Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Nastrój w ciąży

Avatar placeholder
12.12.2014 06:29
Nastrój w ciąży
Nastrój w ciąży

Nastrój w ciąży jest bardzo zmienny z powodu zmian hormonalnych, jakie zachodzą w ciele przyszłej mamy. Kobieta doświadcza ambiwalentnych uczyć – raz cieszy się z faktu, że będzie mamą, by zaraz płakać i histeryzować, jak poradzi sobie z nowymi obowiązkami. Za dziwne humory kobiet w ciąży odpowiadają głównie hormony, których celem jest podtrzymanie ciąży i rozwój zarodka – progesteron, prolaktyna i estrogeny. Kobieta w ciąży może mieć różne zachcianki, w jednej chwili może wpadać w euforię, by zaraz potem płakać bez racjonalnego powodu. Huśtawka nastrojów ciężarnej to nie lada sprawdzian cierpliwości dla jej partnera i najbliższego otoczenia. Jak kształtuje się nastrój przyszłych mam w ciągu 9-miesięcznego oczekiwania na maluszka i jak dbać o samopoczucie w czasie ciąży?

1. Ciążowe emocje

Wygląd i samopoczucie w ciąży
Wygląd i samopoczucie w ciąży [12 zdjęć]

Zmiany w pierwszym trymestrze. Ciąża wpływa na ciało na wiele sposobów nie tylko na wzrost obwodu w

zobacz galerię

Nie ma szablonu czy wzorca, w jaki musiałaby wkomponować się ciężarna ze swoim ciążowym nastrojem. Po prostu, każda kobieta jest inna i w inny sposób doświadcza „stanu błogosławionego”. Poza tym, każda kobieta jest też w innej sytuacji – czasem ciąża jest wytęskniona i oczekiwana, w innych przypadkach – kobieta może nie planować dziecka i być zaskoczona wiadomością o ciąży. Jednej kobiecie towarzyszy partner, mąż, innej przychodzi borykać się z samotnym rodzicielstwem. Trudno zatem o uśredniony nastrój kobiet w ciąży. Jedne panie wspaniale czują się na początku ciąży, by skarżyć się w trzecim trymestrze na dolegliwości typu: trudności w oddychaniu i poruszaniu się, opuchnięte nogi, ból kręgosłupa, zgaga, kumulacja wody w organizmie, parcie na pęcherz. Inne panie z kolei źle znoszą początki ciąży (nudności, wymioty, zawroty głowy, senność, ospałość, zmiany apetytu itp.), by tryskać energią w drugim trymestrze ciąży i tuż przed terminem porodu.

Wzmożona produkcja hormonów przez gruczoły dokrewne manifestuje się w różnego rodzaju nieprzyjemnych dolegliwościach i wahaniach nastroju. Przyszła mama może być też rozdrażniona faktem, że jej organizm pracuje teraz za dwoje. Nie dziwi zatem zmęczenie i potrzeba popołudniowej drzemki. Gorsze samopoczucie kobiet w ciąży może dotyczyć też sfery seksualnej. Kobieta może utracić ochotę na seks, może obawiać się, czy ruchy frykcyjne nie zaszkodzą rozwijającemu się płodowi. Inne panie znowu odkrywają w sobie „prawdziwą kobiecość” dopiero w ciąży i w tym czasie bardzo często inicjują zbliżenia z partnerem. Wahania nastroju u kobiet w ciąży wiążą się również z perspektywą zmian, jakie zajdą po narodzinach dziecka. Przyszła mama boi się rewolucji w swoim życiu. Zastanawia się, jak sobie poradzi z obowiązkami mamy, jak jej partner odnajdzie się w roli ojca, jak będzie wyglądała sytuacja finansowa rodziny itp. Oczekiwanie na dziecko staje się z jednej strony źródłem radości i szczęścia, a z drugiej – przyczyną lęków i mnóstwa wątpliwości.

2. Jak dbać o nastrój w ciąży?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

W czasie ciąży przyszła mama i jej dziecko tworzą jedność. To, co sprawia przyjemność kobiecie, jest też przyjemne dla jej maluszka. Kiedy kobieta czuje się szczęśliwa, odprężona i zrelaksowana, tak samo czuje się jej brzdąc. Jak zatem dbać o samopoczucie swoje i maluszka w czasie ciąży? Przede wszystkim trzeba zadbać o poczucie bezpieczeństwa, spokój, odpoczynek i relaks. Dziecko w łonie matki uwielbia słyszeć jej głos. Głos matki jest kojący, wycisza i uspokaja, podobnie jak bicie serca czy rytm oddechu mamy. Dziecko lubi, kiedy mama do niego mówi, rozmawia z nim, czyta mu bajki. W ten sposób dziecko uczy się rozpoznawać głos matki. Uspokajająco działają również harmonijne melodie – wyciszają nie tylko malucha, ale też jego mamę. Relaks można zafundować sobie również w postaci pływania. Woda rozluźnia mięśnie, przynosi ulgę w bólach kręgosłupa i koi opuchnięte nogi. Delikatne kołysanie sprawia też radość maleństwu. Lepiej wybierać jednak baseny z wodą ozonowaną niż chlorowaną.

Czego unikać w ciąży? Hałasów, stresu, gwałtownych ruchów i używek. Tego dziecko na pewno nie lubi. By zadbać o swoje samopoczucie i czuć się rozumianą, przyszła mama może poszukać kontaktu z innymi kobietami, które oczekują dziecka, można np. porozmawiać na forach internetowych dla mam albo umówić się na plotki z najbliższą przyjaciółką, która ma pierwsze doświadczenia macierzyńskie za sobą. W czasie ciąży rozpieszczaj się, ile możesz, by naładować akumulatory na potem. Jeśli nie ma przeciwwskazań, idź na masaż, zapisz się na jogę, chodź na spacery. Pamiętaj o odpowiedniej diecie, zdrowo się odżywiaj. Otaczaj się życzliwymi ludźmi i pamiętaj, że teraz to ty i dziecko jesteście najważniejsi.

Następny artykuł: Nerwica w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze