Trwa ładowanie...

Przesądy w ciąży

Przyszła mama bardzo często jest atakowana przez najbliższych przesądami dotyczącymi tego co powinna robić, a czego unikać w czasie ciąży. No właśnie, jak to jest z Wami? Wierzycie w przesądy, czy traktujecie je przymrużeniem oka?

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

1. Najpopularniejsze przesądy ciążowe

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

 • Nie kupuj wyprawki przed narodzinami - przesąd, który nie ma uzasadnienia, a wręcz przeciwnie. Wyprawka zakupiona przed porodem bardzo ułatwia mamie życie. Bieganie z niemowlakiem po sklepach nie należy do najlepszych rozwiązań. Ba! Może być groźne w skutkach dla noworodka.
 • Nie uprawiaj sportu. W tym przesądzie jest, niestety, ziarenko prawdy. Jeśli do tej pory byłaś bierna i był Ci obcy wysiłek fizyczny, ciąża nie jest najlepszym momentem na rozpoczęcie działań sportowych. Dużo spaceruj, pływaj, uprawiaj jogę. Jeśli należysz do grupy mam wysportowanych, dla których życie nie ma sensu, gdy nie towarzyszy im ruch i wysiłek, pamiętaj, by nie obciążać zbyt organizmu. Zrezygnuj z jazdy na rowerze, sztuk walki, tenisa, nurkowania, jazdy konnej czy na nartach. Wszystkie te rady mają uzasadnienie, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Jeśli lekarz ma jakiekolwiek wątpliwości, zrezygnuj ze sportu w ogóle. Dziecko jest przecież najważniejsze.
 • Nie wieszaj firanek. To bardzo ważne. Rady naszych babć, mam czy ciotek maja swoje uzasadnienie. Podnoszenie rąk do góry po pierwsze jest związane z ryzykiem naciągnięcia wiązadeł podtrzymujących macicę, a po drugie powoduje zaburzenia krążenia, co może prowadzić, np. do omdleń. Nie wspomnę o ogromnym zagrożeniu upadkiem z drabinki czy stołka.
 • Nie noś łańcuszka, gdyż dziecko urodzi się owinięte pępowiną. Nic bardziej mylnego. Noszenie biżuterii nie ma z tym żadnego związku.
 • Nie płacz, nie denerwuj się, bo dziecko będzie płaczliwe. To prawda. Hormon stresu przenika przez łożysko i nastrój udziela się maluszkowi.
W oczekiwaniu na dzidziusia
W oczekiwaniu na dzidziusia

Oczekiwanie na potomstwo i snucie planów z nim związanych jest ekscytujące zarówno dla przyszłej mamy,

zobacz galerię
 • Nie poparz się, bo dziecko będzie miało znamię. Znamiona (naczyniaki) powstają na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych i nie mają nic wspólnego z oparzeniami.
 • Nie jedz nożem, bo dziecko urodzi się z rozszczepem wargi. Nic bardziej mylnego. Rozszczep wargi to wada, na powstanie której rodzice mają niewiele wpływu.
 • Nie siadaj tyłem do kierunku jazdy, gdyż dziecko ułoży się pośladkowo. Dziecko układa się takiej pozycji bez względu na to, jak podróżuje jego mama.
 • Nie maluj się zbyt mocno, zwłaszcza ust. Zbyt mocny makijaż ma sprowadzić, zwłaszcza dziewczynki na złą drogę. Trudno uwierzyć, że zachowanie dziecka miałoby być zależne od makijażu matki w ciąży.
 • Jeśli chcesz, by Twoje dziecko nie miało wady wzroku, nie przymierzaj okularów. Kolejny przykład na to, że niektóre zachowania mamy nie mają wpływu na kondycję i zdrowie dziecka. Wady najczęściej są dziedziczone po rodzicach. Wzrok dziecka może również popsuć częste oglądanie telewizora.
 • Nie biegaj po kałużach, bo dziecko będzie miało wodogłowie. Najczęstszą przyczyną wodogłowia są wady genetyczne, nie mające nic wspólnego z kałużami.

Zobacz także:

Kochana przyszła mamo. Zanim popadniesz w paranoję, sprawdź, które przesądy warto puścić mimo uszu, a które są prawdziwe. Zapraszamy do rozmów na forum o przesądach w ciąży: /parenting.pl/9-miesiecy-ciaza/2804-przesady.html>

Następny artykuł: Płacz w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.