:

Kochana przyszła mamo. Zanim popadniesz w paranoję, sprawdź, które przesądy warto puścić mimo uszu, a które są prawdziwe. Zapraszamy do rozmów na forum o przesądach w ciąży: /parenting.pl/9-miesiecy-ciaza/2804-przesady.html>

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Emocje w ciąży
Emocje w ciąży

Obawy w ciąży

Obawy w ciąży

Ciąża to okres huśtawki hormonalnej, więc twoje emocje mogą być nieadekwatne do sytuacji. Jeśli sobie z nimi nie radzisz, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Emocje w ciąży

Pierwsze dziecko

Pierwsze dziecko

Oczekiwanie na pierwsze dziecko jest niesamowitym przeżyciem.

Emocje w ciąży

Uczucie osamotnienia

Uczucie osamotnienia

Ciąża to piękne chwile w życiu kobiety, ale jednocześnie wielkie wyzwanie. Dobrze, kiedy czas oczekiwania na dziecko można dzielić z partnerem, kiedy można porozmawiać o wszystkich obawach, lękach, marzeniach, wątpliwościach i nadziejach.

Emocje w ciąży

Przyszła mama

Przyszła mama

Tak to już jest z kobietami, że gdy tylko zobaczą dwie kreski na teście ciążowym, zaczynają robić zakupy. Nawet jeżeli początkowo ograniczają się wyłącznie do planowania i zwiedzania sklepów. Wybierają meble, zabawki (na następne 10 lat), ubrania, grzechotki,...

Emocje w ciąży

W oczekiwaniu na dzidziusia

W oczekiwaniu na dzidziusia

Oczekiwanie na potomstwo i snucie planów z nim związanych jest ekscytujące zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla ojca.

Emocje w ciąży

Obawy przed ciążą i porodem

Obawy przed ciążą i porodem

Ciąża jest dla każdej kobiety wyjątkowa i niezwykła. Z kolei poród często kojarzy się z bólem oraz strachem. Co możesz zrobić, żeby to negatywne uczucie zmienić?

Emocje w ciąży

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Słuchaj swojego ciała Ciąża to stan wyjątkowy dla kobiety, który trudno trafnie porównać z czymkolwiek innym. Twoje ciało ulega kolejnym zmianom (...) . I to pod bardzo różnymi względami. Fit mamy Mamy, które ćwiczą w czasie ciąży...

Emocje w ciąży

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze imienia dla dziecka

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze imienia dla dziecka

Wybór imienia dla dziecka Imię to coś oczywistego, ale przy tym stanowi element naszej tożsamości. Rodzice powinni zatem nadawać je swoim dzieciom z rozwagą i po długim zastanowieniu. Tu nie ma miejsca na modę lub chwilową fascynację. Imię podlega ochronie...

Emocje w ciąży

Uczucie strachu w czasie ciąży

Uczucie strachu w czasie ciąży

Strach w ciąży to stan, którego doświadcza wiele przyszłych mam. Niejednokrotnie lęki i obawy biorą górę nad radością z oczekiwania na narodziny dziecka. Zamiast euforii, kobietę przepełnia niepewność i strach.

Emocje w ciąży

Ciąża w czasie zimy

Ciąża w czasie zimy

Synoptycy prześcigają się w coraz dramatyczniejszych prognozach na zimę 2010/2011. Zimno i straszno robi się już od samego słuchania, a przecież siedzę w ciepłym domu z gorącą herbatą, a przez okno zagląda jesienne słońce.