Nastrój w ciąży

Nastrój w ciąży jest bardzo zmienny z powodu zmian hormonalnych, jakie zachodzą w ciele przyszłej mamy. Kobieta doświadcza ambiwalentnych uczyć – raz cieszy się z faktu, że będzie mamą, by zaraz płakać i histeryzować, jak poradzi sobie z nowymi obowiązkami. Za dziwne humory kobiet w ciąży odpowiadają głównie hormony, których celem jest podtrzymanie ciąży i rozwój zarodka – progesteron, prolaktyna i estrogeny. Kobieta w ciąży może mieć różne zachcianki, w jednej chwili może wpadać w euforię, by zaraz potem płakać bez racjonalnego powodu. Huśtawka nastrojów ciężarnej to nie lada sprawdzian cierpliwości dla jej partnera i najbliższego otoczenia. Jak kształtuje się nastrój przyszłych mam w ciągu 9-miesięcznego oczekiwania na maluszka i jak dbać o samopoczucie w czasie ciąży?

Polecane wideo:

Ciążowe emocje

Wygląd i samopoczucie w ciąży

Zmiany w pierwszym trymestrze. Ciąża wpływa na ciało na wiele sposobów nie tylko na wzrost obwodu w talii. Na początku ciąży, hormony powodują uczucie...

Nie ma szablonu czy wzorca, w jaki musiałaby wkomponować się ciężarna ze swoim ciążowym nastrojem. Po prostu, każda kobieta jest inna i w inny sposób doświadcza „stanu błogosławionego”. Poza tym, każda kobieta jest też w innej sytuacji – czasem ciąża jest wytęskniona i oczekiwana, w innych przypadkach – kobieta może nie planować dziecka i być zaskoczona wiadomością o ciąży. Jednej kobiecie towarzyszy partner, mąż, innej przychodzi borykać się z samotnym rodzicielstwem. Trudno zatem o uśredniony nastrój kobiet w ciąży. Jedne panie wspaniale czują się na początku ciąży, by skarżyć się w trzecim trymestrze na dolegliwości typu: trudności w oddychaniu i poruszaniu się, opuchnięte nogi, ból kręgosłupa, zgaga, kumulacja wody w organizmie, parcie na pęcherz. Inne panie z kolei źle znoszą początki ciąży (nudności, wymioty, zawroty głowy, senność, ospałość, zmiany apetytu itp.), by tryskać energią w drugim trymestrze ciąży i tuż przed terminem porodu.

Wzmożona produkcja hormonów przez gruczoły dokrewne manifestuje się w różnego rodzaju nieprzyjemnych dolegliwościach i wahaniach nastroju. Przyszła mama może być też rozdrażniona faktem, że jej organizm pracuje teraz za dwoje. Nie dziwi zatem zmęczenie i potrzeba popołudniowej drzemki. Gorsze samopoczucie kobiet w ciąży może dotyczyć też sfery seksualnej. Kobieta może utracić ochotę na seks, może obawiać się, czy ruchy frykcyjne nie zaszkodzą rozwijającemu się płodowi. Inne panie znowu odkrywają w sobie „prawdziwą kobiecość” dopiero w ciąży i w tym czasie bardzo często inicjują zbliżenia z partnerem. Wahania nastroju u kobiet w ciąży wiążą się również z perspektywą zmian, jakie zajdą po narodzinach dziecka. Przyszła mama boi się rewolucji w swoim życiu. Zastanawia się, jak sobie poradzi z obowiązkami mamy, jak jej partner odnajdzie się w roli ojca, jak będzie wyglądała sytuacja finansowa rodziny itp. Oczekiwanie na dziecko staje się z jednej strony źródłem radości i szczęścia, a z drugiej – przyczyną lęków i mnóstwa wątpliwości.

Jak dbać o nastrój w ciąży?

W czasie ciąży przyszła mama i jej dziecko tworzą jedność. To, co sprawia przyjemność kobiecie, jest też przyjemne dla jej maluszka. Kiedy kobieta czuje się szczęśliwa, odprężona i zrelaksowana, tak samo czuje się jej brzdąc. Jak zatem dbać o samopoczucie swoje i maluszka w czasie ciąży? Przede wszystkim trzeba zadbać o poczucie bezpieczeństwa, spokój, odpoczynek i relaks. Dziecko w łonie matki uwielbia słyszeć jej głos. Głos matki jest kojący, wycisza i uspokaja, podobnie jak bicie serca czy rytm oddechu mamy. Dziecko lubi, kiedy mama do niego mówi, rozmawia z nim, czyta mu bajki. W ten sposób dziecko uczy się rozpoznawać głos matki. Uspokajająco działają również harmonijne melodie – wyciszają nie tylko malucha, ale też jego mamę. Relaks można zafundować sobie również w postaci pływania. Woda rozluźnia mięśnie, przynosi ulgę w bólach kręgosłupa i koi opuchnięte nogi. Delikatne kołysanie sprawia też radość maleństwu. Lepiej wybierać jednak baseny z wodą ozonowaną niż chlorowaną.

Czego unikać w ciąży? Hałasów, stresu, gwałtownych ruchów i używek. Tego dziecko na pewno nie lubi. By zadbać o swoje samopoczucie i czuć się rozumianą, przyszła mama może poszukać kontaktu z innymi kobietami, które oczekują dziecka, można np. porozmawiać na forach internetowych dla mam albo umówić się na plotki z najbliższą przyjaciółką, która ma pierwsze doświadczenia macierzyńskie za sobą. W czasie ciąży rozpieszczaj się, ile możesz, by naładować akumulatory na potem. Jeśli nie ma przeciwwskazań, idź na masaż, zapisz się na jogę, chodź na spacery. Pamiętaj o odpowiedniej diecie, zdrowo się odżywiaj. Otaczaj się życzliwymi ludźmi i pamiętaj, że teraz to ty i dziecko jesteście najważniejsi.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ciaza

nieobliczalna94 • ostatni post wczoraj

1
Artykuły Emocje w ciąży
Emocje w ciąży

Obawy w ciąży

Obawy w ciąży

Ciąża to okres huśtawki hormonalnej, więc twoje emocje mogą być nieadekwatne do sytuacji. Jeśli sobie z nimi nie radzisz, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Emocje w ciąży

Pierwsze dziecko

Pierwsze dziecko

Oczekiwanie na pierwsze dziecko jest niesamowitym przeżyciem.

Emocje w ciąży

W oczekiwaniu na dzidziusia

W oczekiwaniu na dzidziusia

Oczekiwanie na potomstwo i snucie planów z nim związanych jest ekscytujące zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla ojca.

Emocje w ciąży

Uczucie osamotnienia

Uczucie osamotnienia

Ciąża to piękne chwile w życiu kobiety, ale jednocześnie wielkie wyzwanie. Dobrze, kiedy czas oczekiwania na dziecko można dzielić z partnerem, kiedy można porozmawiać o wszystkich obawach, lękach, marzeniach, wątpliwościach i nadziejach.

Emocje w ciąży

Przyszła mama

Przyszła mama

Tak to już jest z kobietami, że gdy tylko zobaczą dwie kreski na teście ciążowym, zaczynają robić zakupy. Nawet jeżeli początkowo ograniczają się wyłącznie do planowania i zwiedzania sklepów. Wybierają meble, zabawki (na następne 10 lat), ubrania, grzechotki,...

Emocje w ciąży

Przesądy w ciąży

Przesądy w ciąży

Przyszła mama bardzo często jest atakowana przez najbliższych przesądami dotyczącymi tego co powinna robić, a czego unikać w czasie ciąży (...) osób, które miały do czynienia z tym problemem: Jazda na rowerze w 18. tygodniu ciąży...

Emocje w ciąży

Hormony w ciąży

Ciąża to prawdziwa huśtawka nastrojów. Przez dziewięć miesięcy ciąży kobieta doświadcza skrajnych emocji. Śmiech i łzy, radość i smutek, euforię (...) będą jedynie pozytywne emocje....